Projekt ABB zapewni efektywność wydobycia w "Bogdance"

ABB

W „Bogdance” rozpoczął się innowacyjny projekt. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest firma ABB. Głównym celem będzie poprawa efektywności operacji wydobywczych poprzez zapewnienie niezawodności maszyn górniczych z praktycznym zastosowaniem zaawansowanej analityki danych. Zakończenie projektu planowane jest na luty 2020 r.

Lubelski Węgiel „Bogdanka”, krajowy lider rynku producentów węgla energetycznego, wkrótce może znaleźć się w światowej awangardzie – kopalnia podjęła się wdrożenia w procesie produkcji usług opartych na zaawansowanej analizie danych.

„Bogdanka” wraz z ABB opracuje platformę Industrial Internet of Things (IIoT), aby połączyć różne systemy wchodzące w skład cyfrowego portfolio ABB Ability™, urządzenia oraz usługi. W efekcie powstanie narzędzie do usprawnienia procesów decyzyjnych, konserwacji predykcyjnej, efektywnego wykorzystania zasobów i koordynacji operacji w czasie rzeczywistym.

W założeniach projektu zintegrowane inteligentne rozwiązanie ma pozwolić „Bogdance” przewidywać awarie, rozwiązywać problemy maszyn i urządzeń oraz skracać czas przestojów sprzętu, a w konsekwencji – redukować koszty utrzymania aktywów górniczych. Ma to szczególne znaczenie w kontekście poprawy efektywności wydobycia.

© ABB

Prowadzenie konserwacji urządzeń wydobywczych jest procesem bardzo dynamicznym, ponieważ zarówno warunki produkcji, jak i pracy maszyn górniczych zmieniają się nieustannie i wymagają ciągłej analizy ewaluacyjnej. Skuteczny program diagnostyki predykcyjnej powinien pozwolić na wczesne wykrywanie anomalii. Dzięki temu możliwe będzie zaplanowanie napraw maszyn i urządzeń w najbardziej dogodnym momencie, zarówno z perspektywy finansowej, jak i produkcyjnej – tłumaczy Anna Wujec, menedżer ds. cyfryzacji w ABB.

LW Bogdanka od lat pozostaje najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce, m.in. dzięki sukcesywnemu wdrażaniu najnowszych inicjatyw w ramach programu Kopalnia Inteligentnych Rozwiązań. - Rozpoczęcie prac nad wykorzystaniem zaawansowanej analizy danych w systemach wspomagania decyzji to kolejny krok w kierunku dalszego doskonalenia procesów operacyjnych w Spółce i ułatwienia pracy naszych górników. Niezmiennie stawiamy więc na innowacje, które są istotnym elementem strategii Bogdanki – mówi Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka.

© ABB

W ramach projektu ABB zaimplementuje kilka systemów składających się na koncepcję cyfrowej kopalni przyszłości ABB Ability MineOptimize: system ABB Ability 800xA, ABB Ability Asset Vista Condition Monitoring, ABB Ability Knowledge Manager oraz usługi ABB Ability z zakresu zdalnego wsparcia i konserwacji predykcyjnej.

Źródło: ABB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę