Pod Wrocławiem powstanie pierwsza w Polsce fabryka Siemensa dla Przemysłu 4.0

Siemens

W Mirkowie pod Wrocławiem w październiku rozpocznie działalność zakład Siemensa produkujący wysokiej klasy szafy sterownicze. W pierwszej inwestycji Siemensa typu greenfield w Polsce powstawać będzie ponad 1000 takich urządzeń rocznie. Zdecydowana większość szaf zasili krajowy rynek, natomiast część trafi też do Unii Europejskiej (m.in. Niemcy, Szwajcaria, Płn. Włochy). Otwarcie fabryki to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na sprzęt dla zdigitalizowanej produkcji. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie blisko 150 osób.

Podwrocławska fabryka to pierwsza taka inwestycja Siemensa w naszym kraju. To także odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wyposażenie cyfrowych fabryk.

Decyzja o ulokowaniu zakładu w Polsce zapadła w centrali Siemensa. Konkurowaliśmy m.in. z Czechami. Zdecydowała przede wszystkim bliskość krajowego klienta, odległość od bliźniaczej fabryki koncernu w Chemnitz oraz zaangażowanie po stronie pracowników polskiej spółki Siemensa. Cieszy mnie to podwójnie, ponieważ nie tylko rozszerzamy działalność w naszym kraju, ale istotnie zwiększamy swój wkład w rozwój polskiego przemysłu 4.0 – mówi Dominika Bettman, prezes Siemens Polska.

W pierwszej produkcyjnej fabryce Siemensa w Polsce zatrudnionych będzie ok. 150 osób – przede wszystkim na stanowiskach technicznych, ale także kierowników projektu. Trwa rekrutacja liderów nowego zakładu, którzy przejdą specjalistyczne szkolenia w Niemczech. Pierwsi pracownicy zostaną wybrani już w lipcu.

Dzięki produkcji szaf sterowniczych w Polsce Siemens zagwarantuje krajowym odbiorcom dostęp do zaawansowanych i zindywidualizowanych rozwiązań niemal na wyciągnięcie ręki. – Będziemy mogli szybciej i skuteczniej reagować w przypadku jakichkolwiek potrzeb naszych klientów – dodaje Dominika Bettman.

Szafa sterownicza to mózg cyfrowej fabryki. Steruje jej całą pracą, zarządza liniami produkcyjnymi. Bez niej nie może funkcjonować żadna zautomatyzowana jednostka. Wraz z postępującą automatyzacją przemysłu zapotrzebowanie na szafy stale rośnie. Ich brak, awaria lub nieodpowiedni projekt potrafią zahamować prace fabryki na długie tygodnie. Wymusza to konieczność szybkiej rozbudowy potencjału produkcyjnego, rozproszenia produkcji i lokowania jej blisko użytkownika końcowego.

W podwrocławskim zakładzie Siemensa powstawać będzie blisko 1250 takich urządzeń rocznie, m.in. na rzecz przemysłu motoryzacyjnego czy maszynowego. Montowane tam szafy będą wyposażane w układy sterowania numerycznego, napędowe i inne podzespoły z oferty Siemensa.

O lokalizacji inwestycji na terenie naszego kraju już dawno przestały decydować niskie koszty pracy. Rozwój technologiczny, automatyzacja i robotyzacja produkcji, innowacje, a przede wszystkim kwalifikacje pracowników to elementy, które dzisiaj stają się przewagą konkurencyjną Polski jako miejsca inwestycji. Cieszę się, że firmy takie jak Siemens te przewagi dostrzegają i skutecznie wykorzystują, aby rozwijać swój biznes, napędzając przy tym wzrost oraz innowacyjność naszej gospodarki – mówi Adam Ambrozik, prezes Związku Pracodawców Firm Produkcyjnych.

Odbiorcami produkowanych w Polsce szaf sterowniczych będą przede wszystkim krajowe oraz niemieckie firmy. Mniejsze partie trafią natomiast do Czech, Austrii, Szwajcarii i północnych Włoch. Szafy po opuszczeniu fabryki wysyłane będą bezpośrednio do klientów specjalistycznym transportem kołowym.

Fabryka będzie ulokowana w parku logistycznym MLP Wrocław. Uruchomienie linii montażowych zaplanowane jest na październik tego roku. W przyszłości zakład i linie montażowe mogą być rozbudowywane.

Jako Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej cieszymy się, że Siemens ponownie uznał Wrocław za miejsce perspektywiczne dla swoich strategicznych działań. Kilkanaście lat temu Siemens przecierał u nas szlaki pod inwestycje dużych graczy w branży IT, która dzisiaj stanowi filar rozwoju miasta. Mamy zatem nadzieję, że obecna inwestycja da impuls do rozwoju przemysłu 4.0 nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce – podkreśla Karolina Grzyb, dyrektor Centrum Wspierania Biznesu, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Dane techniczne fabryki:
• lokalizacja: Mirków pod Wrocławiem, park logistyczny MPL Wrocław
• początkowa wielkość powierzchni montażowej (produkcyjnej): 1000-2000 m2
• produkcja: ~1000 sztuk na rynek krajowy, ~250 sztuk na eksport

Źródło: Siemens

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę