Vertiv dołącza do programu RISE

Vertiv dołącza do programu RISE Pixabay

Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość działania, zawarł nowe partnerstwo z wiodącym szwedzkim instytutem badawczym i partnerem w zakresie innowacyjności RISE (Research Institutes of Sweden). Vertiv przystąpił do programu partnerskiego na poziomie platynowym,w obszarze dotyczącym technik związanych z rozwiązaniami dla centrów danych. Dołączył tym samym do partnerów-założycieli tej instytucji, takich jak: Facebook, Ericsson, Vattenfall, ABB, LTU i region Norrbotten.

RISE jest własnością państwa szwedzkiego i jest wspierane z funduszy UE. Badania nad rozwiązaniami dla centrów danych w ramach RISE prowadzone są w mieście Luleå, we współpracy z uniwersytetami, firmami przemysłowymi i sektorem publicznym. Dotyczą zwłaszcza innowacyjności w przemyśle, a ich głównym celem jest wspieranie zrównoważonego wzrostu poprzez wzmocnienie konkurencyjności. W ramach partnerstwa z RISE firma Vertiv będzie w szczególności wspierać ośrodek obsługujący badawczo-testowe środowisko obejmujące infrastrukturę i chmurę (Infrastructure and Cloud research & test Environment, ICE), który zapewnia dostęp do ekspertów oraz publikacji,wyników badań i raportów z przeprowadzonych przez RISE demonstracji, a także ułatwia zaangażowanie w niewielkie projekty badawcze i rozwojowe.

Kluczową wartością dostarczaną partnerom w ramach współpracy jest środowisko testowe dużej skali, wyposażone w modułowe centra danych, rozwiązania klimatyzujące i grzewcze, tunele aerodynamiczne oraz stanowiska testowe do chłodzenia infrastruktury brzegowej (także za pomocą cieczy). Zapewniono również możliwość prowadzania symulacji i testów demonstracyjnych w celu gromadzenia danych do analizy.

RISE jest liderem w dziedzinie technicznych badań stosowanych, co czyni tę instytucję idealnym partnerem dla firmy Vertiv. Pomoże nam to wprowadzić branżę w nową erę zrównoważonych centrów danych o wielkiej skali, obsługujących środowiska chmurowe, aplikacje korporacyjne i brzegowe – powiedział Stephen Liang, CTO firmy Vertiv.

RISE odgrywa wiodącą rolę w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju w całej Europie, a Vertiv jest idealnie przygotowany do dostarczania przyszłościowych rozwiązań inżynieryjnych w branży centrów danych i nie tylko – oznajmił Giordano Albertazzi, prezes Vertiv na region EMEA. – Centra danych są krytyczną częścią infrastruktury cyfrowej. Wydajność i zrównoważony rozwój są w centrum uwagi branży i stają się coraz ważniejsze. Nowatorskie rozwiązania systemowe i komponenty muszą zostać wymyślone, opracowane, przetestowane i zweryfikowane zanim trafią na rynek. Widzimy, że nasze partnerstwo z RISE ułatwi prowadzenie dużej części tego procesu.

Vertiv wspiera również liczne prowadzone przez RISE inicjatywy w zakresie odzyskiwania wygenerowanego w centrach danych ciepła do różnych zastosowań, takich jak: hodowla mącznika i rolnictwo wertykalne, suszenie biomasy lub systemy ogrzewania miejskiego (ostatnie studium wykonalności udowodniło możliwość dostarczania do nich wody o temperaturze 90–95°C). Niektóre z innych projektów badawczych zaplanowanych przez Vertiv i RISE obejmują: równoważenie obciążenia, pełną analizę cyklu życia centrów danych i wszystkich ich komponentów (bazujące na uczeniu maszynowym z szyfrowaniem homomorficznym), autonomiczną infrastrukturę cyfrową i systemy samoregenerujące, ogniwa paliwowe, cyfrowe liczniki emisji dwutlenku węgla dla użytkowników końcowych, nowe metody chłodzenia i systemy zarządzania termicznego, które ułatwiają ponowne wykorzystanie ciepła i wprowadzenie gospodarki obiegowej.

Chcemy lepiej zrozumieć potrzeby branży przemysłowej, co staje się możliwe dzięki modelowi partnerskiemu, który pomaga w dialogu i bezpośredniej dwustronnejwspółpracy. W ten sposób, razem z partnerami,nadal możemy rozwijać nasze przywództwo –powiedział Tor Björn Minde, dyrektor ICE Data Center w RISE.

Współpraca z RISE jest najnowszą z serii inicjatyw prowadzonych przez Vertiv w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz szeroko zakrojonej dziedzinie dotyczącej ochrony środowiskowej, odpowiedzialności społecznej i zarządzania. Vertiv jest również członkiem Sustainable Digital Infrastructure Alliance (SDIA) oraz European Data Centre Association (EUDCA) i uczestniczy w ClimateNeutral Data Centre Pact, którego misją jest osiągnięcie postawionego przez Komisję Europejską celu, jakim jest stworzenie neutralnych klimatycznie centrów danych do 2030 r. Vertiv i RISE są również członkami E2P2 TechConsortium, które prowadzi badania nad rozwojem niskoemisyjnych ogniw paliwowych do zasilania centrów danych.

Źródło: Vertiv

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę