Operatorzy magazynowi poważnie podchodzą do sztucznej inteligencji
Zebra Technologies Corporation, dostawca rozwiązań cyfrowych, zbadał, że operatorzy magazynowi coraz poważniej podchodzą do szeregu technologii sztucznej inteligencji (AI). Jednym z powodów takiej ewolucji są nadchodzące branżowe problemy. Wynika tak z badania Zebra Warehousing Vision Study 2023.
Badanie wskazuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość globalnych decydentów zajmujących się magazynowaniem planuje zainwestować w uczenie maszynowe (94%), analitykę predykcyjną (92%), maszynowe systemy wizyjne (86%) i również te komputerowe (85%). Omawiane tu zaawansowane technologie sztucznej inteligencji zapewniają automatyzację, dobrej jakości analitykę i cyfrowe możliwości podejmowania decyzji w całym łańcuchu dostaw i hali magazynowej. Decydenci magazynowi przyspieszają plany inwestycji technologicznych, aby sprostać wyzwaniom łańcucha dostaw związanym z optymalizacją pracy, usprawnieniem jej przepływów, niedokładnością zliczania zapasów i przejściem na systemy oparte na chmurze danych.
Po roku presji inflacyjnej i ciągłych wyzwań związanych z zatrudnianiem i utrzymaniem pracowników, niedawną przeszkodą, która uderzyła w globalne łańcuchy dostaw, jest susza w Kanale Panamskim. Statki muszą liczyć się z nawet 20-dniowymi opóźnieniami, zmniejszoną liczbą przepraw dziennie i ponad dwukrotnym wzrostem opłat za przeprawę. Kanał odpowiada za 3% światowego handlu morskiego. Efektem domina mogą być tu wyższe opłaty transportowe, opóźnione dostawy do portów, potrzeba alternatywnych tras transportowych i na końcu niestety puste półki sklepowe.
– W obliczu niekończących się zakłóceń i niespodziewanych przeszkód jak ta panamska, decydenci magazynowi sięgają po rozwiązania łańcucha dostaw oparte na sztucznej inteligencji i modernizacji – powiedział Andre Luecht, Global Strategy Lead, Warehouse, Transportation and Logistics, Zebra Technologies. – Systemy oparte na chmurze, sztuczna inteligencja, analityka i tzw. cyfrowe bliźniaki zapewniają kierownikom magazynów widoczność, elastyczność i odporność, których potrzebują w dzisiejszym świecie. Dzisiejszym, czyli takim, w którym łańcuchy dostaw są globalne, złożone i obarczone zakłóceniami. Rozwiązania te nie powinny być jednak postrzegane silosowo. Lepiej jest wdrażać je w razie potrzeby, jako część widocznego i elastycznego ekosystemu.
Badanie Zebra podkreśla również rosnący popyt i pilną potrzebę rozwoju technologii czujników w 2024 r. Wśród globalnych decydentów, najczęściej padają tu wzmianki dotyczące pasywnych znaczników i czujników identyfikacji radiowej (RFID) (81%), technologii aktywnej lokalizacji w czasie rzeczywistym (68%), mobilnych czujników na wózkach widłowych (68%) oraz monitorowania temperatury i inteligentnych etykiet (67%).
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
– Charakter zakłóceń i zdarzeń typu black swan może być trudny do skontrolowania, ale powinniśmy dążyć do tego, aby być w stanie lepiej przewidywać, przewidywać, łagodzić i reagować, zanim te rzeczy się wydarzą, aby zminimalizować i wyeliminować negatywny wpływ na łańcuch dostaw i operacje magazynowe – podsumowuje Andre Luecht.
Źródło: Zebra Technologies