Nowe oznaczenia klas energetycznych
Już od marca na niektórych urządzeniach zasilanych prądem znajdziemy nowe etykiety z nowym oznaczeniem klas energetycznych. Chodź zmiana na początku może wywołać pewne zdezorientowanie, jednak jest ona spowodowana postępem technicznym w efektywności energetycznej produktów. Finalnie system oznaczeń pozostanie nadal jasny i czytelny.
Do tej pory sprawa wydawała się jasna – większość urządzeń była klasy A, a im więcej było przy niej plusów, tymi bardziej energooszczędny był kupowany sprzęt. Urządzeń z oznaczeniem B, C, D, E, F i G było coraz mniej, albo całkowicie zniknęły z rynku. To, nad czym się zastanawialiśmy, to ile plusów wybrać, ponieważ te klasy A+++ często były najdroższe, choć jednocześnie pozwalały w dłuższym okresie czasu najwięcej zaoszczędzić na zużyciu prądu.
Wraca stara skala?
1 sierpnia 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie UE Parlamentu i Rady 2017/1369 z 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego. Od marca 2021 r. wchodzą w życie pierwsze akty delegowane zmieniające etykietę energetyczną dla sześciu grup produktowych. Na początku na pralkach, lodówkach, produktach, telewizorach, zmywarkach i suszarkach znajdziemy nowe etykiety energetyczne zgodne z rozporządzeniem unijnym z 2019 r. Następnie zmiany obejmą oświetlenie i żarówki. Z czasem nowe oznaczenia będą sukcesywnie pojawiać się na pozostałych sprzętach zasilanych energią eklektyczną, takich jak urządzenia grzewcze i podgrzewacze wody.
– Pierwsza rzecz, która zwróci naszą uwagę po zmianie oznaczeń, to ta, że znikną plusy. Czyli w zasadzie wracamy do dawnej skali siedmiopunktowej – od A do G. Następuje tzw. przeskalowanie klas. Dlatego w pierwszym momencie może się nam wydawać, że nowa skala niczym nas nie zaskoczy. Jest jednak inaczej. Obecne oznaczenie A+++ na nowej skali będzie odpowiadać literce C lub D, A+ to nowe F i G. Nowe A i B na razie nie będą wykorzystywane – czekają na nowe, jeszcze bardziej energooszczędne produkty, które z czasem pojawią się na rynku – wyjaśnia Paweł Gembara, ekspert Castorama Polska.
Bazy EPREL i kod QR
Produkty oznaczone nowymi etykietami energetycznymi to nie tylko ułatwienie dla konsumentów, ale też nowe obowiązki dla producentów. Wszystkie te urządzenia będą musiały zostać zarejestrowane w dedykowanej bazie danych – EPREL, gdzie zamieszczona będzie szczegółowa dokumentacja techniczna danego produktu.
Dodatkowo już za rok – od marca 2022 r. – na każdej etykiecie znajdzie się kod QR, który umożliwi klientowi wejście do bazy EPREL i weryfikację specyfikacji technicznej wybranego sprzętu.
Na nowych etykietach znajdziemy też inne przydatne informacje, na przykład o poziomie hałasu, pojemnościach czy ilości wody, którą zużywa wybrana pralka czy zmywarka. Dzięki temu będziemy mogli dokonywać w pełni świadomego zakupu nowego urządzenia w oparciu o jasne kryteria techniczne i energetyczne.
Źródło: Castorama