Polska: mała liczba miejsc pracy w sektorze AI

Polska: mała liczba miejsc pracy w sektorze AI Pixabay

Analiza przeprowadzona przez MoneyTransfers.com pokazała, że w sektorze produkcji żywności w Stanach Zjednoczonych 38% miejsc pracy jest powiązanych ze sztuczną inteligencją, w porównaniu z zaledwie 1% w Polsce. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez GlobalData, które wykazało również dużą różnicę między USA a innymi krajami, w tym Hiszpanią (6%) i Wielką Brytanią (5%).

Unia Europejska przyciąga wciąż „stosunkowo niewielką liczbę międzynarodowych talentów z sektora sztucznej inteligencji”, tak pokazuje badanie przeprowadzone niedawno przez Harvard Business Review. UE pozostaje również w tyle za Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Chinami pod względem liczby studentów na kierunkach z dziedziny nauki, technologii, inżynierii i matematyki (ANG. STEM – science, technology, engineering, and mathematics). Zespół MoneyTransfers.com odkrył również, że w USA największą liczbę miejsc pracy związanych ze sztuczną inteligencją oferuje Kalifornia, a po niej kolejno: stany stany Teksas, Nowy Jork, Wirginia i Waszyngton.

Sztuczna inteligencja odnosi się do wszystkich oprogramowań, które wykazują ludzkie umiejętności, takie jak rozumowanie, uczenie się, planowanie i kreatywność, i ma na celu wydajne i dokładne rozwiązywanie problemów. Obejmuje ona zatem znacznie więcej obszarów, niż mogłoby się wydawać (i nie chodzi tutaj tylko o roboty).

Według firmy IBM „w swojej najprostszej formie sztuczna inteligencja to dziedzina, która łączy informatykę i zbiory danych, aby umożliwić rozwiązywanie problemów”.

Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w analizie danych, samojezdnych samochodach i innych środkach transportu, analizie sportowej, chatbotach, rozpoznawaniu twarzy, rozpoznawaniu mowy, handlu na giełdzie i wielu innych.

Choć Polska wciąż pozostaje w tyle za USA, liczba miejsc pracy w sektorze AI w naszym kraju też rośnie. Wpisując hasło „sztuczna inteligencja” na Pracuj.pl, wyskakuje 517 wyników powiązanych z AI ofert pracy. Może nie jest to zatrważająca liczba, jednak jest ona każdego roku wyższa. Jednocześnie polskie firmy AI, takie jak Alphamoon, zebrały rundy finansowania na rozwijanie swoich ambitnych projektów.

Tymczasem amerykańskie Biuro Statystyki Pracy (the US Bureau of Labor Statistics) przewiduje, że w dekadzie do 2029 r. nastąpi 15% wzrost liczby miejsc pracy w dziedzinie informatyki i badań nad informacjami, co obejmuje stanowiska specjalistów ds. sztucznej inteligencji i inżynierów zajmujących się uczeniem maszynowym.

– Nie ulega wątpliwości, że sztuczna inteligencja jest nadal atrakcyjną dziedziną, w której ludzie mogą się wyszkolić lub ciągle udoskonalać, zwłaszcza jeśli szukają ciekawych możliwości pracy i sześciocyfrowych wynagrodzeń – komentuje Jonathan Merry, dyrektor generalny MoneyTransfers.com. – Sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu zasilać systemy, na których opiera się nasze społeczeństwo i które umożliwiają nam wykonywanie codziennych czynności. Firmy poszukują wykwalifikowanej w AI siły roboczej, nie dziwi więc fakt, że pomimo trudnych wymagań technicznych, wiele osób chętnie podejmuje pracę w tej dziedzinie.

Źródło: MoneyTransfers

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę