Schneider Electric zmodernizuje serbską sieć dystrybucji energii

Modernizacja serbskiej sieci dystrybucji energii Schneider Electric

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, podpisał umowę na dostawę urządzeń średniego napięcia (SN) i oprogramowania do zarządzania siecią. Celem jest modernizacja serbskiej sieci dystrybucji energii elektrycznej. Ten ogólnokrajowy projekt doprowadzi do poprawy niezawodności sieci, ograniczenia przerw w dostawach energii i skrócenia czasu ich trwania.

  • Projekt o wartości 140 mln euro ma na celu poprawę niezawodności sieci, zmniejszenie liczby awarii i skrócenie czasu trwania przestojów.
  • Zmiany ograniczą również straty sieciowe, co umożliwi pokaźną redukcję emisji CO2 i wygeneruje oszczędności.
  • Rozwiązania Schneider Electric pomogą zmodernizować serbską sieć dystrybucji energii średniego napięcia.

Serbia dąży do poprawy niezawodności energii elektrycznej i zmniejszenia strat 

Modernizacja sieci poprawi jakość dostaw energii elektrycznej, a tym samym wzmocni usługi świadczone przez serbskiego operatora systemu dystrybucyjnego Elektrodistribucija Srbije (EDS) i jego klientów. Ulepszenia zmniejszą również straty techniczne i nietechniczne do około 8% w ciągu najbliższych 5-7 lat, równając do średniej obowiązującej w krajach UE. Obecnie straty sieciowe w Serbii to ekwiwalent około 500 mln euro rocznie. 

Jestem przekonana, że nowa inwestycja w modernizację systemu dystrybucji energii elektrycznej o wartości 140 milionów euro poprawi zaopatrzenie naszych obywateli, a także podmiotów gospodarczych i znacznie zmniejszy straty w sieci, przynosząc wielomilionowe oszczędności w skali roku – mówi premier Serbii Ana Brnabic.

Schneider Electric zoptymalizuje podejmowane przez Serbię wysiłki w zakresie modernizacji i automatyzacji

Jako technologiczny lider rynku, Schneider Electric posiada w ofercie połączone produkty, oprogramowanie, a także dysponuje specjalistyczną wiedzą, co stanowi połączenie niezbędne do zmodernizowania, zautomatyzowania i przekształcenia całej krajowej sieci SN. Zdigitalizowane sieci przyszłości wpłyną na poprawę efektywności energetycznej, przyspieszą integrację odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna i wiatrowa, oraz zrównoważą podaż i popyt na energię, tym samym ułatwiając przejście na zieloną energię. Możliwości zarządzania danymi pozwolą na optymalizację i dekarbonizację zużycia energii po stronie popytu.

Modernizacja sieci i jej cyfryzacja pozwolą również określić, jak najlepiej skonfigurować i obsługiwać istniejącą sieć dystrybucyjną, co może zmniejszyć lub odroczyć duże inwestycje kapitałowe w budowę elektrowni – oszczędzając fundusze publiczne i ograniczając straty.

Stworzone przez Schneider Electric w Serbii oprogramowanie można wdrożyć w naszej sieci energetycznej, czyniąc ją niezawodną i wydajną, zmniejszając liczbę przestojów i ograniczając straty – dodaje Dubravka Djedovic, serbska minister górnictwa i energii.
 
Jestem dumny, że Schneider Electric pomaga Serbii w osiągnięciu jej celów w zakresie modernizacji sieci elektroenergetycznej i wspierania transformacji w kierunku zielonej energii – podkreśla Gary Lawrence, prezes pionu Power and Grid w Schneider Electric.Mamy ponad 20-letnie doświadczenie pracy w tym kraju. Nasza obecność w Serbii obejmuje działające tu globalne centrum badań, rozwoju i produkcji oprogramowania Schneider Electric do optymalizacji zarządzania dystrybucją energii elektrycznej.

Źródło: Schneider Electric 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę