elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Schneider Electric dołącza do Stowarzyszenia UniversalAutomation.org

Pixabay
Reklama
Reklama

Schneider Electric, działający w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, dołączył do najważniejszych podmiotów z obszaru przemysłu, tworzących Stowarzyszenie UniversalAutomation.org (UAO). Jego celem jest zarządzanie referencyjną implementacją oprogramowania typu shared source runtime, stworzenie automatyki nowej generacji oraz dzielenie się wiedzą i technologią z przedstawicielami różnych branż. 

Dostawcy oprogramowania IT i OT, użytkownicy końcowi z sektora przemysłowego, producenci OEM i naukowcy po raz pierwszy będą mogli korzystać ze wspólnej warstwy oprogramowania na rzecz sprawniejszej automatyzacji w całym łańcuchu wartości – niezależnie od marki. Głównym zadaniem UniversalAutomation.org jest rozwój systemu przenośnego i interoperacyjnego oprogramowania typu „podłącz i produkuj” niezwiązanego z konkretnym dostawcą, które może działać z niemal każdym sprzętem. Stowarzyszenie funkcjonuje zgodnie ze standardem IEC61499 zapewniającym przenośność, konfigurowalność i współdziałanie między producentami automatyki, a także gwarantującym niezależność oprogramowania i sprzętu. Organizacja, łącząc świat technologii informatycznych (IT) i operacyjnych (OT), dąży do stworzenia nowej kategorii automatyki przemysłowej i uwolnienia potencjału Przemysłu 4.0.

Z dumą potwierdzamy członkostwo w UniversalAutomation.org. Sama idea powstania stowarzyszenia daje początek nowej ery automatyki przemysłowej. Chcąc osiągnąć zrównoważony rozwój, innowacyjność i sprawność następnej generacji, musimy przyjąć przenośne i interoperacyjne oprogramowanie. Wymaga to ponownego wyobrażenia sobie obecnych systemów i procesów oraz współpracy na nową skalę, na co zgodzili się członkowie Universal Automation.org – mówi dr Barbara Frei, wiceprezes ds. automatyki przemysłowej w Schneider Electric.

Współpraca dla spójnej przyszłości

Reklama

Celem UniversalAutomation.org jest współpraca w celu opracowania i przyjęcia następnej generacji uniwersalnych rozwiązań automatyzacji przez wspólne zwiększanie czasu działania oprogramowania zgodnie z zasadami wspólnego źródła. Członkowie inicjatywy dzięki temu będą mieć dostęp do technologii i możliwości kształtowania następnej generacji automatyki.

Przemysł przechodzi aktualnie całkowitą transformację. Jak udowodnił sektor IT, postępy w dziedzinie rozwoju technologii uczenia maszynowego, rozszerzonej rzeczywistości, analityki w czasie rzeczywistym oraz IoT niosą ze sobą wielką obietnicę przełomowych zmian w zakresie wydajności, sprawności i zrównoważonego rozwoju. Jednak w przemyśle obietnica ta jest hamowana przez zamknięte i należące do poszczególnych dostawców platformy automatyzacji. One z kolei ograniczają powszechne przyjęcie tej technologii oraz innowacje, są trudne do zintegrowania z komponentami innych firm, a także drogie w modernizacji i utrzymaniu. Użycie współdzielonego runtime'u zmienia to diametralnie – mówi John Conway, prezes UniversalAutomation.org.

Reklama

Przenośność oprogramowania jest już faktem w innych sektorach rynku. Na przykład aplikacje mobilne są opracowywane w taki sposób, aby mogły działać na smartfonach różnych producentów, co umożliwia szybki postęp dzięki wspólnym innowacjom. Do tej pory świat przemysłu funkcjonował inaczej. Dysponował zamkniętymi, zastrzeżonymi architekturami i oprogramowaniem zależnym od sprzętu.

Członkami UniversalAutomation.org, oprócz Schneider Electric, są m.in: Aalto University, Advantech, Asus, Belden, Cargill, eawRelaistechnik GmbH, ESA, ETP, Flexbridge, Georgia-Pacific, GR3N, Hirschmann, HTW Berlin, Intel, Jetter, Johannes Kepler University Linz, KongsbergMaritime, Lawrence Technological University, Lumberg Automation, Phoenix Contact, ProSoft, R. Stahl, Shell, VP Process, Wilo, Wood i Yokogawa.

Rozwój fabryk przyszłości i automatyki przemysłowej opartej na oprogramowaniu

Według raportu McKinsey „SkillShift: Automation and the Future of the Workforce”, automatyzacja przyspieszy zmianę w zakresie umiejętności pracowników, znacząco wyprzedzając postęp na tym polu, który mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich 15 lat. Badanie wykazało, że zapotrzebowanie na umiejętności technologiczne wzrośnie o 55% już do 2030 r.

Obecnie brakuje fachowych programistów automatyki do pracy nad konkretnymi, zamkniętymi systemami w tej kategorii. Automatyka oparta na oprogramowaniu sprawia, że programowanie tej gałęzi technologii jest zrozumiałe dla tradycyjnych programistów IT, co znacznie rozszerza potencjalną siłę roboczą. Przyszłość przemysłu jest więc w rękach kolejnego pokolenia inżynierów i operatorów przemysłowych. Dlatego też, pogłębiając wkład w rozwój rynku i inicjatywy na rzecz edukacji i innowacji, Schneider Electric przekazał milion euro w postaci technologii automatyki przemysłowej, licencji na oprogramowanie i wsparcia dydaktycznego na program Aalto Factory of the Future prowadzony przez Uniwersytet Aalto w Finlandii.

Darowizna obejmuje m.in. 200 licencji na technologię opartą na standardzie IEC61499, który jest także osią działania UniversalAutomation.org, oraz system automatyki przemysłowej EcoStruxure Automation Expert, w tym licencje do pracy zdalnej, dostęp do bibliotek szkoleniowych online, sprzęt do sterowania automatyką oraz wsparcie programistyczne dla studentów pracujących na demonstratorach produkcyjnych EnAS w skali laboratoryjnej.

Źródło: Schneider Electric

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama