Komunikujące się zasilacze

Komunikujące się zasilacze firmy Wago Wago

Zasilacze na szynę DIN serii Pro 2 firmy Wago można rozszerzyć o moduł komunikacyjny do wymiany danych ze sterownikiem PLC lub bramą IoT, dzięki czemu nadają się one do digitalizacji różnych systemów.

Dostępne w ofercie Conrad Electronic dwa nowoczesne zasilacze na szynę DIN z serii Pro 2 firmy Wago dysponują mocą odpowiednio 480 i 960 W. Mogą one zostać wyposażone w zatrzaskowy moduł komunikacyjny, który umożliwia zasilaczom komunikację ze sterownikiem PLC lub bramą IoT, co pozwala na wygodną i niezawodną integrację z odpowiednią infrastrukturą.

Za pośrednictwem modułu komunikacyjnego zasilacze serii Pro 2 stale wymieniają dane. Obecnie stosowane są standardowe protokoły, takie jak IO-Link i Modbus RTU. W przyszłości będą również używane protokoły oparte na sieci Ethernet, takie jak Modbus TCP, MQTT i Ethernet IP. Ciągły monitoring jest możliwy dzięki funkcjom monitorowania urządzeń.

Instalatorzy elektryczni zatrudnieni w przemyśle, a także firmy specjalizujące się w budowie szaf sterowniczych oraz instalatorzy systemów mogą korzystać z rozwiązań zasilających serii Pro 2, w celu optymalizacji zużycia energii poprzez ocenę i analizę danych, takich jak wartości prądu, napięcia i mocy. W trybie gotowości centralny sterownik PLC może być używany do wyłączania zdecentralizowanych źródeł zasilania w częściach systemu za pomocą sygnału sprzętowego lub polecenia magistrali, aby oszczędzać energię.  

W zastosowaniach, w których należy uwzględnić obniżenie wartości znamionowej prądu, a zatem nie można przekroczyć określonej wartości prądu, wbudowane urządzenie do pomiaru prądu  może wygenerować ostrzeżenie i skutecznie zapobiec przeciążeniu.

Szybkie i niezawodne wyzwalanie wyłączników jest możliwe dzięki krótkotrwałym prądom wyjściowym do 600%. Ponadto rozwiązanie zasilające umożliwia szybkie ładowanie kondensatorów i szybsze przełączanie styczników, dzięki prądowi wyjściowemu o wartości 150% przez 5 sekund.

Zasilacze serii Pro 2 są odpowiednie do stosowania w rozszerzonym zakresie temperatur od -40 do +70°C.

Źródło: Conrad Electronic

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę