Hyundai Mobis przedstawił nowoczesną technologię

Hyundai Mobis przedstawił nowoczesną technologię Hyundai Mobis

Hyundai Mobis ogłosił swój sukces w opracowywaniu nowej technologii, czyli modułu e-corner, który integruje układ kierowniczy, hamulcowy, zawieszenie i układ napędowy. Ta nowa technologia zmienia paradygmat samochodu, polegający na wykorzystaniu osi mechanicznej do połączenia kierownicy. Jest również uznawana za kluczową technologię przyszłej inteligentnej mobilności miejskiej.

Koncepcja modułu e-corner została po raz pierwszy zaprezentowana na Targach CES 2018. Tym razem jednak Hyundai Mobis z powodzeniem przedefiniował założenia pod kątem ich praktycznego zastosowania w samochodzie i opracował ECU do sterowania, a także zakończył testy funkcjonalne. Po zakończeniu weryfikacji niezawodności i studium wykonalności masowej produkcji Hyundai Mobis rozpocznie realizację zamówień masowej produkcji, a zrobi to uwzględniając na początku globalnych producentów samochodów.
 
Największą zaletą modułu e-corner jest to, że nie wymaga on żadnego mechanicznego połączenia pomiędzy częściami, co pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni wewnątrz pojazdu. Nie tylko ułatwia zmianę rozstawu osi, ale również zapewnia znacznie większą elastyczność w projektowaniu kierunku drzwi i wielkości pojazdu. Na szczególną uwagę zasługuje to, że element  wyewoluował z tradycyjnego obrotu o 30 stopni. Teraz umożliwia obrót koła o 90 stopni w razie potrzeby, na przykład parkowania, umożliwia jazdę bokiem oraz generuje zerowy skręt, co oznacza obrót bez poruszania się do przodu lub do tyłu. Oczekuje się również, że zwiększy zwinność pojazdu poruszającego się po wąskich uliczkach miasta i odpowiednio poprawi środowisko jazdy.
 
Moduł e-corner to zaawansowana technologia, z którą niewielu odniosło sukces w masowej produkcji na światowym poziomie, jednak Hyundai Mobis zdołał to z powodzeniem rozwinąć. W przeciwieństwie do innych producentów części samochodowych, którzy wytwarzają określone części, Hyundai Mobis jest w stanie opracować części kluczowe, które są używane w pojazdach, w tym części do układu kierowniczego, hamulcowego, łączności i elektryfikacji, i widać, że synergia między nimi była pomocna w rozwoju e-modułu.
 
Hyundai Mobis planuje opracować moduł deskorolkowy do roku 2023 w celu wdrożenia rzeczywistych osiągów pojazdu poprzez zintegrowane sterowanie czterema modułami e-corner, a następnie połączyć go z technologią automatycznego sterowania jazdą, aby ostatecznie zapewnić nowoczesne rozwiązanie w zakresie mobilności już w roku 2025.

Źródło: Hyundai Mobis

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę