Fotowoltaika: oto pięć popularnych mitów na jej temat

Fotowoltaika: oto pięć popularnych mitów na jej temat Pixabay

Pomimo że fotowoltaika rozwija się prężnie i cieszy się dużym zainteresowaniem, wciąż na jej temat funkcjonują różne mity. Zanim jednak uwierzy się w jakikolwiek mit, by później nie żałować, należy dokonać krytycznej analizy oraz wesprzeć się doradztwem ze strony zaufanych ekspertów.

W tak popularnej branży pojawiają się ludzie, którzy mnożą i powielają mity. Obawa przed tym, co nowe, jest blokadą, by zagłębić się w temat i dokonać rzeczowej analizy. Oto pięć mitów, które pojawiają się niezwykle często.

Fotowoltaika – to się nie opłaca

Często ludzie wypowiadają się na tematy, na których się nie znają i brakuje im wiedzy.
Nieufnie podchodzą do osób przedstawiających im zalety takiego rozwiązania, ponieważ szukają przysłowiowego „haczyka”. Tymczasem wystarczy porozmawiać z dobrym ekspertem, który od kilkunastu lat nieustannie się edukuje oraz pracuje z producentami i klientami, aby rozwiać swoje wątpliwości. Warto dowiedzieć się o mechanizmach wsparcia instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju oraz o szerokim wachlarzu produktów z różnych półek.

Przy dobrym stosunku ceny do mocy instalacji i tym samym odpowiednim jej doborze do zużycia rocznego okres zwrotu może zamknąć się już po 6-7 latach. Instalacja fotowoltaiczna to najlepsza lokata – mówi Dawid Waligóra, specjalista ds. wsparcia technicznego w Manitu Solar.

Fotowoltaika to wysokie ryzyko wystąpienia pożaru

Świadomość społeczna w temacie fotowoltaiki z miesiąca na miesiąc rośnie. Mimo to zdarzają się nieuzasadnione logicznie argumenty podważające jej zalety. Jednym z kolejnych mitów jest stwierdzenie, że fotowoltaika jest powodem ryzyka wystąpienia pożaru.

Nic bardziej mylnego…Co prawda wysokie napięcie sięgające 1000V kojarzy się z możliwością wystąpienia łuku elektrycznego przy najmniejszym uszkodzeniu przewodu, jednak dobierając odpowiednie komponenty, przy podstawowej wiedzy instalatorskiej, można to ryzyko zminimalizować niemal do 0. Posiłkując się raportem TÜV, co prawda z 2015 r., lecz dobrze ukazującego skalę, na 1,3 mln domów jednorodzinnych z instalacjami fotowoltaicznymi pożary wystąpiły zaledwie w 210 przypadkach. Daje to 0,016% pożarów fotowoltaiki – mówi Waligóra.

Fotowoltaika to inwestycja tylko dla bogatych ludzi

Tak może powiedzieć osoba, która nie zna się zupełnie na instalacjach, na kosztach, na zasadach działania i na możliwościach, jakie daje fotowoltaika. Niemal wszyscy gdzieś mieszkamy i płacimy rachunki za prąd. Bogaci i ci mniej zamożni. Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest osiągalna dla obu grup.

Koszty instalacji fotowoltaicznej rzeczywiście nie należą może do najniższych, ale warto wiedzieć, że zarówno Polska, jak i cała Europa wspiera tę branżę, mając na uwadze ekologię i dobro nas wszystkich. Poprzez rządowe systemy dofinansowań, jak również ulgi termomodernizacyjne, te koszty możemy obniżyć. Koszty prądu stale rosną, natomiast długa żywotność modułów fotowoltaicznychjest jednym z dodatkowych atutów wskazujących, że fotowoltaika jest bardzo opłacalna, jednak w okresie długoterminowym – mówi Piotr Kisiel, dyrektor zarządzający w Manitu Solar.

Konstrukcje fotowoltaiczne wymagają częstej konserwacji

Brak profesjonalnego serwisu może obniżyć wydajność instalacji fotowoltaicznej nawet o kilkanaście procent, a zatem zwiększyć rachunki za prąd. Dodatkowo nieserwisowana instalacja może ulegać awariom i usterkom, co negatywnie wpłynie na nasze bezpieczeństwo związane z eksploatacją. Na szczęście na rynku są dostępne także technologie niewymagające serwisów. Manitu Solar współpracuje z niemiecką firmą K2 Systems, największym producentem konstrukcji montażowych w Europie. W ofercie K2 Systems znajdują są specjalistyczne elementy montażowe, podnoszące konstrukcje na blasze trapezowej/płycie warstwowej. Dzięki temu cała instalacja działa efektywniej. Prawidłowo zamontowane moduły fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych elementów i nie wymagają napraw czy kosztownej konserwacji.

To wszystko powoduje, że konstrukcje oferowane przez Manitu Solar są bezpieczniejsze i nie wymagają okresowych przeglądów. W przypadku konkurencji są one wymagane, co rok lub co dwa lata, przez co dodatkowo obciążają finansowo klienta – mówi Tomasz Łazarek, dyrektor zarządzający Manitu Solar

Fotowoltaika w polskich warunkach atmosferycznych nie jest możliwa    

Wielu klientów nie może uwierzyć w to, że jest możliwe uzyskanie 100% zapotrzebowania energii z modułów fotowoltaicznych w polskich warunkach pogodowych, kiedy lato jest bardzo krótkie, a w pozostałych porach występują częste zachmurzenia. Tymczasem nasza strefa klimatyczna jest optymalna do produkcji energii ze słońca. Wystarczy tylko mieć wystarczającą wiedzę i pod właściwym kontem nachylenia zainstalować moduły fotowoltaiczne. Polacy już wiedzą, że nasz klimat nie stanowi kłopotu dla ekoinwestycji. Według badania Kantar Public, zleconego niedawno przez Instytut Ekonomii Środowiska i Polski Alarm Smogow, prawie 60% respondentów to potencjalni prosumenci, którzy chcą zainwestować w fotowoltaikę w najbliższych latach. Podsumowując: fotowoltaika może opłacać się każdemu. Właściciele instalacji jednak nie od razu odczują zmianę w swoim portfelu, ponieważ jest to inwestycja długoterminowa.

Źródło: Manitu Solar

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę