Linia energetyczna o kluczowym znaczeniu dla województwa wielkopolskiego

Linia o kluczowym znaczeniu dla wojewódzrwa wielkopolskiego Pixabay

W województwie wielkopolskim zakończyły się prace związane z budową nowej dwutorowej linii 400 kV Piła – Krzewina – Plewiska. Odbiory końcowe planowane są w trzecim kwartale br. Generalny wykonawca inwestycji realizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne to konsorcjum IDS Energetyka i ENPROM HVL.

Nowa linia 400 kV Piła – Krzewina – Plewiska będzie jednym z filarów zasilania województwa wielkopolskiego. Infrastruktura o długości około 100 km powstała na terenie gmin: Dopiewo, Tarnowo Podgórne, Rokietnica, Szamotuły, Kaźmierz, Oborniki, Połajewo, Czarnków, Ujście, Chodzież i Kaczory. Jej budowa zwiększy niezawodność systemu elektroenergetycznego i umożliwi rozbiórkę istniejącej od ponad 50 lat linii 220 kV. Infrastruktura pozwoli w przyszłości na przyłączenie do systemu elektroenergetycznego nowych źródeł energii – elektrowni konwencjonalnych, gazowych, farm wiatrowych i solarnych.

Cieszę się, że po pięciu latach ciężkiej pracy linią 400 kV Piła Krzewina – Plewiska popłynął prąd. Realizacja tego projektu była ogromnym wyzwaniem, zarówno pod względem technologicznym i organizacyjnym, jak i społecznym. Dzięki doświadczeniu naszych pracowników i ich wysokim kwalifikacjom mogliśmy sprawnie przeprowadzić jedną z kluczowych inwestycji dla bezpieczeństwa energetycznego centralnej i północnej Polski. Na każdym etapie realizacji prac stawialiśmy na zaufanie w relacjach z interesariuszami – od przedstawicieli inwestora, przez samorządy i społeczności lokalne, po uczestników konsorcjum i firmy podwykonawcze podkreśla Marcin Idzik, prezes IDS-BUD SA.

Linia Piła Krzewina – Plewiska jest istotnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, którego operatorem są Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Linia ta ma kluczowe znaczenie dla zagwarantowania stabilnych dostaw prądu do północnej i zachodniej Polski. Województwo wielkopolskie oraz regiony położone na północy wykorzystują prąd produkowany przede wszystkim w elektrowniach znajdujących się w centralnej części kraju. Elektrownie Pątnów, Adamów, Konin czy Bełchatów wytwarzają energię, która trafia do aglomeracji poznańskiej, a stąd dalej do miast znajdujących się bliżej wybrzeża.

Inwestorem linii 400 kV Piła - Krzewina – Plewiska są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – spółka będąca operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Liderem konsorcjum odpowiedzialnego za wykonanie inwestycji jest IDS Energetyka Sp. z o.o. – spółka należąca do IDS-BUD SA. Członkiem konsorcjum jest ENPROM HVL sp. z o.o. – spółka należąca do grupy ENPROM.

Źródło: IDS-BUD SA.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę