Inteligentna wiata przystankowa z modułami fotowoltaicznymi

Inteligentna wiata przystankowa z modułami fotowoltaicznymi Pixabay

Uroczyste otwarcie przystanku miało miejsce 30 września 2021 r. przy ul. Lisa Kuli w Rzeszowie. Inteligentna wiata przystankowa jest jednym z szerokiej gamy nowoczesnych produktów smart city produkcji ML Systemu, które wpisują się w obecne trendy designu, wykorzystują najnowsze technologie informacyjno-komunikacyjne oraz fotowoltaiczne i dzięki temu podnoszą jakość życia mieszkańców.

Koncepcja inteligentnej wiaty przystankowej powstała w myśl zasady zrównoważonego rozwoju i z zachowaniem równowagi między miejską infrastrukturą a środowiskiem naturalnym. W fotowoltaicznej wiacie przystankowej zintegrowanych jest wiele ważnych i użytecznych funkcji wykorzystujących najnowsze technologie i wpływających na komfort pasażerów. Są to m.in.: funkcja ogrzewania przestrzeni wewnętrznej wiaty oraz ławka z funkcją grzania, wyświetlacz zmiennej treści zintegrowany z szybą wiaty, na którym w sposób dynamiczny prezentowane są rozkłady jazdy, ładowanie urządzeń mobilnych w sposób indukcyjny (bezprzewodowy) i przewodowy (USB), dostęp do sieci Wi-Fi dla pasażerów, komora na defibrylator zintegrowana z przystankiem – szuflada pod ławką i graficzna instrukcja udzielania pierwszej pomocy – nadruk ceramiczny pod ławką.

Przystanek jest zasilany ekologiczną energią dzięki zastosowaniu wysokowydajnych modułów fotowoltaicznych produkcji ML System. Pozostałe technologie wykorzystane do produkcji przystanku to m.in. zaawansowana obróbka szkła – grawer z podświetleniem krawędziowym,nadruk ceramiczny na szkle oraz szyba zespolona wraz z elektronicznym wyświetlaczem – mówił Dawid Cycoń, prezes ML System.

Ludzie

Cieszę się, że najnowocześniejszy w Polsce przystanek zasilany energią słoneczną stanął właśnie w Rzeszowie. Rzeszów to miasto ludzi młodych otwarte na nowoczesne rozwiązania podnoszące jakość życia mieszkańców, a jednocześnie dbające o zrównoważony rozwój infrastruktury miejskiej z poszanowaniem środowiska naturalnego – oznajmił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Zaprojektowanie w przystanku specjalnej przestrzeni skierowanej do urządzenia AED, które ratuje życie, jest bardzo dobrym pomysłem. Współgra to z projektem #DajemySerce, który realizuje Centrum Medyczne Medyk. W ramach tego przedsięwzięcia, wspólnie z samorządem, firmami i instytucjami, angażujemy się w poprawę jakości życia mieszkańców i pracujemy nad tym, aby w przestrzeni miejskiej było znacznie więcej urządzeń AED – stwierdził dr Stanisław Mazur, prezes Centrum Medycznego Medyk.

Źródło: ML System

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę