Robot murarski, który buduje ściany wielkości kortu tenisowego w 4 godziny

Robot murarski, który buduje ogromne ściany w ciągu 4 godzin FBR

Niezwykły robot murarski Hadrian X podjeżdża na plac budowy wyglądając jak zwykła ciężarówka, a następnie wysuwa ramię wysięgnika o długości 32 m i zaczyna precyzyjnie układać do 300 dużych bloków murarskich na godzinę. Jest to dość niezwykłe do oglądania.

W 2015 r. powstał prototyp tego australijskiego bota montowany na koparce. Już wtedy był on w stanie ułożyć ceglany szkielet pełnowymiarowego domu w około dwa dni - około 20 razy szybciej niż ludzcy murarze, według Fastbrick Robotics, obecnie znanej jako FBR i twórcy robota.

Teraz, w 2023 r., zaczyna się komercyjnie rozwijać. Firma FBR zbudowała swój pierwszy system Hadrian-X "nowej generacji", a w zeszłym miesiącu ustanowiła nowy rekord prędkości podczas pierwszego testu na zewnątrz, demonstrując stałą prędkość ponad 300 bloków murarskich w formacie USA na godzinę podczas testu i kalibracji.

Ekstrapolując to tempo na największe bloki, z jakimi może sobie poradzić - 45-kg potwory o wymiarach 600 x 400 x 300 mm - otrzymujemy maszynę zdolną do układania około 70 m² pionowej ściany co godzinę - to około ćwierć kortu tenisowego. FBR spodziewa się, że będzie o wiele szybszy; jego znamionowa maksymalna prędkość wynosi 500 bloków na godzinę.

Po przybyciu na miejsce Hadrian X jest obsługiwany za pomocą tabletu i precyzyjnie układa cegły zgodnie z planem CAD. Robotnicy ładują bloki murarskie na tył ciężarówki na paletach, po czym roboty "dehacker" rozpakowują je i w razie potrzeby przycinają na wymiar za pomocą piły tarczowej.

Następnie są one wysyłane jeden po drugim przez środek ramienia wysięgnika na małych wahadłowcach, malowane specjalnym klejem budowlanym zamiast zaprawy i układane na miejscu, gdzie są suche i bezpieczne w ciągu 45 minut.

Teleskopowe ramię wysięgnika Hadrian X jest wystarczająco długie, aby budować trzypiętrowe konstrukcje z poziomu ulicy bez widocznej drabiny i może pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, najwyraźniej w większości warunków pogodowych.

Robot murarski, który buduje ściany wielkości kortu tenisowego w 4 godziny zdjęcie w treści artykułu

.FBR jest w trakcie budowy drugiego i trzeciego robota, a pierwszy i drugi zostaną wkrótce wysłane do USA w celu przeprowadzenia demonstracji i rozpoczęcia pracy w firmie "Wall as a Service" z siedzibą na Florydzie.

Źródło: FBR

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę