Jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę?

Jak najlepiej wykorzystać fotowoltaikę? Nice

Panele fotowoltaiczne biją rekordy popularności, zwłaszcza jeśli chodzi o niewielkie instalacje w prywatnych domach. Za tym sukcesem stoją programy dopłat do inwestycji  i wizja znacznego obniżenia rachunków za prąd. Po zmianach, które weszły w życie  w kwietniu 2022 wielu klientów obawiało się, że ta forma pozyskiwania energii przestanie się opłacać. Aktualne prognozy mówią jednak coś zupełnie innego. 

Nice, wiodący dostawca rozwiązań home & building management and security, poprzez swoją wyspecjalizowaną jednostkę biznesową Smart Home z siedzibą w Polsce, opracował nowe narzędzie, które pozwala użytkownikowi na bieżąco śledzić zużycie prądu: panel energii.

HEMS (Home Energy Management System) to system zarządzania energią w domach. Nie zalicza się do niego pojedyncze inteligentne gniazdko, ale cały system smart home wyposażony w centralę połączoną z falownikiem/instalacją fotowoltaiczną, który pomoże zoptymalizować pozyskaną energię. To nowość w programie dotacji Mój Prąd 4.0. Decydując się na tę zmianę można pozyskać do 3 000 zł dotacji i znacząco przyspieszyć zwrot z inwestycji w panele słoneczne. 

Integracja instalacji fotowoltaicznej z systemem smart home to przede wszystkim możliwość automatyzacji procesu sterowania energią i optymalne wykorzystanie produkowanej energii. Żeby to osiągnąć potrzebny jest dokładny monitoring, zarówno pozyskanej, jak i zużywanej energii. W systemie Yubii można uzyskać te informacje dla wybranego okresu – również historycznie. Dane mogą dotyczyć wybranych sprzętów, grup urządzeń, pomieszczeń, bądź całej instalacji w domu. To pozwoli przeanalizować produkcję i konsumpcję na podstawie pomiaru w czasie rzeczywistym oraz zidentyfikować urządzenia, które zużywają najwięcej energii. 

Wykres
Strona główna panelu energii: widok administratora

Wszystkie te informacje gromadzą się w interfejsie konfiguracyjnym i aplikacji Yubii na smartfonie klienta. Dane są wizualizowane w czytelny sposób, również w formie wykresów. W przypadku produkcji – lub przeciwnie – braku energii do wykorzystania – aplikacja wyśle powiadomienie do domowników. 

Wykres
Widok historii zużycia energii

Cykliczne raporty mogą być także wysyłane mailowo. W ten sposób użytkownik ma pełną kontrolę nad swoją instalacją i to z dowolnego miejsca. 

Wykres
 Porównanie okresów rozliczeniowych

Poprzez system Yubii możliwe jest sterowanie i inteligentne zarządzanie źródłami ciepła (np. pompami ciepła, ogrzewaniem podłogowym, ogrzewaniem elektrycznym), jak i chłodzeniem (klimatyzacją). Po co? Po to, by efektywnie wykorzystać pozyskaną energię i nie marnować jej tam, gdzie nie jest to potrzebne. Jeśli nasz system wyprodukuje nadwyżkę energii: możemy przekierować ją dokładnie tam, gdzie jest to w danym momencie istotne. Integracja z systemem smart home daje nam możliwość kontroli nad tym ile energii zużywamy i czy rzeczywiście jest to konieczne. Wystarczy sterować urządzeniami w aplikacji mobilnej. 

Wykres
Bilans zużycia energii

 Są na to dwie metody: 

* ręcznie – w zależności od aktualnego bilansu energetycznego i potrzeb domowników możemy włączać i wyłączać poszczególne elementy systemu, 

* automatycznie – w zależności od wielkości produkcji energii system pozwala też na selektywne sterowanie (odłączanie i załączanie) wybranych elementów inteligentnego domu zgodnie z ustalonym wcześniej scenariuszem. 

System inteligentnego zarzadzania energią wpisuje się w zakres nowego programu dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd 4.0.

Celem programu Mój Prąd 4.0 jest usamodzielnienie i uniezależnienie gospodarstw domowych od energii pobieranej z sieci poprzez budowanie nowych instalacji fotowoltaicznych. 

Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania energią Yubii użytkownik ma możliwość zmniejszenia zużycia energii poprzez selektywne sterowanie urządzeniami, zwiększenie autokonsumpcji, tj. korzystania z energii w momencie jej produkcji oraz z zaawansowanego sterowania magazynowaniem energii w zbiornikach ciepła (pompie ciepła, elektrycznym zasobniku wody w bojlerze, kotle elektrycznym) oraz magazynach energii elektrycznej – np. akumulatorach.

– Instalacja inteligentnego zarządzania energią Yubii przekłada się na redukcję kosztów eksploatacji domów. Warto uruchamiać poszczególne urządzenia wtedy, gdy energia jest tańsza oraz gdy wyprodukowanej energii z instalacji fotowoltaicznej mamy w nadmiarze – można wówczas wykorzystać ją do bardziej energochłonnych czynności, takich jak uruchomienie pralki, suszarki do prania, zmywarki, czy pojazdów elektrycznych. System Yubii doskonale poradzi sobie z tego typu wyzwaniami – mówi Szymon Ochociński, project sales director Fibaro, marki Nice.

– Zrównoważony rozwój jest dla Nice priorytetem. To ważna część naszej biznesowej  aktywności polegającej na zaangażowaniu w poprawę jakości życia i budowania świadomości ludzi, tak aby żyli bezpieczniej i bardziej świadomie. W tę filozofię znakomicie wpisuje się panel energetyczny Yubii, który nasza jednostka biznesowa Smart Home opracowała w celu optymalizacji codziennego zarządzania zużyciem energii w domach – mówi Marcin Skrobisz, dyrektor generalny Nice Polska.

Smart home i jego funkcja inteligentnego zarządzania energią jest więc systemem, który wykona za mieszkańców żmudne obliczenia, pomoże sterować urządzeniami, ale przede wszystkim ułatwi stworzenie możliwie najdoskonalszego sposobu gospodarowania energią. Z uwagi na rosnące ceny energii system ten powinien w najbliższym czasie szybko zyskiwać na popularności. 

Źródło: Nice 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę