Pierwsze magazyny energii w Northvolt Dwa w Gdańsku
W momencie gdy w nowej fabryce Northvolt Dwa w Gdańsku montowane są pierwsze systemy magazynowania energii, Northvolt ogłasza pozyskanie 1,2 miliarda dolarów konwertowalnego finansowania dłużnego na sfinansowanie planów dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej.
Finansowanie jest rozszerzeniem pożyczki konwertowalnej o wartości 1,1 miliarda dolarów podpisanej w lipcu 2022 r. i przyciągnęło inwestycje z funduszy oznaczonych jako ciemnozielone zgodnie z art. 9 unijnego rozporządzenia w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych (SFDR). Największymi inwestorami w tej rundzie finansowania są BlackRock, Investment Management Corporation of Ontario (IMCO) i Canada Pension Plan Investment Board (CPP Investments), a także długoterminowy partner finansowy OMERS, dokonujący trzeciej dużej inwestycji w spółkę.
W tym samym czasie nowa fabryka Northvolt Dwa w Gdańsku wyprodukowała swoje pierwsze systemy magazynowania energii (ESS) w ramach rozruchu linii produkcyjnej. Northvolt wytwarza systemy bateryjne w wynajmowanym zakładzie w Gdańsku od 2019 r., natomiast w tym roku zakończył budowę nowej fabryki o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych, w której ogniwa bateryjne będą montowane w systemy bateryjne dla klientów z rynków magazynowania energii i przemysłu. Northvolt Dwa planuje rozpocząć dostawy do klientów jeszcze w tym roku, po zakończeniu walidacji linii produkcyjnej.
– Jestem dumny, widząc, że nawet podczas globalnych zawirowań nadal osiągamy nasze cele i pozyskujemy duże zainteresowanie rynków kapitałowych w celu wsparcia naszej misji. Zaangażowanie w globalną dekarbonizację jest bardzo duże, a pozyskane finansowanie wzmacnia naszą pozycję w zakresie zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania bateryjne zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej – skomentował Peter Carlsson, współzałożyciel i dyrektor generalny Northvolt.
Pełna runda konwertowalnego finansowania dłużnego o wartości 2,3 miliarda dolarów obejmuje Goldman Sachs Asset Management, fundusze AP 1-4 (za pośrednictwem spółki będącej współwłaścicielem 4 to 1 Investments), Folksam Group, ATP, Volkswagen Group, AMF, Ava Investors, IMAS Foundation, Baillie Gifford, Swedbank Robur, PCS Holding, Olympia Group, TM Capital, Compagnia di San Paolo poprzez Fondaco Growth, East Innovate, ADQ, GIC, Chow Tai Fook Enterprises (CTFE) i J. Safra Sarasin. Dzięki podwyższeniu kapitału, Northvolt pozyskał już ponad 9 miliardów dolarów w kapitale własnym i dłużnym, aby zrealizować zamówienia o wartości ponad 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, takich jak BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Znaleźliśmy zaangażowaną grupę inwestorów, którzy rozumieją zarówno pilną potrzebę, jak i ogromny potencjał finansowy umożliwiający szybką elektryfikację społeczeństwa. Przed Europą i Ameryką Północną jest jednak jeszcze długa droga, aby w pełni wykorzystać swój potencjał jako lidera transformacji energetycznej. Aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5°C, zarówno sektor prywatny, jak i publiczny muszą zmobilizować zasoby na niespotykaną dotąd skalę – skomentował Alexander Hartman, dyrektor finansowy Northvolt.
Ogniwa bateryjne Northvolt są obecnie projektowane i opracowywane w Northvolt Labs w Västerås w Szwecji oraz w Northvolt Cuberg w San Leandro w Kalifornii w USA. Ich produkcja odbywa się w gigafabryce Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji, w sąsiedztwie której powstaje gigantyczny zakład recyklingu, Revolt Ett, który ma rozpocząć działalność jeszcze w tym roku. Dodatkowe projekty są w trakcie realizacji w Szwecji, Niemczech i Portugalii.
Źródło: Northvolt