elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Fotowoltaika: oto pięć popularnych mitów na jej temat

Pixabay
Reklama
Reklama

Pomimo że fotowoltaika rozwija się prężnie i cieszy się dużym zainteresowaniem, wciąż na jej temat funkcjonują różne mity. Zanim jednak uwierzy się w jakikolwiek mit, by później nie żałować, należy dokonać krytycznej analizy oraz wesprzeć się doradztwem ze strony zaufanych ekspertów.

W tak popularnej branży pojawiają się ludzie, którzy mnożą i powielają mity. Obawa przed tym, co nowe, jest blokadą, by zagłębić się w temat i dokonać rzeczowej analizy. Oto pięć mitów, które pojawiają się niezwykle często.

Reklama

Fotowoltaika – to się nie opłaca

Często ludzie wypowiadają się na tematy, na których się nie znają i brakuje im wiedzy.
Nieufnie podchodzą do osób przedstawiających im zalety takiego rozwiązania, ponieważ szukają przysłowiowego „haczyka”. Tymczasem wystarczy porozmawiać z dobrym ekspertem, który od kilkunastu lat nieustannie się edukuje oraz pracuje z producentami i klientami, aby rozwiać swoje wątpliwości. Warto dowiedzieć się o mechanizmach wsparcia instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju oraz o szerokim wachlarzu produktów z różnych półek.

Przy dobrym stosunku ceny do mocy instalacji i tym samym odpowiednim jej doborze do zużycia rocznego okres zwrotu może zamknąć się już po 6-7 latach. Instalacja fotowoltaiczna to najlepsza lokata – mówi Dawid Waligóra, specjalista ds. wsparcia technicznego w Manitu Solar.

Reklama

Fotowoltaika to wysokie ryzyko wystąpienia pożaru

Świadomość społeczna w temacie fotowoltaiki z miesiąca na miesiąc rośnie. Mimo to zdarzają się nieuzasadnione logicznie argumenty podważające jej zalety. Jednym z kolejnych mitów jest stwierdzenie, że fotowoltaika jest powodem ryzyka wystąpienia pożaru.

Nic bardziej mylnego…Co prawda wysokie napięcie sięgające 1000V kojarzy się z możliwością wystąpienia łuku elektrycznego przy najmniejszym uszkodzeniu przewodu, jednak dobierając odpowiednie komponenty, przy podstawowej wiedzy instalatorskiej, można to ryzyko zminimalizować niemal do 0. Posiłkując się raportem TÜV, co prawda z 2015 r., lecz dobrze ukazującego skalę, na 1,3 mln domów jednorodzinnych z instalacjami fotowoltaicznymi pożary wystąpiły zaledwie w 210 przypadkach. Daje to 0,016% pożarów fotowoltaiki – mówi Waligóra.

Fotowoltaika to inwestycja tylko dla bogatych ludzi

Tak może powiedzieć osoba, która nie zna się zupełnie na instalacjach, na kosztach, na zasadach działania i na możliwościach, jakie daje fotowoltaika. Niemal wszyscy gdzieś mieszkamy i płacimy rachunki za prąd. Bogaci i ci mniej zamożni. Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest osiągalna dla obu grup.

Koszty instalacji fotowoltaicznej rzeczywiście nie należą może do najniższych, ale warto wiedzieć, że zarówno Polska, jak i cała Europa wspiera tę branżę, mając na uwadze ekologię i dobro nas wszystkich. Poprzez rządowe systemy dofinansowań, jak również ulgi termomodernizacyjne, te koszty możemy obniżyć. Koszty prądu stale rosną, natomiast długa żywotność modułów fotowoltaicznychjest jednym z dodatkowych atutów wskazujących, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna, jednak w okresie długoterminowym – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający w Manitu Solar.

Konstrukcje fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji

Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją. Na szczęście na rynku są dostępne także technologie niewymagające serwisów. Manitu Solar współpracuje z niemiecką firmą K2 Systems, największym producentem konstrukcji montażowych w Europie. W ofercie K2 Systems znajdują są specjalistyczne elementy montażowe, podnoszące konstrukcje na blasze trapezowej/płycie warstwowej. Dzięki temu cała instalacja działa efektywniej. Prawidłowo zamontowane moduły fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych elementów i nie wymagają napraw czy kosztownej konserwacji.

To wszystko powoduje, że konstrukcje oferowane przez Manitu Solar są bezpieczniejsze i nie wymagają okresowych przeglądów. W przypadku konkurencji są one wymagane, co rok lub co dwa lata, przez co dodatkowo obciążają finansowo klienta – mówi Tomasz Łazarek, dyrektor zarządzający Manitu Solar

Fotowoltaika w polskich warunkach atmosferycznych nie jest możliwa    

Wielu klientów nie może uwierzyć w to, że jest możliwe uzyskanie 100% zapotrzebowania energii z modułów fotowoltaicznych w polskich warunkach pogodowych, kiedy lato jest bardzo krótkie, a w pozostałych porach występują częste zachmurzenia. Tymczasem nasza strefa klimatyczna jest optymalna do produkcji energii ze słońca. Wystarczy tylko mieć wystarczającą wiedzę i pod właściwym kontem nachylenia zainstalować moduły fotowoltaiczne. Polacy już wiedzą, że nasz klimat nie stanowi kłopotu dla ekoinwestycji. Według badania Kantar Public, zleconego niedawno przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogow, prawie 60% respondentów to potencjalni prosumenci, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę w najbliższych latach. Podsumowując: fotowoltaika może opłacać się każdemu. Właściciele instalacji jednak nie od razu odczują zmianę w swoim portfelu, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa.

Źródło: Manitu Solar

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama