Rekordowa moc PV zainstalowana w Polsce w 2022 roku

Rekordowa moc PV zainstalowana w Polsce w 2022 roku Canva

Według wstępnych danych moc zainstalowana PV w Polsce w ubiegłym roku wyniosła ok. 4,5 GW, co oznacza wzrost o prawie 1 GW w porównaniu z rokiem 2021. Lepsze pod tym względem od Polski w Europie były tylko Niemcy i Hiszpania.

Według danych ARE nt. mocy zainstalowanej PV w Polsce w 2022 r. z końca listopada można przyjąć (zakładając liniowy wzrost mocy m/m), że moc zainstalowana na koniec grudnia ubiegłego roku mogła wynieść około 4,5 GW, co potwierdza prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej z pierwszego kwartału 2022 r. (IEO zakładało wzrost o 4,6 GW, tj. prawie o 1 GW więcej niż w roku 2021).

Najprawdopodobniej ostateczne dane statystyczne potwierdzą, że liderami pozostaną Niemcy, gdzie moc PV na koniec roku 2022 mogła wzrosnąć o ponad 7 GW, na drugim miejscu Hiszpania z przyrostem około 5,2 GW. Natomiast Polska będzie zapewne zaraz za Hiszpanią, ze wzrostem mocy rzędu 4,5 GW+.

Pomimo kryzysu energetycznego na świecie oraz zawirowań geopolitycznych, polski rynek PV znacznie lepiej niż w całej Europie oczekiwano przetrwał kolejne kryzysy: pandemiczny, energetyczny i inflacyjny. Rozwoju branży nie zatrzymała też zmiana w II kwartale ub.r. sytemu rozliczeń energii prosumenckie z net metering nad net-billing. Inwestorzy optymalizują autokonsumpcję energii, aby jak najlepiej zbilansować energię lub zmagazynować ją w magazynie energii. Na koniec listopada 2022 liczba prosumentów w systemie net-billing wynosiła około 120 tys.

Rok 2022 po raz pierwszy należał do dużych farm PV, których dynamicznie zaczęło przybywać i w 2023 r., będzie ich jeszcze więcej, biorąc pod uwagę aukcje OZE, projekty komercyjne i wydane warunki przyłączenia do sieci.

Szczegółowe informacje i dane podsumowujące rok 2022 oraz koniunktura rynku PV w Polsce i na Świecie zostaną przedstawione w najnowszym raporcie „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2023”, którego publikacja zaplanowana jest na 23 maja 2023 r.

Źródło: Instytut Energetyki Odnawialnej

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę