Robot podwodny skontroluje hodowle ryb

Robot podwodny skontroluje hodowle ryb SINTEF

Morskie hodowle ryb do tej pory monitorowane były przez nurków. Niebawem ich miejsce mogą jednak zająć roboty. Opracowana przez Norwegów jednostka jest wyposażona w zaawansowane systemy wizyjne, geolokalizację, pakiet czujników i sztuczną inteligencję.

Morskie hodowle ryb są coraz popularniejszą alternatywą dla odławiania dzikich gatunków tych zwierząt. Mają jednak także pewne wady: w przypadku przerwania sieci hodowla może się rozpierzchnąć i wymieszać z gatunkami rodzimymi, zaburzając równowagę ekologiczną w akwenie, a także roznosząc wirusy i bakterie zagrażające dzikiej populacji. Duże hodowle generują także znaczne ilości odchodów, które mogą zanieczyszczać środowisko wodne. Dlatego też tak ważne jest stałe monitorowanie zarówno jakości sieci, jak i wody w bezpośrednim otoczeniu ryb.

Do tej pory zadanie to realizowali nurkowie, a do pomiaru jakości wody wykorzystywano specjalne czujniki. Czynności te zajmowały jednak sporo czasu, a obecność nurków drażniła i denerwowała ryby. Naukowcy z norweskiego instytutu badawczego SINTEF znaleźli na to rozwiązanie: opracowali specjalnego robota do pracy pod wodą wyposażonego w zaawansowany układ pozycjonowania, trójwymiarowy system wizyjny, a także zestaw czujników do pomiaru temperatury, poziomu tlenu i oświetlenia wody służący do monitorowania stężenia odchodów. Dzięki systemowi wizyjnemu CageReporter może na bieżąco monitorować stan sieci oraz samych ryb, zaś algorytmy sztucznej inteligencji umożliwiają mu śledzenie ich zachowań i dostosowanie ruchów tak, by jak najmniej im przeszkadzać. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości robot wysyła sygnał ultradźwiękowy do stacji bazowej, informując kontrolera o swojej pozycji.

Prototyp został już przetestowany w dwóch hodowlach ryb zlokalizowanych u wybrzeży Trondheim. Równolegle naukowcy z SINTEF pracują nad alternatywnym modelem o ruchach i aparycji przypominającej żółwia morskiego. Norwegowie mają nadzieję, że jeśli projekt zakończy się sukcesem, już wkrótce hodowle ryb morskich będą monitorowane całkowicie automatycznie – bez udziału człowieka.

Źródło: SINTEF

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę