European Rover Challenge 2022 z rekordową liczbą zgłoszeń

European Rover Challenge 2022 z rekordową liczbą zgłoszeń European Rover Challenge

Zakończyła się rejestracja zespołów uniwersyteckich do tegorocznej, ósmej edycji prestiżowych zawodów European Rover Challenge. Łącznie napłynęły aż 92 zgłoszenia z najlepszych uniwersytetów technicznych, m.in. z Kanady, Szwajcarii, Niemiec, Indii, Kolumbii czy Grecji. W zawodach zobaczymy reprezentantów aż pięciu kontynentów, wśród nich także reprezentantów Polski, którzy od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotów marsjańskich. Tegoroczne ERC odbędzie się na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach, na największym na świecie sztucznym torze marsjańskim.

Zawody ERC 2022 odbędą się w dniach 9-11 września i wzorem poprzednich lat zostaną przeprowadzone w dwóch formułach: stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny, oraz jedynej na świecie – hybrydowej, w której zawodnicy z całego świata łączą się zdalnie z robotem mobilnym Leo oraz ramieniem robotycznym, zlokalizowanymi na torze w Kielcach.

Na najbardziej wyczekiwanym kosmiczno-robotycznym wydarzeniu roku, oprócz konkurencji opartych na prawdziwych misjach Europejskiej Agencji Kosmicznej i NASA, znajdziemy także strefę inspiracji wypełnioną atrakcjami dla pasjonatów kosmosu, robotyki oraz nauki. W programie wydarzenia przewidziano wyjątkowe interdyscyplinarne debaty dot. przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie, przetrwania pierwszych astronautów w zapowiadanych przez NASA czy ESA bazach księżycowych, jak i ważnych tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystywaniem technologii kosmicznych na Ziemi.

Dzięki transmisjom i relacjom na żywo w mediach społecznościowych wydarzenie dotrze do szerokiej publiczności na całym świecie, upowszechniając także i polskie osiągnięcia naukowe i technologiczne w obszarze sektora kosmicznego i robotycznego. W ubiegłorocznej edycji ERC, dzięki internetowej transmisji, uczestniczyło niemal pół miliona osób z najdalszych zakątków świata.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. szefowie i wiceszefowie NASA Steve Jurczyk oraz Robert D. Cabana, astronauci Harrison Schmitt z Apollo 17 i Timothy Peake z ESA, szefowie działów robotyki ESA i Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego EUSPA, a także szefowie i decydenci międzynarodowych organizacji i firm kosmicznych jak Międzynarodowego Uniwersytetu Kosmicznego ISU, The Mars Society, Explore Mars, Austriackie Forum Kosmiczne, Breakthrough Foundation, Thales Alenia Space, GMV, Planet Labs i SENER.

Współorganizatorami tegorocznej edycji są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Politechnika Świętokrzyska, do grona partnerów dołączyli już zaś Mars Society Polska, Politechnika Poznańska, Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego PSPA, Kell Ideas, a także amerykańska korporacja Mathworks oraz Mastercam. Projekt dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” ministra edukacji i nauki.

Źródło: European Rover Challenge

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę