Ponad 2500 kilometrów na jednym ładowaniu

Ponad 2500 kilometrów na jednym ładowaniu Viktoriya Zayika - MCube

Studenci z Uniwersytetu Technicznego w Monachium ustanowili rekord zasięgu pojazdu elektrycznego przy okazji targów IAA Mobility 2023. Opracowany przez nich "muc022" to samochód elektryczny o największym zasięgu na świecie. Dzięki zaawansowanej aerodynamice i lekkiej konstrukcji zużywa zaledwie 0,6 kilowatogodziny na 100 km.

Rekord świata został ustanowiony w pustym hangarze na lotnisku w Monachium. Próba trwała sześć dni, podczas których zespół "TUfast Eco" spał na łóżkach kempingowych w hangarze lotniska. Według monachijskiego uniwersytetu inicjatywa studencka zmodyfikowała swój e-samochód "muc022" na potrzeby rekordu Guinnessa. Zespół brał już udział w kilku międzynarodowych konkursach dla wydajnych samochodów elektrycznych, takich jak Shell Eco-Marathon. Podczas prac studenci skupili się przede wszystkim na dobrze przemyślanej aerodynamice i lekkiej konstrukcji. Żeby samochód elektryczny nadawał się do bicia rekordu świata, młodzi inżynierowie zainstalowali akumulator o pojemności 15,5 kilowatogodzin.

Źródło: TUfast Eco Team

Poprzedni rekord wynosił 1608,54 km. Zespół z Monachium był w stanie pokonać ten dystans po zaledwie czterech dniach. Ponieważ jednak akumulator samochodu elektrycznego nie był jeszcze rozładowany, zespół kontynuował jazdę. Ostatecznie, po 99 godzinach jazdy, na prędkościomierzu zarejestrowano 2573,79 km. Oznacza to zużycie na poziomie 0,6 kWh/100 km. Dla porównania, niezwykle ekonomiczne pojazdy produkowane seryjnie zużywają około 13 kilowatogodzin na 100 kilometrów.

Studenckie koła naukowe i inicjatywy studenckie, takie jak "TUfast Eco", mają długą tradycję na Uniwersytecie w Monachium. Oferują one studentom możliwość wykorzystania wiedzy zdobytej podczas studiów bezpośrednio w praktyce i prowadzenia niezależnych badań.

Źródło: Uniwersytet Techniczny w Monachium 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę