Pod Wrocławiem powstanie duża fabryka półprzewodników

Intel wybuduje fabrykę półprzewodników pod Wrocławiem Intel

Nowa fabryka firmy Intel w pobliżu Wrocławia pomoże stworzyć pierwszy w Europie kompleksowy łańcuch wartości w produkcji półprzewodników. Inwestycja o wartości 4,6 mld dolarów stworzy ok. 2 tys. miejsc pracy.

  • Inwestycja o wartości do 4,6 miliarda dolarów stworzy około 2000 miejsc pracy w Intelu oraz tysiące pośrednich dostawców i tymczasowych miejsc pracy w budownictwie.
  • Nowy obiekt pomoże zaspokoić zapotrzebowanie na zdolności montażowe i testowe przewidywane w nadchodzących latach.
  • Obiekty zostaną zbudowane zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego i będą działać zgodnie z wysokimi standardami środowiskowymi, aby zminimalizować ślad węglowy i wpływ na środowisko.
  • Inwestycja Intela pomoże Unii Europejskiej w osiągnięciu celu, jakim jest bardziej odporny łańcuch dostaw półprzewodników.

Firma Intel wybrała okolice Wrocławia na lokalizację nowego, najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego i testowania półprzewodników. Nowa fabryka pomoże ograniczyć problemy z dostępnością półprzewodników, jakie przewidywane są do 2027 r. Intel spodziewa się zainwestować do 4,6 miliarda dolarów w obiekt, który będzie miał możliwość późniejszej rozbudowy. Po ukończeniu w fabryce znajdzie zatrudnienie ok. 2000 pracowników. Oczekuje się również, że budowa obiektu stworzy kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy w firmach, które będą dostawcami nowego zakładu. Projektowanie i planowanie obiektu rozpocznie się natychmiast, a budowa rozpocznie się po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Planowana inwestycja Intela w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcyjnym płytek krzemowych w Leixlip w Irlandii i planowanym zakładem produkcyjnym płytek w Magdeburgu w Niemczech, pomoże stworzyć pierwszy w swoim rodzaju kompleksowy łańcuch produkcyjny półprzewodników w Europie. Będzie również katalizatorem dodatkowych inwestycji i innowacji w ekosystemie w Polsce i całej Unii Europejskiej.

Polska jest już domem dla operacji Intela i jest dobrze przygotowana do współpracy z zakładami Intela w Niemczech i Irlandii. Jest również bardzo konkurencyjna cenowo w stosunku do innych lokalizacji produkcyjnych na całym świecie i oferuje wspaniałą bazę talentów, którą z przyjemnością pomożemy rozwijać – powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel. – Jesteśmy wdzięczni za wsparcie ze strony Polski, ponieważ pracujemy nad rozwojem lokalnego ekosystemu półprzewodników i przyczyniamy się do realizacji celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników.

Cieszymy się, że największą inwestycję typu greenfield w historii Polski prowadzi Intel, legenda Doliny Krzemowej, znana ze swojej innowacyjności. Chipy i półprzewodniki to krytyczne technologie w XXI w. i cieszymy się, że możemy zwiększyć rolę Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników i pomóc w ustanowieniu kraju jako wyznacznika trendów gospodarczych – powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki.

Polska została wybrana na lokalizację nowej fabryki z kilku powodów, w tym ze względu na infrastrukturę, silną bazę talentów i doskonałe środowisko biznesowe. Nowa lokalizacja jest również dobrze przygotowana do współpracy z najnowocześniejszym zakładem produkcji płytek półprzewodnikowych Intela planowanym w Niemczech i istniejącym najnowocześniejszym zakładem produkcji płytek półprzewodnikowych w Irlandii. Ta bliskość umożliwi ścisłą współpracę między trzema zakładami produkcyjnymi i pomoże zwiększyć odporność i efektywność kosztową europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.

Niedawne globalne zakłócenia pokazują krytyczną potrzebę zbudowania bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników. Firma Intel wspiera cel Unii Europejskiej, jakim jest odzyskanie 20% globalnej zdolności produkcyjnej półprzewodników do 2030 r, i inwestuje w globalny łańcuch dostaw półprzewodników, który będzie odporny i zrównoważony geograficznie. Inwestycje Intela w Polsce i Europie mogą stanowić katalizator dla dalszych inwestycji firm oraz budowania i przyciągania talentów potrzebnych do wspierania dobrze prosperującego europejskiego przemysłu półprzewodników.

Źródło: Intel

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 1-2-3/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę