elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Rekordowy popyt na moc. Ekspert Alians OZE komentuje

Pixabay
Reklama
Reklama

9 lipca br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały rekordowe zapotrzebowanie na moc w okresie letnim. Rekord dotyczy także mocy wyprodukowanej z OZE. Co o tym sądzi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, członek Zarządu Alians OZE?

Jak tłumaczy Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, członek Zarządu Alians OZE, rekordowe zapotrzebowanie na moc w okresie wysokich temperatur nie jest zaskoczeniem, gdyż z jednej strony polska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie i potrzebuje energii, a z drugiej strony gospodarstwa domowe są coraz bardziej od niej uzależnione. Coraz więcej osób posiada urządzenia oparte na energii, jak: klimatyzacja, oczyszczacze powietrza czy pompy ciepła, i te urządzenia generują duże zapotrzebowanie na energię.

Reklama

Na rekordowe zapotrzebowanie nakłada się najwyższa w historii ilość wyprodukowanej energii z OZE, w tym fotowoltaiki. Jest to idealne odzwierciedlenie zmieniającego się w naszym kraju miksu energetycznego oraz prawdziwego boomu na instalacje PV. Widać bowiem, że fotowoltaika jest w stanie zapewnić Polakom przewidywalną i czystą dla środowiska energię, nawet w duże upały. Jadziewicz podkreśla, że według niego, dla komfortu i niezależności coraz więcej konsumentów oraz firm będzie szło właśnie w tym kierunku.  

W okresie wysokich temperatur oprócz wysokiego zapotrzebowania występuje problem z produkcją energii ze źródeł węglowych, gdyż elektrownie węglowe wymagają chłodzenia, a przy niskim poziomie rzek i jezior trzeba ograniczać produkcję. Jeśli gorące lato się utrzyma to niewykluczone, że tak jak latem 2015 r. prezes URE może wydać firmom nakaz ograniczeń w poborze energii. Wówczas jednak sporo przedsiębiorstw o tym nie wiedziało i musiało płacić kary finansowe.

Reklama

Źródło: Alians OZE

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama