POWER 1000-YFR - uniwersalny przewód zasilająco-sterowniczy
Przewód zasilająco-sterowniczy odporny na promieniowanie UV to niezawodne rozwiązanie dla instalacji wymagających pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki swojej konstrukcji, zapewnia bezpieczny przesył energii elektrycznej zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Możliwość bezpośredniego układania w ziemi oraz w kanałach kablowych czyni go uniwersalnym elementem wielu instalacji.
Wybrane wymagania rynku
Aby odpowiedzieć na pytanie jakie są oczekiwania rynku w odniesieniu do kabli niskonapięciowych przy budowie linii ziemnych, przyjrzyjmy się wymaganiom dwóch wybranych operatorów energetycznych, jako znaczących klientów na krajowym rynku elektrotechnicznym.
Wymagania TAURON:
„6.1. Warunki pracy kabla nN.
- Maksymalna temperatura żyły roboczej podczas pracy kabla +90°C.
- Minimalna temperatura otoczenia dla kabli ułożonych na stałe -30°C.
- Minimalna temperatura otoczenia przy układaniu kabli -5 °C dla kabli z powłoką zewnętrzną wykonaną z PVC i -20 °C dla kabli z powłoką wykonaną z PE.
- Maksymalna temperatura żyły roboczej podczas zwarcia + 250°C
6.2. Wymagania napięciowe izolacji.
Linie kablowe nN wraz z osprzętem powinny być zaprojektowane dla następujących poziomów napięć:
- napięcie znamionowe fazowe - 230 V,
- napięcie znamionowe międzyfazowe - 400 V,
- znamionowa izolacja kabla - 0,6/1 kV,
- napięcie probiercze - 4 kV.
6.3. Rodzaje kabli nN.
Do budowy linii kablowych nN układanych w ziemi, należy stosować elektroenergetyczne kable czterożyłowe z żyłami wykonanymi z aluminium o izolacji z polietylenu sieciowanego warstwy wypełniającej i powłoki zewnętrznej.” (Źródło: Tauron)
Wymagania ENEA:
Prrzedstawione wyżej wymagania są dość reprezentatywne w sensie projektowym, to znaczy nie odbiegają od powszechnie przyjętych w tym zakresie standardów.
POWER 1000-YFR
Naprzeciw tych oczekiwań i zasad wychodzi rodzina kabli POWER 1000-YFR. Jak wiadomo pewne oczekiwane cechy pozostają do siebie w sprzeczności, zatem nie ma możliwości stworzenia kabla uniwersalnego „na każdą okazję”. Stąd wspólnym mianownikiem optymalnego zasilania jest ta cała grupa, której poszczególni przedstawiciele mają cechy szczególne, ale wszyscy mają też cechy uniwersalne.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Przykładem takiej uniwersalności jest jednoczesna możliwość układania w ziemi i odporność na UV – w praktyce przecież wiele połączeń kablowych jest w części drogi kablowej zakopana w ziemi, a w części przechodzi na estakadę na wolnej przestrzeni, gdzie narażona jest na oddziaływanie promieni słonecznych, oraz zupełnie inny zakres rocznej zmienności temperatury otoczenia.
Wiele kabli na drodze zasilania częściowo znajduje się poza, a częściowo wewnątrz budynków, co wymaga bezhalogenowości, nie podtrzymywanie płomienia itd. W wypadku budynków przemysłowych nie klasyfikowanych jako wysokie wystarczająca jest klasa Eca.
Cechą horyzontalną jest również ekranowanie pozwalające spełnić wymagania kompatybilności elektromagnetycznej – obecnie dąży się w programach produkcyjnych do posiadania jak największej ilości produktów kablowych w wersji bez ekranu i z ekranem.
Od kabli cieńszych (w sensie średnicy zewnętrznej powłoki i żył) wymaga się większej tolerancji na zginanie, stąd obecność separatorów PET.
Źródło: Helukabel