elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Pierwszy polski odrzutowiec Flaris Lar1 w powietrzu

Flaris
Reklama
Reklama

Flaris Lar1 to samolot wyjątkowy nie tylko dlatego, że jest to pierwszy polski odrzutowiec, ale także ma szansę stać się najtańszą oraz najlżejszą maszyną tego typu.

Po raz pierwszy o sprawnym działaniu samolotu mogli przekonać się jego twórcy 5 kwietnia br., kiedy to miał miejsce pierwszy lot próbny. Nad pasem lotniska Babimost w Zielonej Górze samolot wykonał dwadzieścia sześć trudnych podlotów (starto-lądowań). Chociaż warunki atmosferyczne były zmienne, a wiatr porywisty, to wszystko przebiegło zgodnie z planem i konstrukcja samolotu sprawdziła się.

© Flaris

Reklama

Wyjątkowość polskiego odrzutowca

Polacy chwalą się bardzo niską masą startową odrzutowca, która wynosi zaledwie 1500 kilogramów. Ponadto Flaris Lar1 do wystartowania i wylądowania potrzebuje zaledwie 250 metrów trawiastych pasów lub małych lotnisk, co daje mu ogromną przewagę w krajach o ubogiej infrastrukturze, a ponadto pozwala na ominięcie dużych lotnisk i dolecenie bliżej celu podróży. Polski samolot nie wymaga hangarowania, gdyż demontaż jego skrzydeł zajmuje tylko 5 minut. Odrzutowiec może zaoferować lot z prędkością 700 kilometrów na godzinę, a planowany maksymalny zasięg wynosi 3000 kilometrów.

Reklama

Nadzwyczaj tani

Według producentów będzie to najtańszy odrzutowiec pasażerski na świecie. – Cena zakupu i eksploatacji Flaris Lar1 wyniesie jedną czwartą ceny oferowanych na rynku lekkich odrzutowców klasy Light Jet LJ – mówi dyrektor programowy Flaris Rafał Ładziński. Dokładna cena nie jest jednak jeszcze znana. Dzięki niskiej wadze samolotu udało się ograniczyć jego zużycie paliwa i emisję spalin, co znacznie zmniejsza koszty podróży. Producenci szacują, że przy 5 osobach napokładzie koszt jednego kilometra w przeliczeniu na jedną osobę może wynieść zaledwie 20 groszy.

Źródło: Flaris

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama