Nowy pomysł na przenośne źródło energii

Kartridż wodorowy: nowy pomysł na przenośne źródło energii Toyota

Toyota wspólnie ze spółką Woven Planet opracowały prototyp przenośnego kartridża wodorowego. Urządzenie może docelowo ułatwić korzystanie z energii wodorowej w wielu różnych codziennych zastosowaniach w domu i poza nim.

Wodorowy kartridż Toyoty to przenośne źródło energii, które można porównać do dużego powerbanku. Umożliwia dostarczanie wodoru w dowolne miejsce bez rur przesyłowych. Daje możliwość łatwej wymiany i szybkiego powtórnego naładowania. Prototyp ma długość 40 cm i średnicę 18 cm, a jego docelowa waga to 5 kg. Toyota przewiduje, że zbiornik pomieści tyle wodoru, aby typowy moduł ogniw paliwowych mógł wygenerować dość prądu do zasilania np. domowej kuchenki mikrofalowej przez 3-4 godziny.

W przyszłości Toyota będzie chciała oferować zbiorniki o różnych wymiarach, dzięki czemu możliwe będzie ich stosowanie w różnych aplikacjach. Do korzystania z wodorowych kartridżów potrzebna będzie niewielka infrastruktura, która pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne m.in. na oddalonych terenach pozbawionych sieci przesyłowej, podczas wyjazdów i wydarzeń plenerowych czy w razie przerw w dostawach prądu.

Prototyp przenośnego kartridża wodorowego został zaprezentowany na torze Fuji Speedway. Dla Toyoty była to okazja, by pokazać publiczności, jak działa energia wodorowa i na jak wiele sposobów można z niej korzystać w codziennym życiu.

Na etapie testowania wodorowych kartridży partnerzy skupią się na zaspokojeniu codziennych potrzeb energetycznych. Inżynierowie Toyoty i Woven Planet przetestują różne zastosowania dla kartridży wodorowych, np. do zasilania pojazdów czy urządzeń w gospodarstwach domowych. Jednocześnie poszukiwane będą kolejne praktyczne pomysły na wykorzystywanie wodorowych kartridży. Pracom rozwojowym będą poddawane także same zbiorniki, aby stawały się coraz bardziej pojemne, wydajne i łatwe w użyciu.

Źródło: Toyota

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę