Oszczędzające wodę rozwiązanie do chłodzenia cieczą

Oszczędzające wodę rozwiązanie do chłodzenia cieczą Vertiv

Vertiv zaprezentował rozwiązanie Liebert XDU – nową generację systemów klimatyzacji precyzyjnej, które obsługują serwery chłodzone wodą oraz umożliwiają kontrolę jej przepływu i ciśnienia. Wraz ze wzrostem zastosowań systemów obliczeniowych o dużej gęstości, służących do analityki danych i uczenia maszynowego, gęstość i temperatury w szafach przekraczają możliwości chłodzenia tradycyjnych jednostek za pomocą powietrza, więc wymagają bardziej wydajnych i zrównoważonych rozwiązań. 

Zastosowany w Liebert XDU system dystrybucji ciekłego czynnika chłodzącego umożliwia wdrażanie aplikacji serwerowych w dowolnym środowisku centrum danych, od ich rdzenia, po infrastrukturę brzegową. Rozwiązanie to jest już dostępne w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce (EMEA).

Aplikacje wymagające wysokiej wydajności obliczeniowej, takie jak sztuczna inteligencja i rzeczywistość rozszerzona, zyskują na popularności w tym samym czasie, gdy centra danych pracują nad zmniejszeniem zużycia energii i zmuszają branżę do znalezienia nowych, bardziej zrównoważonych rozwiązań – powiedział Roberto Felisi, starszy globalny dyrektor i lider biznesu na region EMEA w zakresie rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej w firmie Vertiv. – Wielu dostawców usług kolokacyjnych, którzy tradycyjnie polegali na chłodzeniu powietrzem, obecnie hostuje serwery z procesorami o większej mocy, które wymagają bardziej wydajnych rozwiązań zarządzania ciepłem, takich jak chłodzenie cieczą. Dzięki Vertiv Liebert XDU nasi klienci mogą zaspokoić zapotrzebowanie na systemy obliczeniowe o dużej gęstości, jednocześnie zwiększając swoją wydajność operacyjną.

Liebert XDU to innowacyjna jednostka dystrybucyjna chłodzenia cieczą, dostępna w dwóch zakresach wydajności – do 450 kW oraz do 1368 kW. Jest odpowiedzialna za cyrkulację wody poprzez przystosowane do tej metody szafy serwerowe, a następnie odprowadzanie ciepła z wykorzystanej do chłodzenia cieczy. System wykorzystuje zamkniętą pętlę wodną, aby uniknąć jakichkolwiek odpadów i jest w stanie przechwycić ciepło, aby wykorzystać je do ogrzania pobliskich biur, domów lub gospodarstw, przez co wspiera gospodarkę cyrkulacyjną. Liebert XDU wykorzystuje zintegrowane sterowanie najnowszej generacji do zmiany prędkości pompy w celu optymalizacji temperatury wody lodowej oraz do inteligentnego monitorowania przepływu i alarmów. To kompaktowe rozwiązanie można umieścić w rzędzie w pobliżu chłodzonej szafy lub podłączyć do infrastruktury serwerowni.

Firma Vertiv opracowała rozwiązanie Liebert XDU, bazując na konsultacjach z operatorami centrów danych i producentami serwerów, którzy coraz częściej wdrażają infrastrukturę serwerową o bardzo dużej gęstości i wysokiej wydajności obliczeniowej w wielu różnych rodzajach serwerowni. W ramach zwiększonych inwestycji w badania i rozwój firma nakreśliła strategiczną mapę drogową, mającą na celu udoskonalenie technik zarządzania termicznego, które umożliwiają korzystanie z chłodzenia cieczą.

Chłodzenie cieczą nie jest nowatorską techniką, ale obecnie dostrzegamy na rynku prawdziwą okazję do wdrażania coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej. Rozwiązanie Liebert XDU zapewnia klientom firmy Vertiv możliwość skorzystania z chłodzenia wodą bezpośrednio w szafie, a także zapewnienia korzyści dla środowiska – powiedział Jon Summers, główny naukowiec w centrach danych należących do szwedzkiego instytutu badawczego RISE (Research Institutes of Sweden). – W ramach naszego nieustannego partnerstwa badawczego z niecierpliwością czekamy na możliwość przeprowadzenia testów rozwiązań firmy Vertiv, które powstaną w ramach stworzonej przez nią mapy drogowej, a także analizy ich działania w środowisku RISE. Przyniesie to głębsze techniczne zrozumienie aspektów związanych ze zrównoważonym i skutecznym podejściem do branży centrów danych.

Źródło: Vertiv

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę