Operatorzy magazynowi poważnie podchodzą do sztucznej inteligencji

Operatorzy magazynowi poważnie podchodzą do AI Pixabay

Zebra Technologies Corporation, dostawca rozwiązań cyfrowych, zbadał, że operatorzy magazynowi coraz poważniej podchodzą do szeregu technologii sztucznej inteligencji (AI). Jednym z powodów takiej ewolucji są nadchodzące branżowe problemy. Wynika tak z badania Zebra Warehousing Vision Study 2023.

Badanie wskazuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość globalnych decydentów zajmujących się magazynowaniem planuje zainwestować w uczenie maszynowe (94%), analitykę predykcyjną (92%), maszynowe systemy wizyjne (86%) i również te komputerowe (85%). Omawiane tu zaawansowane technologie sztucznej inteligencji zapewniają automatyzację, dobrej jakości analitykę i cyfrowe możliwości podejmowania decyzji w całym łańcuchu dostaw i hali magazynowej. Decydenci magazynowi przyspieszają plany inwestycji technologicznych, aby sprostać wyzwaniom łańcucha dostaw związanym z optymalizacją pracy, usprawnieniem jej przepływów, niedokładnością zliczania zapasów i przejściem na systemy oparte na chmurze danych. 

Po roku presji inflacyjnej i ciągłych wyzwań związanych z zatrudnianiem i utrzymaniem pracowników, niedawną przeszkodą, która uderzyła w globalne łańcuchy dostaw, jest susza w Kanale Panamskim. Statki muszą liczyć się z nawet 20-dniowymi opóźnieniami, zmniejszoną liczbą przepraw dziennie i ponad dwukrotnym wzrostem opłat za przeprawę. Kanał odpowiada za 3% światowego handlu morskiego. Efektem domina mogą być tu wyższe opłaty transportowe, opóźnione dostawy do portów, potrzeba alternatywnych tras transportowych i na końcu niestety puste półki sklepowe. 

W obliczu niekończących się zakłóceń i niespodziewanych przeszkód jak ta panamska, decydenci magazynowi sięgają po rozwiązania łańcucha dostaw oparte na sztucznej inteligencji i modernizacji – powiedział Andre Luecht, Global Strategy Lead, Warehouse, Transportation and Logistics, Zebra Technologies. – Systemy oparte na chmurze, sztuczna inteligencja, analityka i tzw. cyfrowe bliźniaki zapewniają kierownikom magazynów widoczność, elastyczność i odporność, których potrzebują w dzisiejszym świecie. Dzisiejszym, czyli takim, w którym łańcuchy dostaw są globalne, złożone i obarczone zakłóceniami. Rozwiązania te nie powinny być jednak postrzegane silosowo. Lepiej jest wdrażać je w razie potrzeby, jako część widocznego i elastycznego ekosystemu.  

Badanie Zebra podkreśla również rosnący popyt i pilną potrzebę rozwoju technologii czujników w 2024 r. Wśród globalnych decydentów, najczęściej padają tu wzmianki dotyczące pasywnych znaczników i czujników identyfikacji radiowej (RFID) (81%), technologii aktywnej lokalizacji w czasie rzeczywistym (68%), mobilnych czujników na wózkach widłowych (68%) oraz monitorowania temperatury i inteligentnych etykiet (67%). 

– Charakter zakłóceń i zdarzeń typu black swan może być trudny do skontrolowania, ale powinniśmy dążyć do tego, aby być w stanie lepiej przewidywać, przewidywać, łagodzić i reagować, zanim te rzeczy się wydarzą, aby zminimalizować i wyeliminować negatywny wpływ na łańcuch dostaw i operacje magazynowe – podsumowuje Andre Luecht. 

Źródło: Zebra Technologies 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę