Schneider Electric dołącza do Stowarzyszenia UniversalAutomation.org

Schneider Electric dołącza do stowarzyszenia Pixabay

Schneider Electric, działający w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, dołączył do najważniejszych podmiotów z obszaru przemysłu, tworzących Stowarzyszenie UniversalAutomation.org (UAO). Jego celem jest zarządzanie referencyjną implementacją oprogramowania typu shared source runtime, stworzenie automatyki nowej generacji oraz dzielenie się wiedzą i technologią z przedstawicielami różnych branż. 

Dostawcy oprogramowania IT i OT, użytkownicy końcowi z sektora przemysłowego, producenci OEM i naukowcy po raz pierwszy będą mogli korzystać ze wspólnej warstwy oprogramowania na rzecz sprawniejszej automatyzacji w całym łańcuchu wartości – niezależnie od marki. Głównym zadaniem UniversalAutomation.org jest rozwój systemu przenośnego i interoperacyjnego oprogramowania typu „podłącz i produkuj” niezwiązanego z konkretnym dostawcą, które może działać z niemal każdym sprzętem. Stowarzyszenie funkcjonuje zgodnie ze standardem IEC61499 zapewniającym przenośność, konfigurowalność i współdziałanie między producentami automatyki, a także gwarantującym niezależność oprogramowania i sprzętu. Organizacja, łącząc świat technologii informatycznych (IT) i operacyjnych (OT), dąży do stworzenia nowej kategorii automatyki przemysłowej i uwolnienia potencjału Przemysłu 4.0.

Z dumą potwierdzamy członkostwo w UniversalAutomation.org. Sama idea powstania stowarzyszenia daje początek nowej ery automatyki przemysłowej. Chcąc osiągnąć zrównoważony rozwój, innowacyjność i sprawność następnej generacji, musimy przyjąć przenośne i interoperacyjne oprogramowanie. Wymaga to ponownego wyobrażenia sobie obecnych systemów i procesów oraz współpracy na nową skalę, na co zgodzili się członkowie Universal Automation.org – mówi dr Barbara Frei, wiceprezes ds. automatyki przemysłowej w Schneider Electric.

Współpraca dla spójnej przyszłości

Celem UniversalAutomation.org jest współpraca w celu opracowania i przyjęcia następnej generacji uniwersalnych rozwiązań automatyzacji przez wspólne zwiększanie czasu działania oprogramowania zgodnie z zasadami wspólnego źródła. Członkowie inicjatywy dzięki temu będą mieć dostęp do technologii i możliwości kształtowania następnej generacji automatyki.

Przemysł przechodzi aktualnie całkowitą transformację. Jak udowodnił sektor IT, postępy w dziedzinie rozwoju technologii uczenia maszynowego, rozszerzonej rzeczywistości, analityki w czasie rzeczywistym oraz IoT niosą ze sobą wielką obietnicę przełomowych zmian w zakresie wydajności, sprawności i zrównoważonego rozwoju. Jednak w przemyśle obietnica ta jest hamowana przez zamknięte i należące do poszczególnych dostawców platformy automatyzacji. One z kolei ograniczają powszechne przyjęcie tej technologii oraz innowacje, są trudne do zintegrowania z komponentami innych firm, a także drogie w modernizacji i utrzymaniu. Użycie współdzielonego runtime'u zmienia to diametralnie – mówi John Conway, prezes UniversalAutomation.org.

Przenośność oprogramowania jest już faktem w innych sektorach rynku. Na przykład aplikacje mobilne są opracowywane w taki sposób, aby mogły działać na smartfonach różnych producentów, co umożliwia szybki postęp dzięki wspólnym innowacjom. Do tej pory świat przemysłu funkcjonował inaczej. Dysponował zamkniętymi, zastrzeżonymi architekturami i oprogramowaniem zależnym od sprzętu.

Członkami UniversalAutomation.org, oprócz Schneider Electric, są m.in: Aalto University, Advantech, Asus, Belden, Cargill, eawRelaistechnik GmbH, ESA, ETP, Flexbridge, Georgia-Pacific, GR3N, Hirschmann, HTW Berlin, Intel, Jetter, Johannes Kepler University Linz, KongsbergMaritime, Lawrence Technological University, Lumberg Automation, Phoenix Contact, ProSoft, R. Stahl, Shell, VP Process, Wilo, Wood i Yokogawa.

Rozwój fabryk przyszłości i automatyki przemysłowej opartej na oprogramowaniu

Według raportu McKinsey „SkillShift: Automation and the Future of the Workforce”, automatyzacja przyspieszy zmianę w zakresie umiejętności pracowników, znacząco wyprzedzając postęp na tym polu, który mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich 15 lat. Badanie wykazało, że zapotrzebowanie na umiejętności technologiczne wzrośnie o 55% już do 2030 r.

Obecnie brakuje fachowych programistów automatyki do pracy nad konkretnymi, zamkniętymi systemami w tej kategorii. Automatyka oparta na oprogramowaniu sprawia, że programowanie tej gałęzi technologii jest zrozumiałe dla tradycyjnych programistów IT, co znacznie rozszerza potencjalną siłę roboczą. Przyszłość przemysłu jest więc w rękach kolejnego pokolenia inżynierów i operatorów przemysłowych. Dlatego też, pogłębiając wkład w rozwój rynku i inicjatywy na rzecz edukacji i innowacji, Schneider Electric przekazał milion euro w postaci technologii automatyki przemysłowej, licencji na oprogramowanie i wsparcia dydaktycznego na program Aalto Factory of the Future prowadzony przez Uniwersytet Aalto w Finlandii.

Darowizna obejmuje m.in. 200 licencji na technologię opartą na standardzie IEC61499, który jest także osią działania UniversalAutomation.org, oraz system automatyki przemysłowej EcoStruxure Automation Expert, w tym licencje do pracy zdalnej, dostęp do bibliotek szkoleniowych online, sprzęt do sterowania automatyką oraz wsparcie programistyczne dla studentów pracujących na demonstratorach produkcyjnych EnAS w skali laboratoryjnej.

Źródło: Schneider Electric

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 7-8-9/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę