Przyszłość energetyki: Wärtsilä wprowadza silnik 46TS

Przyszłość energetyki: Wärtsilä wprowadza silnik 46TS Wärtsilä Energy

Nowy silnik Wärtsilä 46TS zapewnia zwiększoną moc wyjściową i sprawność, pozwalając na oszczędności paliwa i kosztów. Rozwiązanie firmy jest przystosowane do dużych projektów o mocy 50-300 MW. Dzięki przyszłościowym technologiom jest on przygotowany do pracy na paliwach zrównoważonych.

Wärtsilä, fińska firma technologiczna istniejąca na rynku od prawie 200 lat, wprowadza właśnie na rynek silnik nowej generacji 46TS. Silnik został zaprojektowany w celu bilansowania odnawialnych źródeł energii oraz zapewnienia wysoce wydajnej mocy obciążenia podstawowego. Co więcej, będzie mógł być zasilany zrównoważonymi paliwami, gdy tylko będą dostępne.

Silnik przeznaczony do projektów o większej mocy

46TS jest najnowszym silnikiem o dużej średnicy cylindra z długiej serii sprawdzonych i niezawodnych silników od firmy Wärtsilä. Zalicza się do nich seria 50 – obejmująca jedne z najbardziej udanych modeli silników generujących energię elektryczną na świecie – która przepracowała 55 milionów godzin na całym świecie od 2008 roku.

Jednostki 46TS o mocy 23,4 MW mogą z powodzeniem znaleźć zastosowanie w dużych projektach zapewniając wszystkie korzyści związane z efektywnością elektryczną i elastycznością, które są charakterystyczne dla wysokosprawnych silników o dużej mocy – mówi Krzysztof Łokaj, manager ds. rozwoju rynków Europy i Afryki w Wärtsilä Energy.

Kierunek: dekarbonizacja systemów ciepłowniczych

Nowe rozwiązanie Wärtsilä swoją premierę ma dwa miesiące po opublikowaniu przez firmę raportu na temat modelowania globalnego systemu elektroenergetycznego, „Crossroads to Net Zero”. Opisano w nim szczegółowo rolę mocy bilansującej w transformacji energetycznej na świecie. Raport wskazał, że wykorzystanie silników bilansujących do wspierania pogodozależnych odnawialnych źródeł energii przyniosłoby skumulowane oszczędności w wysokości 65 bilionów euro do 2050 r. w porównaniu ze ścieżką opartą wyłącznie na OZE.

Oszczędności te wyniosłyby średnio 2,5 biliona euro rocznie, co stanowi równowartość ponad 2% światowego PKB w 2024 roku. Jak wskazuje modelowanie, w przypadku Polski ko-optymalizacja wytwarzania ciepła i energii elektrycznej może umożliwić zwiększenie udziału energii odnawialnej do 68% do roku 2032, zmniejszyć udział węgla do 26% w energetyce i 8% w ciepłownictwie, a także przynieść skumulowane oszczędności na poziomie 16 mld złotych. Nowy silnik jest też doskonałym rozwiązaniem dla dekarbonizacji systemów ciepłowniczych.

Silnik 46TS zapewnia szereg korzyści, w szczególności:

  • Sprawność i wydajność na wyższym poziomie: Znacząco poprawiona sprawność elektryczna silnika na poziomie 51,3% pozwala zaoszczędzić paliwo i ograniczyć emisję spalin, przy doskonałej wydajności w ekstremalnych warunkach otoczenia i na dużych wysokościach.
  • Zwiększona moc wyjściowa: 46TS generuje 23,4 MW/jednostkę, co oznacza, że do uzyskania określonej mocy potrzeba mniej silników.
  • Większa elastyczność: Szybka reakcja na wahania dzięki jeszcze krótszemu czasowi rozruchu (2 minuty) i braku wymagań dotyczących minimalnego czasu rozruchu lub wyłączenia.
  • Szybka i ekonomiczna instalacja: Szybka i łatwa instalacja modułowa. Z wysokiej jakości, fabrycznie przetestowanymi modułami przynoszącymi znaczne oszczędności w całkowitym koszcie instalacji.

Wsparcie w bilansowaniu OZE i efektywność kosztowa

Transformacja energetyczna nie jest możliwa w oparciu wyłącznie o energię odnawialną. Potrzebujemy elastycznych, wysoce wydajnych silników, aby wspierać energię wiatrową i słoneczną w okresach niskiego wytwarzania. Takie rozwiązanie oferuje nasz nowy, elastyczny silnik 46TS, który poszerza naszą dotychczasową ofertę technologiczną. Pozwala on bilansować odnawialne źródła energii i działać efektywnie kosztowo przy obciążeniu podstawowym – mówi Anders Lindberg, prezes Wärtsilä Energy.

W oparciu o nasze 85-letnie doświadczenie w dziedzinie produkcji silników, wykorzystując całą zdobytą wiedzę, opracowaliśmy nasze najnowsze i najlepsze rozwiązanie. Zbudowany z myślą o elastyczności, silnik Wärtsilä 46TS oferuje wyjątkową moc i wydajność. Pozwala to oszczędzać paliwo i redukować koszty, niezależnie od tego, czy silnik ma wspierać zmienne źródła odnawialne, czy pracować w podstawie. Silnik Wärtsilä 46TS został zbudowany z myślą o zrównoważonych paliwach. Gdy te paliwa staną się powszechnie dostępne, nasze silniki będą mogły odegrać istotną rolę w dostarczaniu w 100% odnawialnych systemów zasilania – dodaje Anders Lindberg.

Wsparcie dla klientów w całym cyklu życia projektu

Wärtsilä zapewnia wysokiej jakości usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb, aby zmaksymalizować niezawodność i rentowność. Usługi Wärtsilä Lifecycle, ze zoptymalizowanym wsparciej operacyjnym i gwarantowanymi osiągami, zapewniają optymalizację i konkurencyjność elektrowni oraz elektrociepłowni. 

Firma ma w Polsce również centrum serwisowe zlokalizowane w Gdańsku, co pozwala na sprawną realizację zaplanowanych prac serwisowych, a także na szybką reakcję na nieprzewidziane zdarzenia.

W styczniu 2025 roku Wärtsilä ogłosiła, że dostarczy wyposażenie do nowej elektrowni o mocy 120 MW budowanej w Kazachstanie. Zamówienie zostało złożone przez Kazakhstan Caspian Offshore Industries (KCOI). Zakres obejmuje sześć zasilanych gazem silników Wärtsilä 46TS, a także mechaniczny i elektryczny sprzęt pomocniczy. Będzie to pierwszy tego typu hybrydowy projekt energetyczny w Kazachstanie, integrujący elektrownię silnikową z energią wiatrową i słoneczną.
Silnik Wärtsilä 46TS będzie dostępny od 2025 roku.

Źródło: Wärtsilä Energy  

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę