Nomad Electric z rozbudowanym portfolio projektów O&M

Nomad Electric z rozbudowanym portfolio projektów O&M Canva

Nomad Electric jest liderem w zakresie obsługi serwisowej i informatycznej farm fotowoltaicznych w Polsce. W minionym roku Spółka przejęła do obsługi serwisowej kilkadziesiąt instalacji PV o łącznej mocy ponad 150 MWp zlokalizowanych w różnych częściach kraju. W trakcie kilku najbliższych miesięcy Nomad Electric planuje rozpocząć świadczenie usług O&M dla kolejnych ponad 550 MWp.   

Portfel projektów O&M Spółki obecnie wynosi ponad 1 GWp. Instalacje przejęte w 2022 r. są już podłączone do sieci, a energia, którą generują pozwala uniknąć emisji około 124 tys. ton CO2 rocznie do atmosfery i jest w stanie zasilić około 80 000 gospodarstw domowych. W ramach podpisanych kontraktów, Nomad Electric zapewnia kompleksowe zarządzanie farmami oraz gwarantuje utrzymanie produktywności aktywów.

Elektrownie fotowoltaiczne stanowią ważne ogniwo w procesie transformacji energetycznej. Według raportu SolarPower Europe, żadne inne źródło energii nie rozwija się tak szybko i niezawodnie jak energia słoneczna, jej łączna moc w 2022 r. w krajach Unii wyniosła już 208,9 GW. Fotowoltaika odgrywa równocześnie coraz ważniejszą rolę w globalnym miksie energetycznym. 

– W ujęciu krajowym, zgodnie z danymi udostępnionymi przez PSE, moc PV zainstalowana w 2020 r. była na poziomie 1,18 GWp, a obecnie jest to ponad 12 GWp. Operator szacuje, że do 2030 przybędzie ok.14,3 GWp w fotowoltaice. Przy tak dynamicznym tempie rozwoju można się spodziewać, że stanie się to szybciej niż wskazują prognozy. Nowe instalacje będą stanowić coraz większy udział w krajowym systemie elektroenergetycznym, czyli infrastrukturze krytycznej. Zatem kluczowe będzie profesjonalne zarządzanie, utrzymanie ruchu i serwis farm PV w trakcie wieloletniego procesu ich eksploatacji oraz podniesienie bezpieczeństwa sieci – mówi Paweł Muszyński, dyrektor ds. rozwoju biznesu. Przejęcie farmy PV przez Nomad Electric zawsze poprzedza kontrola dokumentacji technicznej instalacji oraz jej audyt według metodologii przygotowanej przez spółkę.

W 2022 r. zarządzane przez Nomad Electric parki solarne osiągnęły wysokie poziomy produktywności i bezawaryjności oraz zostały spełnione wszystkie parametry dla zarządzanych aktywów założone w planach biznesowych. 

Źródło: Nomad Electric 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę