Fizyczna ochrona świata cyfrowego

Fizyczna ochrona świata cyfrowego Armacell

Od naszych zdjęć w portalach społecznościowych do wielomiliardowych operacji finansowych – wszystko to jest dziś zapisane na serwerach w centrach danych w cyfrowej postaci za pomocą zer i jedynek. I choć urządzenia informatyczne przechowują wirtualne dane, to ich praca odbywa się w dobrze znanej fizycznej rzeczywistości. Dla sprawnego i niezawodnego funkcjonowania potrzebują skutecznych izolacji termicznych, a także ochrony przed działaniem czynników zewnętrznych w postaci wilgoci czy kurzu.

Coraz większa obecność w sieci spowodowała w ostatnich latach ogromny rozwój systemów cyfrowej infrastruktury i powstanie specyficznego rodzaju budynków nazywanych centrami danych (data centers). Szacuje się, że ich funkcjonowanie odpowiada za zużycie około 3% produkowanej na świecie energii elektrycznej. Rozwiązania izolacyjne Armacell są w stanie ograniczyć to zapotrzebowanie nawet do 75%. To ogromna oszczędność, biorąc pod uwagę zarówno kwestie ekonomiczne, jak i środowiskowe. Dodatkowo opracowana dla ochrony instalacji chłodzenia i HVAC, elastyczna izolacja AF/ArmaFlex, pomaga zapobiegać kondensacji pary wodnej, przedłużając tym samym żywotność ochranianych systemów.

Wydajność i redukcja

Jednym z bardziej energochłonnych elementów w centrach baz danych są instalacje odpowiedzialne za chłodzenie. Praca serwerów powoduje wytwarzanie energii cieplnej, która musi być odprowadzana poza układ tak, aby zapewnić optymalną temperaturę działania. Przegrzewanie się systemu mogłoby prowadzić do spadku wydajności, a w dalszej kolejności do jego wyłączenia lub fizycznych uszkodzeń. W celu odprowadzania ciepła stosuje się specjalne instalacje chłodzące powietrzem lub oparte na wykorzystaniu cieczy chłodzących. Ich praca generuje średnio nawet 40% całego zapotrzebowania budynku na energię. Jest to więc ogromne pole, na którym można poprawić efektywność energetyczną. AF/ArmaFlex, dzięki bardzo niskiemu i trwałemu w czasie współczynnikowi przewodzenia ciepła, zapewnia skuteczną barierę przed wymianą cieplną zarówno przy doprowadzaniu czynnika chłodzącego, jak również w jego drodze powrotnej po przejęciu energii cieplnej z systemu.

Pianki AF/ArmaFlex można stosować również na pozostałych instalacjach HVAC – na urządzeniach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, jak również ciepłej i zimnej wody użytkowej oraz centralnego ogrzewania. Niezależne badania wykazały, że w całym cyklu życia produktu są w stanie zaoszczędzić 140 razy więcej energii niż potrzeba do ich wytworzenia, co w prostej linii przekłada się zarówno na niższe koszty funkcjonowania obiektu, jak również mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Bezpieczeństwo na wyższym poziomie

Zamkniętokomórkowa struktura izolacji AF/ArmaFlex to także skuteczna osłona przeciwwilgociowa. Chronione przy jej użyciu instalacje są więc zabezpieczane przed kontaktem z wodą, która mogłaby doprowadzić do korozji i zmniejszenia żywotności poszczególnych elementów. Brak kondensacji to także wsparcie w zapewnieniu optymalnej wilgotności powietrza, która obok odpowiedniej temperatury jest jednym z kluczowych parametrów zapewniających bezawaryjną pracę urządzeń informatycznych.

Opatentowany system ochrony mikrobiologicznej Microban w połączeniu z brakiem gromadzenia się wody na instalacji pomaga także zapobiegać powstawaniu pleśni i rozwoju innych mikroorganizmów. W przeciwieństwie do wielu tradycyjnych materiałów izolacyjnych oparta na bazie syntetycznego kauczuku elastomerowa pianka przez cały okres użytkowania nie powoduje też pylenia czy uwalniania się mikrowłókien zanieczyszczających powietrze.

Izolacja AF/ArmaFlex posiada również klasę odporności ogniowej B/BL-s3, d0, a produkty AF/ArmaFlex Evo podwyższoną klasę B/BL-s2,d0. Oznacza to, że są materiałami samogasnącymi i nierozprzestrzeniającymi ognia. W czasie pożaru pomaga to opanować jego źródło i zmniejszyć ewentualne straty. Pianki AF/ArmaFlex nie powodują też powstania płonących kropli, a pianki AF/ArmaFlex Evo wytwarzają mniejszą ilość dymu w porównaniu z typowymi produktami elastomerowymi, co zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa podczas ewakuacji i lepsze warunki do prowadzenia akcji gaśniczej.

Przyszłość w wymiarze cyfrowym

Patrząc w przyszłość, powinniśmy brać pod uwagę także to, jak produkt będzie zachowywał się w następnych latach. Na wielu instalacjach ciągle w użyciu są pianki AF/ArmaFlex pierwszej generacji produkowane 40 lat temu. Mimo upływu wielu lat zachowały one swoje właściwości i wysoki stopień ochrony instalacji. Długa żywotność to nie tylko mniej prac instalacyjnych, ale także mniejsze zużycie surowców.

Coraz szybsza rewolucja, która przenosi nasze kolejne aktywności do sieci, oznacza, że zapotrzebowanie na infrastrukturę internetową z roku na rok będzie coraz większe. Nie musi to jednak oznaczać wyższych kosztów ekonomicznych czy środowiskowych. Konsumpcję energii i produkcję CO2 są w stanie zmniejszyć wydajne systemy izolacyjne Armacell.

Źródło: Armacell

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę