Northvolt wybuduje trzecią gigafabrykę

Northvolt wybuduje trzecią gigafabrykę Northvolt

Northvolt ogłosił zamiar wybudowania gigafabryki baterii w Heide, Schleswig-Holstein w północnych Niemczech. Z potencjalną roczną mocą produkcyjną wynoszącą 60 GWh Northvolt Drei dostarczy na rynek europejski zrównoważone baterie litowo-jonowe, wystarczające dla około miliona pojazdów elektrycznych.

Nowa gigafabryka zwiększy możliwości produkcyjne Northvolt do ponad 170 GWh, wspierając tym samym cel firmy, czyli produkowanie baterii w sposób charakteryzujący się wykorzystaniem jedynie czystej energii oraz cyrkularnością, co znacznie różni się od dominującego podejścia dzisiejszego globalnego przemysłu.

Cieszymy się, że możemy ogłosić projekt Northvolt Drei, który doskonale pasuje do obiecujących przyszłych przedsięwzięć z zakresu czystej technologii, powstających w północnych Niemczech, jak również wspiera szerszą europejską przemianę w kierunku zrównoważonego społeczeństwa, w którym Niemcy grają kluczową rolę – powiedział Peter Carlsson, współzałożyciel i prezes Northvolt.
 
Główną intencją Northvolt Drei, która ma wyprodukować pierwsze baterie w 2025 r. i zapewnić około 3000 nowych miejsc pracy, jest stworzenie baterii litowo-jonowych o wysokiej wydajności, produkowanych z najniższym śladem środowiskowym w kontynentalnej Europie. Wybór Heide, Schleswig-Holstein, jest kluczowy dla osiągnięcia celu firmy. W tym właśnie regionie znajdują się najczystsze sieci energetyczne w Niemczech, z których jedna charakteryzuje się nadwyżką energii elektrycznej wytwarzanej przez lądową i morską farmę wiatrową, uzupełnianą energią odnawialną dostarczaną przez połączenie ze źródłami w Danii i Norwegii.

Sposób, w jaki produkujemy ogniwa bateryjne, ma ogromne znaczenie. Jeśli w produkcji używany jest węgiel, w baterii automatycznie zawarta jest spora ilość CO2, jeśli jednak użyjemy odnawialnej energii, mamy możliwość stworzenia zrównoważonego produktu. Nasza filozofia jest taka, że nowe energochłonne gałęzie przemysłu, takie jak produkcja baterii, powinny powstawać geograficznie jak najbliżej produkcji czystej energii – mówi Peter Carlsson.
 
Jednak nie chodzi tylko o zasobność czystej energii, która sprawia, że region Heide i obszary przemysłowe otaczające Hamburg idealnie pasują do coraz szerszej obecności Northvolt w Europie. Oprócz położenia w samym centrum powstającego europejskiego łańcucha dostaw baterii, łączącego Skandynawię i Europę kontynentalną, region zapewnia także przestrzeń potrzebną do budowy fabryki o rozmiarach umożliwiających seryjną produkcję, która jest kluczowa do zredukowania kosztów baterii. Dostęp do niemieckich kompetencji przemysłowych i doświadczenia z branży motoryzacyjnej zapewni dodatkowe korzyści. Połączenie ekspertyzy z regionu Schleswig-Holstein z doświadczeniem Northvolt w zakresie technologii baterii umożliwi produkcję baterii o najwyższej jakości.
 
Projekt Northvolt Drei oraz wszystkie decyzje podejmowane w związku z budową fabryki będą dyktowane zrównoważonym rozwojem – dlatego fabryka będzie pozyskiwać znaczne wolumeny potrzebnych surowców naturalnych z recyklingu baterii. Jest to spójne z celem Northvolt, który zakłada, że do 2030 r. 50% surowców będzie pozyskiwał z recyklingu. Poza produkcją baterii, Northvolt Drei będzie także zakładem recyklingu baterii, która zapewni wydajne ponowne użycie produktów ubocznych z procesów produkcyjnych, a także zrównoważone rozwiązanie dla baterii do pojazdów elektrycznych wycofanych z eksploatacji, odzyskanych z europejskich rynków.
 
W działalności w Niemczech Northvolt zamierza polegać na takich wartościach jak przejrzystość w kontaktach z interesariuszami. To podejście okazało się korzystne w Szwecji, Norwegii oraz w Polsce, istnieją więc wszelkie powody, aby wierzyć, że będzie stanowiło podstawę realizacji kolejnego projektu, jakim jest Northvolt Drei.

Chcielibyśmy zaangażować społeczność lokalną i władze Schleswig-Holstein, aby zapewnić transparentny rozwój Northvolt Drei, oparty na współpracy, który w pełni wykorzysta szeroki zakres możliwości, które ten projekt stwarza dla regionu – skomentował ChristoferHaux, pełniący obowiązki prezesa Northvolt Drei.

Źródło: Northvolt

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę