Bezpieczeństwo w fabrykach wspomagane przez sztuczną inteligencję

Bezpieczeństwo w fabrykach wspomagane przez AI Pixabay

Advantech, wraz z partnerami CyberLink i ISV, wdrożył rewolucyjny system bezpieczeństwa dla pracowników fabryk oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie umożliwia automatyczne rozpoznawanie faktu posiadania niezbędnej odzieży ochronnej przez operatorów maszyn, a także rejestrację pracowników i kontrolę obszarów o szczególnym statusie bezpieczeństwa. 

Wyzwanie 

Ochrona pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami stanowi kluczowy element wydajności każdego zakładu produkcyjnego. Według firmy badawczej Liberty każdy dolar zainwestowany w bezpieczeństwo miejsca pracy zwraca się czterokrotnie. Mając to na uwadze, jeden z klientów Advantech poszukiwał rozwiązania usprawniającego zarządzanie produkcją w zakresie bezpieczeństwa, adresując tę potrzebę do Advantech. Jednocześnie celem spółki było zwiększenie wydajności w dwóch obszarach:  

  • weryfikacji pracowników pod kątem posiadania odzieży ochronnej (en. personal protective equipment), jak maska ochronna, kask czy rękawice;  
  • rejestracji pracowników i kontroli obszarów wysokiego ryzyka. 

Rozwiązanie 

By sprostać postawionemu zadaniu, zespół inżynierów Advantech zainstalował kamery IP (rodzaj cyfrowej kamery wideo, która odbiera dane sterujące i wysyła dane obrazu za pośrednictwem sieci; en: Internet Protocol Camera) przy wejściu i na terenie hali produkcyjnej w celu rejestracji obrazu w czasie rzeczywistym. Następnie, przy współpracy z CyberLink, wdrożono opartą na sztucznej inteligencji technologię rozpoznawania twarzy, by zapewnić płynną kontrolę dostępu i bezpieczeństwo obszarów o ograniczonym dostępie. Jednocześnie kolejny z partnerów – ISV – przyczynił się do wykrywania środków ochrony indywidualnej i detekcji czasu bezczynności.  

By umożliwić działanie funkcji analitycznych opartych na AI, monitorować linie montażowe i badać wydajność pracy na linii produkcyjnej, zaimplementowano platformę obliczeniową AI AIR-020. To ultrakompaktowe urządzenie, obsługujące 21 TOPS2 na krawędzi sieci w czasie rzeczywistym. Posiada ono wbudowane zestawy programistyczne i moduły NVIDIA Jetson oraz modele widzenia maszynowego Yolov5 od ISV, zdolne do przetwarzania obrazów i wykrywania odzieży ochronnej oraz ruchu pracowników z bardzo niskim opóźnieniem. 

Z kolei zaangażowanie CyberLink dotyczyło całego procesu, począwszy od pozyskiwania niestandardowych danych i ich wizualizacji, przez szkolenie modelu głębokiego uczenia i testowanie go, po dostosowywanie i walidację wyników wnioskowania bezpośrednio na AIR-020. Oprogramowanie FaceMe od CyberLink posłużyło do przetwarzania obrazu, rozwiązując problemy związane ze słabym oświetleniem i jakością obrazu w trudnych warunkach przemysłowych. Rozwiązanie to umożliwia zarządzanie frekwencją, kontrolę obszarów o ograniczonym dostępie poprzez dokładne i bezpieczne rozpoznawanie twarzy. Co istotne, software ten wysyła również alerty w czasie rzeczywistym do kierowników produkcji. 

W efekcie wdrożony system przyczynił się do wzrostu wydajności i bezpieczeństwa pracowników hali produkcyjnej. Z kolei menedżerowie zyskali zasoby czasowe na planowanie i efektywność operacyjną. 

Źródło: Advantech

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę