Pionierskie rozwiązanie dla elektrowni szczytowo-pompowej

Pionierskie rozwiązanie dla elektrowni szczytowo-pompowej Hitachi Energy

Firma Hitachi Energy wprowadziła pierwszy na świecie system statycznego przemiennika częstotliwości (SFC), który wykorzystuje wielopoziomową modułową technologię w elektrowni szczytowo-pompowej. Rozwiązanie to minimalizuje straty mocy, zwiększa przychody oraz umożliwia integrowanie z siecią większej ilości energii słonecznej i wiatrowej dla bardziej zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Ta przełomowa innowacja umożliwia Grupie Verbund Malta-Reisseck optymalizację procesu magazynowania szczytowo-pompowego w Malta Oberstufe – elektrowni, której łączna moc turbin wynosi 1 500 megawatów.

Rozwiązanie Hitachi Energy umożliwia przełączenie w 45-letniej elektrowni dwóch jednostek pompowo-turbinowych z tradycyjnej stałej prędkości obrotowej na nowoczesną pracę ze zmienną prędkością. Turbiny pompowe automatycznie dostosowują ją do warunków sieciowych i poziomu wody w zbiorniku. Dzięki temu znacznie poprawia się efektywność procesu magazynowania pompowego.

Rozwiązanie to umożliwia operatorowi elektrowni aktywny udział w bilansowaniu austriackiej sieci elektroenergetycznej. Ponadto usprawnia integrację większej ilości zielonej energii, takiej jak wiatr i słońce, z siecią europejską.

Ten przełom technologiczny jest wynikiem bliskiej i głębokiej współpracy z firmą Verbund w celu zwiększenia wydajności i wydłużenia okresu eksploatacji jednego z jej najważniejszych aktywów – powiedział Marco Berardi, dyrektor globalnej grupy produktowej Rozwiązań ds. Jakości Sieci i Energii w Hitachi Energy. – Dzięki zwiększeniu wydajności elektrowni i stabilizacji sieci energetycznej, nasza unikalna technologia i know-how w zakresie aplikacji przyczynia się do rozwoju światowego systemu energetycznego, aby był bardziej zrównoważony, elastyczny i bezpieczny.

Statyczne przemienniki częstotliwości SFC mają unikalną zdolność do regulowania napięcia, częstotliwości i przepływu mocy. Technologia ta sprawia, że są one kluczowe dla wielu zastosowań energetycznych, w szczególności dla kolei, połączeń sieciowych, połączeń brzegowych ze statkami oraz szczytowo-pompowych elektrowni wodnych. SFC bazują na wysokowydajnych półprzewodnikach mocy Hitachi Energy, które stanowią integralną część wielu technologii energetycznych firmy, w tym wysokonapięciowych systemów prądu stałego (HVDC) i elastycznych systemów przesyłu prądu przemiennego (FACTS).

Źródło: Hitachi Energy

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę