Rewolucyjna technologia motoreduktora firmy Nord DriveSystems

Rewolucyjna technologia motoreduktora Nord DriveSystem Nord DriveSystems

Dwa stają się jednym: im mniej interfejsów, tym wyższa wydajność systemu – w oparciu o tę maksymę firma Nord DriveSystems wprowadziła rok temu rewolucyjny motoreduktor o higienicznej konstrukcji umożliwiającej zmywanie, w którym szczególnie energooszczędny silnik synchroniczny z magnesami trwałymi IE5+ oraz jednostopniowa przekładnia walcowa montowane są w jednej obudowie.

Całkowicie nowa, kompaktowa konstrukcja z pełną integracją silnika i przekładni w jednej obudowie jest niezwykłym krokiem w rozwoju motoreduktorów i została z powodzeniem opatentowana. Wieloletnia trwałość i niezawodność innowacyjnego rozwiązania pod względem konstrukcyjnym i materiałowym została z powodzeniem potwierdzona wielomiesięcznymi testami podczas rozwoju DuoDrive, dzięki czemu dokonano prawdziwie pionierskiej pracy w dziedzinie motoreduktorów. Integracja została zdecydowanie rozwinięta, aby osiągnąć optymalne wykorzystanie przestrzeni instalacyjnej. Wraz z silnikiem IE5+, na którym opiera się DuoDrive, w obudowie bezpiecznie zintegrowane są enkoder umożliwiający wykorzystanie sprzężenia zwrotnego i hamulec.

Jako kompletny system wyjątkowo kompaktowa koncepcja DuoDrive osiąga znacznie wyższą efektywność energetyczną niż wcześniejsze systemy napędowe z silnikiem synchronicznym IE5+ i przekładnią stożkową. DuoDrive oferuje obecnie najwyższą sprawność systemu na rynku w tej klasie mocy (na poziomie do 92%) i osiąga bardzo wysoką sprawność w zakresie obciążenia częściowego. Dzięki temu jest przyszłościowy i realnie redukuje koszty. Stały moment obrotowy silnika w szerokim zakresie prędkości pozwala na redukcję wersji i kosztów operacyjnych. Wymiary przyłączy zgodne z rynkiem ułatwiają wymianę i integrację z istniejącymi projektami instalacji.

Pierwszy dostępny rozmiar DuoDrive obejmuje przełożenia przekładni od i=3,24 do i=16,2 i jest przeznaczony do zakresów wyjściowego momentu obrotowego do 80 Nm i prędkości do 1000 obr./min. Oprócz wysokiej wydajności systemu, płynna, niewentylowana i kompaktowa konstrukcja oraz minimalna emisja hałasu to kolejne ważne cechy nowego motoreduktora DuoDrive. Eliminacja wielu zużywających się części skutkuje mniejszymi nakładami na konserwację.

Źródło: Nord DriveSystems

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę