Rekordowy popyt na moc. Ekspert Alians OZE komentuje

Rekordowy popyt na moc. Ekspert Alians OZE komentuje Pixabay

9 lipca br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne odnotowały rekordowe zapotrzebowanie na moc w okresie letnim. Rekord dotyczy także mocy wyprodukowanej z OZE. Co o tym sądzi Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, członek Zarządu Alians OZE?

Jak tłumaczy Jakub Jadziewicz, ekspert rynku energii, członek Zarządu Alians OZE, rekordowe zapotrzebowanie na moc w okresie wysokich temperatur nie jest zaskoczeniem, gdyż z jednej strony polska gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie i potrzebuje energii, a z drugiej strony gospodarstwa domowe są coraz bardziej od niej uzależnione. Coraz więcej osób posiada urządzenia oparte na energii, jak: klimatyzacja, oczyszczacze powietrza czy pompy ciepła, i te urządzenia generują duże zapotrzebowanie na energię.

Na rekordowe zapotrzebowanie nakłada się najwyższa w historii ilość wyprodukowanej energii z OZE, w tym fotowoltaiki. Jest to idealne odzwierciedlenie zmieniającego się w naszym kraju miksu energetycznego oraz prawdziwego boomu na instalacje PV. Widać bowiem, że fotowoltaika jest w stanie zapewnić Polakom przewidywalną i czystą dla środowiska energię, nawet w duże upały. Jadziewicz podkreśla, że według niego, dla komfortu i niezależności coraz więcej konsumentów oraz firm będzie szło właśnie w tym kierunku.  

W okresie wysokich temperatur oprócz wysokiego zapotrzebowania występuje problem z produkcją energii ze źródeł węglowych, gdyż elektrownie węglowe wymagają chłodzenia, a przy niskim poziomie rzek i jezior trzeba ograniczać produkcję. Jeśli gorące lato się utrzyma to niewykluczone, że tak jak latem 2015 r. prezes URE może wydać firmom nakaz ograniczeń w poborze energii. Wówczas jednak sporo przedsiębiorstw o tym nie wiedziało i musiało płacić kary finansowe.

Źródło: Alians OZE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę