Pudu prezentuje humanoidalnego robota do pracy w magazynach
Nowy humanoidalny model D9 ma 1,7 m wysokości, potrafi chodzić w pozycji wyprostowanej i przenosić ładunki o wadze do 20 kg. Jak twierdzi firma Pudu Robotics, robot ten został „stworzony, by służyć”.
Jak dokładnie? W informacji prasowej Pudu nie podaje zbyt wielu szczegółów, ale wspomina, że D9 może wykonywać „zadania związane z czyszczeniem podłóg za pomocą Pudu SH1” – czyli pionowego urządzenia do szorowania i suszenia podłóg w przestrzeniach komercyjnych. Na wizualizacjach widać także robota przenoszącego pudełka w magazynie oraz uzupełniającego półki w sklepie.
We wrześniu firma zaprezentowała półhumanoidalnego robota D7, który poruszał się na kółkach. Model ten został zaprojektowany do takich zadań, jak „sortowanie komponentów w środowiskach przemysłowych, obsługa i sprzątanie stolików w restauracjach oraz autonomiczna obsługa wind w budynkach biurowych.” Można przypuszczać, że nowszy D9 potrafi to wszystko – i jeszcze więcej.
Wyposażony w zręczne dłonie, D9 radzi sobie z drobnymi przedmiotami i zadaniami, takimi jak układanie produktów na półkach.
Dzięki prędkości chodzenia wynoszącej 7,2 km/h D9 porusza się szybciej niż przeciętny człowiek idący na spacer. Potrafi także pokonywać schody i pochyłości oraz wykorzystuje precyzyjne czujniki do „trójwymiarowego semantycznego mapowania otoczenia w czasie rzeczywistym,” aby określić swoje położenie i autonomicznie planować trasy.
D9 może przenosić ładunki o wadze do 20 kg. Robot jest także odporny na utratę równowagi spowodowaną np. kopnięciem – podobnie jak widzieliśmy w słynnych nagraniach robotów Boston Dynamics. Dzięki licznym stawom, D9 oferuje aż 42 stopnie swobody ruchu. Wyposażono go również w zręczne dłonie, które pozwalają na wykonywanie delikatnych zadań, takich jak manipulowanie drobnymi przedmiotami.
Ale to nie wszystko. „Dzięki zaawansowanej platformie przetwarzania integrującej modele sztucznej inteligencji, D9 osiąga ludzki poziom naturalnej interakcji multimodalnej, znacząco podnosząc jakość i responsywność świadczonych usług” – czytamy w informacji prasowej.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W komunikacie zamieszczono także wizualizację, na której robot prezentuje samochód klientowi na targach. Jeśli Pudu sugeruje, że D9 mógłby potencjalnie pomóc w sprzedaży samochodu, byłoby to naprawdę imponujące osiągnięcie.
Pudu uważa, że w niedalekiej przyszłości odwiedzisz salon samochodowy i porozmawiasz o specyfikacji z robotem.
Firma z siedzibą w Shenzhen specjalizuje się w produkcji prostszych robotów do komercyjnego czyszczenia, bezkontaktowego dostarczania jedzenia w restauracjach i hotelach oraz transportowania ładunków w magazynach. Dotychczas dostarczyła 80 tysięcy takich urządzeń do 60 krajów.
Na papierze specyfikacje Pudu D9 czynią go szybszym i potencjalnie bardziej wszechstronnym niż Unitree G1. Warto zauważyć, że D9 jest wyższy, bardziej zręczny i oferuje niemal trzykrotnie większy moment obrotowy w stawach niż G1. Nie znamy jednak jeszcze pojemności jego baterii, czasu ładowania ani innych ograniczeń.
Źródło: Pudu Robotics