Inteligentny system do zarządzania energią elektryczną

Inteligentny system do zarządzania energią elektryczną Pixabay

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynkowym, firma NMG stworzyło system do efektywnego zarządzania energią elektryczną w małych i średnich obiektach. Dzięki wykorzystaniu autorskich innowacyjnych algorytmów oraz sztucznej inteligencji można automatycznie sterować wytwarzaniem i zużywaniem energii,  jednocześnie odpowiednio bilansując i minimalizując jej koszty.

Zaprojektowany przez NMG system umożliwia całkowitą automatyzację zarządzania energią elektryczną zarówno w obiektach mieszkaniowych i usługowych, a także produkcyjnych.

Kompleksowe zarządzanie usługami energetycznymi

Inteligentne algorytmy umożliwiają kontrolowanie popytu i podaży na obszarach m.in.: osiedli deweloperskich, budynków mieszkaniowych, urzędów, szkół oraz biurowcow, a system wykorzystuje technologie sieci neuronowych, które pozwalają na regulowanie i bilansowanie zużycia energii, włączając odbiorców do udziału w rynku mocy.

– Finalna wersja naszego systemu pozwoli na kompleksowe zarządzanie usługami energetycznymi przez lokalnych operatorów. Chcemy udostępnić im możliwość regulacji mocy i bilansowania energii na obsługiwanych przez nich obszarach. Funkcje te będą realizowane poprzez opracowanie elastycznego mechanizmu rozliczeń oraz prognozowania przychodów i kosztów związanych z produkcją i zużywaniem energii. System opracowany przez naszą spółkę to zupełnie innowacyjne rozwiązanie - zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku. Algorytmy prognostyczne, sieci neuronowe i inne nowoczesne technologie testujemy w naszym Centrum Badawczo-Rozwojowym w Bydgoszczy w ramach  projektów współfinansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – mówi Zbigniew Czajkowski, channel & marketing manager w NMG.

Platforma pozwalająca zintegrować jednostki wytwórczo-odbiorcze

Oprócz systemu do efektywnego zarządzania popytem i podażą energii elektrycznej spółka pracuje nad zintegrowaną platformą umożliwiającą połączenie wielu jednostek wytwórczo-odbiorczych i efektywne zarządzanie ich wspólną pracą.

 – Platforma ta skierowana jest do przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań typu Smart Metering. Tworzone przez nas oprogramowanie dostarcza niezawodne narzędzia do rozliczania energii w ramach redukcji mocy. Platforma, dzięki wykorzystaniu technologii z obszaru sztucznej inteligencji, bęzie możliwiać zarządzanie w sposób automatyczny procesem planowania i realizacji redukcji mocy przez konsumentów i prosumentów na wyznaczonym obszarze w ramach wirtualnej jednostki grafikowej – dodaje Czajkowski.

System od NMG przede wszystkim pozwoli na obniżenie kosztów zużycia energii. Algorytmy obliczeniowe wykorzystywane przez NMG pozwalają bowiem na pełne wykorzystanie potencjału redukcji mocy. System, w ramach wspomagania usług DSR i DSM, udostępni możliwość otrzymywania komunikatów od operatorów rynku w zakresie regulowania zapotrzebowania i produkcji energii elektrycznej. Sterowanie podażą i popytem będzie odbywać się z uwzględnieniem komfortu odbiorcy oraz z zachowaniem jego niezależności dzięki maksymalnemu wykorzystaniu własnych źródeł energii, np. paneli fotowoltaicznych.

Źródło: NMG

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę