Firma HMS Networks przejmuje Red Lion Controls

Firma HMS Networks przejmuje Red Lion Controls HMS Networks

Firma HMS Networks AB zawarła wiążącą umowę ze Spectris Group Holdings Limited w sprawie przejęcia firmy Red Lion Controls, dostawcy rozwiązań automatyki przemysłowej o ugruntowanej pozycji w USA, nabywając 100 % udziałów w spółkach Red Lion Controls i Red Lion Europe, a także niektóre aktywa w innych jurysdykcjach („Red Lion”), co znacząco zwiększy obecność firmy HMS na rynku północnoamerykańskim i uzupełnieni jej ofertę produktową.

Podsumowanie przejęcia:

  • Firma HMS zawarła wiążącą umowę nabycia Red Lion na kwotę 345 mln USD (około 1, 38 mld PLN) bez długu odsetkowego i gotówki nieoperacyjnej (Enterprise Value).
  • Firma Red Lion to uznany amerykański dostawca rozwiązań automatyki przemysłowej posiadający innowacyjne portfolio produktów marek premium. Przejęcie znacząco wzmocni obecność HMS w Ameryce Północnej oraz umożliwi sprzedaż krzyżową produktów HMS i Red Lion za pośrednictwem ich odpowiednich kanałów rynkowych.
  • Spółki HMS i Red Lion osiągnęły łączną roczną sprzedaż przekraczającą 4,4 miliarda SEK (około 1, 67 mld PLN) w okresie dwunastu miesięcy kończącym się 30 września 2023 r. przy skorygowanej marży EBIT na poziomie około 24 %.
  • Oczekuje się, że zamknięcie przejęcia nastąpi w pierwszej połowie 2024 r. z zastrzeżeniem zwyczajowych zgód organów regulacyjnych i warunków zamknięcia.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, witając firmę Red Lion w rodzinie HMS Networks. Firmy świetnie do siebie pasują, zarówno pod względem charakterystyki produktów, obecności geograficznej, jak i aspektów kulturowych. Dodatek portfolio produktów Red Lion, które stanowi uzupełnienie oferty HMS i tylko w ograniczonym stopniu się z nią pokrywa oraz dopasowanie geograficzne w postaci silnej pozycji Red Lion na atrakcyjnym rynku północnoamerykańskim i obecności HMS na głównych rynkach w Europie, będą generować dobre możliwości sprzedaży krzyżowej – mówi Staffan Dahlström, dyrektor generalny HMS.

Produkty „Access” firmy Red Lion dobrze pasują do linii produktów HMS Anybus i Ewon, podczas gdy rozwiązania „Connect” Red Lion są tym, czego HMS szukał od kilku lat, stanowiąc bogatą ofertę przemysłowych przełączników sieciowych (switch’y Ethernet) o silnej pozycji rynkowej. Wreszcie linia „Visualize” Red Lion zapewnia firmie HMS nowe możliwości eksploracji oferty wizualizacji danych, która staje się coraz bardziej interesująca ze względu na jej kluczową rolę w środowisku automatyki przemysłowej i zdolność do zapewniania dodatkowej wartości oprócz portfolio rozwiązań sieciowych i komunikacji przemysłowej HMS  – dodaje Staffan Dahlström.

Chętnie rozpoczniemy współpracę i wykorzystamy synergię między firmami, a także będziemy realizować kolejne etapy na wspólnej przyszłej drodze po sfinalizowaniu transakcji – podkreśla Staffan Dahlström.

Uzasadnienie strategiczne

Firma HMS zawarła wiążącą umowę nabycia Red Lion za kwotę 345 milionów USD (około 1,38 mld PLN) bez długu odsetkowego i gotówki nieoperacyjnej (Enterprise Value).

Dla HMS strategiczne znaczenie ma wzmocnienie swojej obecności na atrakcyjnym rynku północnoamerykańskim oraz rozszerzenie oferty produktowej o rozwiązania i oferty opracowane specjalnie w celu zaspokojenia popytu na tamtejszym rynku.

Oczekuje się, że przejęcie umożliwi rozszerzenie synergii sprzedaży krzyżowej HMS i Red Lion, częściowo poprzez wykorzystanie różnych kanałów rynkowych. Największa część sprzedaży Red Lion przypada na Amerykę Północną, opierając się o dobrze rozwiniętą sieć dystrybutorów, którą HMS będzie mógł wykorzystać do zwiększenia sprzedaży bramek sieciowych i rozwiązań zdalnego dostępu. Firma HMS, realizując około 60 % swojej sprzedaży na dużych rynkach automatyki w Europie oraz poprzez dobrze rozwinięte i ukierunkowane kanały rynkowe, będzie mogła sprzedawać krzyżowo wybrane elementy oferty Red Lion.

Co więcej, oczekuje się, że przejęcie zapewni synergię w zakresie prac badawczo-rozwojowych oraz rozwoju produktów w kilku obszarach oferty HMS i Red Lion, co zostanie dokładniej zbadane po sfinalizowaniu transakcji.

Firma Red Lion w skrócie

Red Lion, z siedzibą w York w stanie Pensylwania, to amerykańska firma, która umożliwia organizacjom przemysłowym na całym świecie uwalnianie potencjału wartości danych poprzez opracowywanie i wytwarzanie innowacyjnych i skalowalnych produktów oraz rozwiązań ułatwiających klientom uzyskiwanie danych i wizualizacji procesów w czasie rzeczywistym w celu zwiększenia produktywności. Główni klienci Red Lion działają w segmentach automatyki przemysłowej, energii alternatywnej, przeróbki ropy i gazu, energetyki i usług użyteczności publicznej, transportu oraz gospodarki wodno-ściekowej.

Oferta Red Lion skupia się wokół trzech podstawowych linii produktów:

  • Produkty „Access” umożliwiają klientom przemysłowym maksymalne wykorzystanie zdalnych zasobów, oferując lepszą łączność z chmurą, - inteligentne rozwiązania brzegowe oraz zdalne zarządzanie urządzeniami. Ta linia produktów obejmuje bramki przemysłowe, konwertery protokołów, routery i punkty dostępu.
  • Z kolei rozwiązania „Connect”, dzięki przełącznikom sieciowym warstwy 1 i 2 reprezentującym główną część tej linii produktów, chronią i usprawniają komunikację między operatorami instalacji i zasobami w bezpieczny, niezawodny i łatwy sposób, maksymalizując wydajność operacyjną i czas pracy systemu
  • Produkty "Visualize" umożliwiają operatorom instalacji pozyskiwanie danych oraz zarządzanie danymi i interakcję z nimi w celu dalszej optymalizacji wydajności w trudnych i wymagających warunkach, przy czym głównymi produktami w tej kategorii są interfejsy człowiek-maszyna (HMI) oraz mierniki panelowe.

Zatwierdzenia regulacyjne i zamknięcie przejęcia

Oczekuje się, że sfinalizowanie przejęcia nastąpi w pierwszej połowie 2024 r., z zastrzeżeniem zwyczajowych warunków zamknięcia, w tym złożenia wniosku i zatwierdzenia go przez odpowiednie władze zgodnie z ustawą Hart-Scott-Rodino Antitrust Improvement Act z 1976 r. oraz złożenia wniosku i zatwierdzenia go przez Komisję ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: HMS Networks AB

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę