elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Powstają roboty na Igrzyska w Tokio

Toyota
Reklama
Reklama

Komitet organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio uruchomił Tokyo 2020 Robot Project. Należy on do kolejnego z wielu programów, dzięki którym Igrzyska w Tokio będą najbardziej innowacyjne w historii. Z pewnością zapewnią kibicom niezapomniane wrażenia. W projekt zaangażowane są firmy Toyota i Panasonic.

Support Robot umożliwią uczestniczenie w wydarzeniach na stadionach olimpijskich w większym komforcie wszystkim widzom, bez względu na stopień sprawności. Roboty będą wspomagały widzów na wózkach inwalidzkich, przynosząc im jedzenie i inne produkty, będą prowadziły kibiców do ich miejsc oraz udzielały informacji podczas zawodów.

Reklama

Do zadań opracowanych przez Panasonic egzoszkielety robotyczne Power Assist Suits należeć będzie m.in. wspieranie ludzi w pracy fizycznej. Zostaną również wykorzystywane na zapleczach i w miasteczkach olimpijskich. Pomogą w rozładowywaniu ciężkich pakunków, w odbieraniu odpadów oraz na lotniskach przy obsłudze bagaży.

Roboty będą zaangażowane w obsługę Igrzysk w Tokio także na wiele innych sposobów. Technologie te przyczynią się do zapewnienia bezpiecznego i sprawnego przebiegu imprezy. Choć wykorzystanie robotów podczas Igrzysk będzie ograniczone, pozwoli zademonstrować ich potencjał jako urządzeń pomagających w codziennym życiu.

Tokyo 2020 Robot Project, przy którym mogli się spotkać różni eksperci z dziedziny robotyki, otrzymał wsparcie japońskiego rządu, władz metropolii tokijskiej, Komitetu Organizacyjnego Tokyo 2020 oraz firm Toyota i Panasonic. W projekcie uczestniczą Hirohisa Hirukawa, dyrektor Robot Innovation Research Center w National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Tomomasa Sato, prezes World Robot Summit Executive Committee i profesor Uniwersytetu w Tokio, oraz Masashi Sugiyama, dyrektor RIKEN Center for Advanced Intelligence Project i profesor Uniwersytetu w Tokio.

Reklama

 Igrzyska w Tokio 2020 to dla nas wyjątkowa okazja do zaprezentowania japońskich technologii robotycznych. Skupimy się nie tylko na ich pokazaniu, ale także na tym, by szeroka publiczność mogła się zapoznać z ich szerokimi zastosowaniami w codziennym życiu – skomentował Hirohisa Hirukawa, lider Tokyo 2020 Robot Project.

– Toyota chce zapewnić każdemu swobodę poruszania się, do czego przyczyni się zarówno nasze zaangażowanie w Igrzyska, jak i wiele innowacyjnych rozwiązań opracowanych przez naszą firmę, w tym także roboty. Urządzenia te pomogą widzom na wózkach inwalidzkich bez ograniczeń oglądać zawody, chłonąć atmosferę na stadionach i przeżywać emocje z kibicowania – dodał Nobuhiko Koga, szef Frontier Research Center Toyoty.

Źródło: Toyota

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama