Napęd do maszyn stosowanych w przemyśle gumowym

Napęd do maszyn stosowanych w przemyśle gumowym Bosch Rexroth

Podczas Międzynarodowej Konferencji Przemysłu Gumowego 2022 w Norymberdze firma Bosch Rexroth zaprezentowała nowy napęd Hägglunds przeznaczony do maszyn stosowanych w przemyśle gumowym. Napęd ten został zaprojektowany z myślą o znacznym zmniejszeniu zużycia energii, dzięki czemu ogranicza również emisję CO2 podczas codziennej pracy.

Podobnie jak napęd elektromechaniczny, to fabrycznie zmontowana i przetestowana jednostka, którą można zamontować na wale w każdej pozycji. Jest ona dostępna w sześciu rozmiarach, co umożliwia jej dopasowanie do wszystkich standardowych rozmiarów maszyn.

Nowy napęd zapewnia momenty obrotowe potrzebne do produkcji mieszanek gumy zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem i ogranicza zainstalowaną moc elektryczną do niezbędnego poziomu. Konstruktorzy połączyli serwomotor z hydrostatycznym układem przeniesienia napędu. Regulowana pompa tłokowa osiowa wraz z silnikiem tłokowym promieniowym działa jako automatyczny układ przeniesienia napędu z ciągłą regulacją. W przypadku braku zapotrzebowania na produkcję przetwornica częstotliwości może zmniejszyć szybkość serwomotoru do zera. Dzięki temu nowy napęd bardzo pomoże użytkownikom w efektywnym zarządzaniu energią zgodnie z normą DIN 50001, a tym samym w zmniejszeniu emisji CO2.

Firma Bosch Rexroth fabrycznie montuje tę jednostkę napędową w sześciu rozmiarach, testuje ją i dostarcza jako urządzenie gotowe do podłączenia (plug-and-play). Proces uruchamiania przebiega podobnie, jak w przypadku napędu elektromechanicznego. Nowy napęd można łatwo zamontować na wale w każdej pozycji. Dwukanałowy obwód bezpieczeństwa nie tylko spełnia, ale nawet przekracza wymagania normy DIN 1417 i wyznacza nowe standardy w zakresie odcinania mocy w sytuacjach awaryjnych. Walce są zatrzymywane przy kącie hamowania wynoszącym tylko sześć stopni bez narażania ich na zużycie.

Nowa jednostka napędowa nie wymaga konserwacji i jest wyposażona w funkcję samomonitorowania. Automatycznie utrzymuje optymalne punkty pracy w czasie procesu mieszania. Pracuje bardzo cicho – średnia emisja hałasu jest znacznie niższa od 80 dB(A).

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę