Ogniwa PV z polskiej GigaFabryki

Ogniwa PV z polskiej GigaFabryki Pixabay

Polski przemysł fotowoltaiczny działa prężnie, a rodzime firmy zapewniają prawie cały łańcuch dostaw. W tym łańcuchu brakuje jedynie ogniw fotowoltaicznych, które obecnie pochodzą z krajów azjatyckich, jednak w przyszłości będą produkowane w GigaFabryce, która ma powstać na terenie naszego kraju.

Inicjatywa budowy polskiej GigaFabryki ogniw fotowoltaicznych powoli nabiera tempa. W celu budowy fabryki ogniw fotowoltaicznych powołana została spółka Giga PV. Cała inwestycja może sięgać 1 mld zł, a sama fabryka zlokalizowana na Śląsku będzie zatrudniać ponad tysiąc pracowników i produkować 1 GW ogniw fotowoltaicznych rocznie.

Projekt GigaFabryki w Polsce nie jest przypadkowy, a jego realizacja właśnie w tym momencie łączy w sobie wiele pozytywnych aspektów, w tym polski boom na fotowoltaikę, sprzyjającą przemysłowi krajową politykę i strategię Unii Europejskiej zakładającą stymulację wzrostu gospodarczego po Covid-19, m.in. poprzez rozwój zielonej energii opartej na europejskich innowacjach technologicznych. Polacy przekonali się do energii słonecznej, a wraz z odchodzeniem od węgla to właśnie fotowoltaika będzie jednym z ważniejszych filarów polskiej energetyki. Wartość rynku PV w Polsce pod względem obrotów i inwestycji w 2020 r. sięgnęła 8 mld zł i zgodnie z planami rządowymi rynek ten i krajowy przemysł będą rosły w kolejnych latach.

W założeniu GigaFabryka będzie zdolna do wyprodukowania w ciągu jednego roku ogniw w ilości pozwalającej na pokrycie 50% średniego rocznego przyrostu nowych mocy w krajowej fotowoltaice i jednocześnie może stanowić ok. 5% rocznych inwestycji w całej UE. Według założeń biznesplanu produkcja ogniw rozpocznie się w 2024 r., ale spółka już teraz jest otwarta na współpracę oraz rozmowy z firmami, które chcą się przyczynić do rozwoju tego projektu.

Giga PV podpisała już listy intencyjne z Instytutem Fraunhofera oraz z Institut Photovoltaïque d'Ile-de-France (IPVF) o współpracy w celu wyboru najlepszej dostępnej technologii oraz identyfikacji możliwych działań badawczych i rozwojowych. Spółka ma także podpisane porozumienie z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej i prowadzi rozmowy z polskimi firmami i instytutami badawczymi i uczelniami, które będą kluczowe w utrzymaniu konkurencyjności produkowanych ogniw i zaprasza wszystkich chętnych do współpracy.

GigaFabryka będzie produkowała ogniwa krzemowe najnowszej generacji w technologii TOPCon, dającej ogniwa o wyższej jakości niż te wyprodukowane obecnie w dominującej technologii PERC, stosowane masowo przez azjatyckich producentów. Dostawcami poszczególnych urządzeń i rozwiązań niezbędnych do utworzenia linii produkcyjnej mają być firmy polskie oraz europejskie. Planuje się jednocześnie generowanie innowacyjnych rozwiązań przyszłości we współpracy z polskimi i międzynarodowymi partnerami.

Inwestycja zostanie zrealizowana na terenach pogórniczych w trakcie transformacji gospodarczej. Wybrana lokalizacja sprawi, że projekt stanie się ważną częścią polskiej transformacji energetycznej, a także będzie stanowić ważny element krajowego systemu innowacji i Zielonego Ładu.

Źródło: IEO

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę