Kamery termowizyjne wykrywają usterki silników

Fluke

Dzięki kamerom termowizyjnym wykrywanie i usuwanie usterek silników jest dużo prostsze. Termogramy odkrywają sygnaturę termiczną silnika i mogą wiele powiedzieć o jego stanie technicznym, pomagając w utrzymaniu nieprzerwanej pracy instalacji oraz zmniejszeniu kosztów operacyjnych.

Kamery termowizyjne to urządzenia przydatne podczas wykonywania przeglądu silnika, ponieważ pozwalają obserwować silnik podczas jego pracy. Sygnatura cieplna silnika w zwykłych warunkach pracy – przy co najmniej 40% obciążeniu – bardzo dobrze odzwierciedla jego stan. Jeżeli konieczny jest przegląd silnika przy niskim obciążeniu, należy zwrócić uwagę na nawet najmniejsze problemy, ponieważ w miarę wzrostu obciążenia silnika rośnie również jego temperatura, w związku z czym w przypadku pojawienia się problemu drobne różnice temperatury zostaną spotęgowane.

Co należy skanować?

Tworzenie profili cieplnych silników należy zaczynać od wykonania dobrej jakości zdjęć termowizyjnych podczas pracy silników w normalnych warunkach. Kamera termowizyjna może uchwycić poziom temperatury wszystkich najistotniejszych podzespołów: samego silnika, sprzęgła wału, łożysk silnika i wału oraz przekładni.

Na co zwracać uwagę?

Kamera termowizyjna nie pokazuje wnętrza silnika, ale temperatura powierzchni zewnętrznej jest wskaźnikiem temperatury wewnętrznej. Jeżeli temperatura w środku obudowy silnika wzrośnie do nieprawidłowego poziomu, termogram silnika może pokazać, gdzie znajduje się źródło wysokiej temperatury, którym mogą być uzwojenia, łożyska lub sprzęgło. Jeżeli sprzęgło zaczyna się nagrzewać, oznacza to jego niewspółosiowość.

Stworzenie regularnych ścieżek inspekcji, które będą obejmować termogramy wszystkich kluczowych kombinacji silnika i napędu, oraz śledzenie tych podstawowych obrazów może pomóc w ustaleniu, czy dany gorący punkt jest nietypowy, i weryfikacji, czy naprawa została wykonana z powodzeniem.

Źródła: Fluke

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę