Nowe standardy dzięki kurtynie bezpieczeństwa od Omron

Omron

Wyzwania związane z globalizacją powodują, że producenci muszą zacząć projektować elastyczne linie produkcyjne. Seria F3SG-SR obejmuje pełną gamę kurtyn bezpieczeństwa do różnych zastosowań i o różnych parametrach ochronnych obejmujących wszystkie aspekty — począwszy od etapu projektu aż po konserwację.

Nowa seria kurtyn fotoelektrycznych F3SG-SR firmy Omron zapewnia ochronę całego ciała pracowników, np. palców, dłoni, rąk lub nóg na samej maszynie lub obszarze wokół niej. Obejmuje wiele różnych zastosowań i ma zakres pola działania od 160 mm do 2,48 m tak, aby całkowicie pokryć wymaganą strefę ochrony. Dzięki modelowi F3SG-SR producenci są w stanie ujednolicić konstrukcję mechaniczną na liniach produkcyjnych i wyeliminować złożoność procesu wyboru i projektowania. Seria F3SG-SR zapewnia również niezawodne wykrywanie nawet w trudnych warunkach i ekstremalnych temperaturach, dzięki szczelnej, odpornej na olej konstrukcji oraz dużemu zasięgowi działania.

- Montaż i konserwacja kurtyn świetlnych bezpieczeństwa nigdy nie była tak prosta, jak w przypadku serii F3SG-SR - mówi Javier González, kierownik ds. marketingu produktów bezpieczeństwa w regionie EMEA w oddziale Omron Europe. - Użytkownicy mogą wymienić kurtynę świetlną w łatwy sposób. Wystarczy, że skopiują konfigurację ze starej kurtyny do nowej, a następnie podłączą ją i uruchomią. Intuicyjne wskaźniki umożliwiają również precyzyjną regulację wiązek światła w przypadku wykrywania na dużą odległość i zapobiegają nieoczekiwanym przestojom sprzętu - dodaje. Dzięki zastosowaniu łącza IO-Link do IoT funkcja zbierania danych roboczych kurtyn z serii F3SG-SR umożliwia konserwację zapobiegawczą pozwalającą na zoptymalizowanie czasu wymiany, skrócenie czasu przestojów i zwiększenie bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych.

Kluczowe cechy i zalety

  • Większa elastyczność projektowania

Największa w branży oferta urządzeń1 z identycznymi sposobami montażu i okablowaniem eliminuje złożoność procesu wyboru i projektowania, ułatwiając standaryzację sprzętu.

  • Łatwy montaż i mniejsza liczba przewodów

Zwizualizowany stan wiązki światła pozwala jednemu inżynierowi na prosty montaż kurtyny bezpieczeństwa. Dzięki trójkolorowemu wskaźnikowi wiązki obszaru pracownik może sprawdzić stan wiązki z daleka, co znacznie skraca czas jej regulacji. Zestaw akcesoriów do złożonych zastosowań w zakresie mutingu, składający się z elementu montażowego czujnika mutingu i zredukowanego systemu okablowania, znacznie zmniejsza ilość pracy przy podłączaniu przewodów, zarówno podczas montażu jak i konserwacji linii.

  • Bardziej stabilna praca urządzeń

Zakres temperatury roboczej do -30℃ oraz stopień ochrony IP67G z odpornością na wodę i olej pozwalają na stabilną pracę nawet w trudnych warunkach. Dodatkowo system optyczny o dużej mocy utrzymuje intensywność światła przez długi czas, zapewniając niezawodne wykrywanie.

  • Szybka diagnostyka i wymiana

Wskaźniki stanu ułatwiają diagnostykę usterek. Zintegrowane zarządzanie stanem poprzez zdalne monitorowanie optymalizuje sprzęt i konserwację linii. Ponadto, w przypadku wymiany kurtyny świetlnej jej ustawienia są kopiowane i przenoszone za pomocą inteligentnego wtyku do nowej kurtyny. Praktycznie każdy może z łatwością wymienić kurtyny bezpieczeństwa i ponownie uruchomić maszynę.

Źródło: Omron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę