Samodzielny siłownik CytroForce-M firmy Bosch Rexroth

Samodzielny siłownik CytroForce-M firmy Bosch Rexroth Bosch Rexroth

Dzięki napędom hybrydowym, takim jak CytroForce-M, firma Bosch Rexroth ułatwia budowę i uruchamianie maszyn do przetwórstwa tworzyw. Gotowe do montażu autonomiczne siłowniki z zamkniętym obiegiem płynu hydraulicznego nie wymagają odrębnego zasilacza hydraulicznego, oferują pełną gęstość mocy i wytrzymałość systemu dla tego typu napędu. Projektowanie i uruchamianie różnych aplikacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy w zakresie hydrauliki. Gotowy do użycia siłownik CytroForce-M zużywa nawet o 80% mniej energii w porównaniu z jednostkami zasilanymi za pomocą napędu o stałej prędkości i wymaga mniej niż 10% normalnie wykorzystywanej ilości oleju hydraulicznego. W pełni cyfrowy napęd umożliwia również zastosowania wieloosiowe z maksymalną precyzją kontroli ruchu.

Press Producenci maszyn do przetwórstwa tworzyw coraz częściej wykorzystują osie hybrydowe, łącząc gęstość mocy i wytrzymałość systemu hydraulicznego ze sprawnością energetyczną i wygodą projektowania napędów elektrycznych. Firma Bosch Rexroth oferuje szeroki wybór autonomicznych siłowników wstępnie skonfigurowanych, gotowych do użycia rozwiązań, takich jak CytroForce-M. Ułatwiają one integrację napędów hybrydowych w wielu maszynach wykorzystywanych w branży przetwórstwa tworzyw. Wszystkie funkcje są dostępne w formie cyfrowej i oparte o standardowe i w pełni zintegrowane wyposażenie. Inżynierowie, operatorzy oraz serwisanci nie muszą dysponować specjalistyczną wiedzą w zakresie hydrauliki.

Po zainstalowaniu w pełni zintegrowanego siłownika CytroForce-M, technicy podłączają go za pomocą kabla zasilającego oraz interfejsu Multi-Ethernet, umożliwiającego komunikację. Autonomiczny siłownik jest gotowy do użycia w ciągu niespełna 20 minut. Możliwy jest również rozruch wirtualny: wystarczy skopiować parametry zoptymalizowane dla cyfrowego bliźniaka do rzeczywistego siłownika CytroForce-M.

Modułowy siłownik CytroForce-M bazuje na systemie Sytronix, naszym sprawdzonym napędzie pompy o zmiennej prędkości. Moduł zapewniający energię odpowiednio do zapotrzebowania składa się z serwonapędu oraz pompy hydraulicznej o stałej lub zmiennej wydajności z blokiem sterowania. Układ obejmuje również siłowniki w układzie różnicowym bądź tandemowym oraz zdecentralizowany zbiornik płynu hydraulicznego, stanowiąc gotową do użycia jednostkę spełniającą standard ochrony IP65. Rozwiązanie obsługuje siły do 1200 kN oraz prędkości do 800 mm/s. Dokładność pozycjonowania wynosi 10 µm, a dokładność powtórzeniowa 5 µm. 

W maszynach do przetwórstwa tworzyw moduł CytroForce-M wraz ze zintegrowanym pakietem oprogramowania obsługuje bez zużycia wszystkie przemieszczenia zwykle wykonywane przez osie elektryczne i hydrauliczne. To rozwiązanie może również realizować wymagające zadania w zakresie sterowania ruchem, z synchronizacją w czasie rzeczywistym oraz pełnymi funkcjami łączności. Autonomiczne siłowniki firmy Bosch Rexroth mają niskie wymagania w zakresie konserwacji. Kompaktowe napędy hydrauliczne nie są podatne na drgania i przeciążenia i gwarantują długotrwałą eksploatację. 

Wstępnie zainstalowana usługa CytroConnect IoT umożliwia użytkownikom monitorowanie wszystkich istotnych stanów operacyjnych. Inteligentne oprogramowanie zapewnia większą dostępność i zapobiega nieplanowanym przestojom. Rozwiązanie CytroConnect umożliwia monitorowanie stanu i analizę predykcyjną w koncepcji opartej zarówno na rozwiązaniach chmurowych, jak i brzegowych.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę