Ergonomiczny joystick dopasowany do różnych aplikacji

Ergonomiczny joystick dopasowany do różnych aplikacji Bosch Rexroth

Firma Bosch Rexroth zapytała o potrzeby i preferencje operatorów z całego świata. Na podstawie uzyskanych informacji powstał wielofunkcyjny, ergonomiczny joystick, który może zostać dopasowany do różnych aplikacji i przekazuje operatorowi informacje zwrotne za pomocą wyczuwalnych wzorców wibracji.

Coraz bardziej złożone maszyny z coraz liczniejszymi zintegrowanymi funkcjami stają się bardzo trudne w obsłudze. Obecnie operatorzy maszyn pracują ramię w ramię z funkcjami automatyzacji i wsparcia, wykorzystują szeroką gamę dodatków i muszą uwzględniać liczne powiadomienia i ostrzeżenia. Dlatego specjaliści z firmy Bosch Rexroth zaczęli zastanawiać się nad tym, jak umożliwić operatorom łatwiejsze i bardziej intuicyjne sterowanie maszynami samojednymi . W efekcie powstał ergonomiczny, wielofunkcyjny joystick, który dzięki informacjom zwrotnym przekazywanym w postaci wyczuwalnych wibracji zbliża do siebie ludzi i maszyny jeszcze bardziej.

Jako podstawa prac nad joystickiem posłużyło badanie przeprowadzone wśród operatorów maszyn z różnych sektorów na całym świecie. Sense+ to uniwersalny joystick o unikalnej konstrukcji, dostępny w wersji dla osób lewo- i praworęcznych. Operator maszyny może korzystać ze wskazówek i ostrzeżeń przed nieprawidłowymi operacjami i zagrożeniami, przekazywanych w formie wibracji za pośrednictwem opcjonalnego elementu dotykowego. Różne wzorce wibracji mogą sygnalizować np. odległość od określonej powierzchni, wirtualną ścianę lub zbliżające się przeszkody. Umożliwia to intuicyjną, wygodną interakcję między maszyną i operatorem.

Różne konfiguracje rękojeści i elastyczny układ przycisków, pokręteł i przełączników sprawiają, że joystick można dopasować do różnych typów i funkcji maszyn. W efekcie drążek Sense+ jest dostępny w 156 różnych konfiguracjach. Opcjonalne podświetlenie LED poszczególnych elementów operacyjnych w drążku może również wskazywać na włączone w danej chwili funkcje maszyny. Wszystkie komponenty w joysticku są ergonomicznie rozmieszczone, aby zapewnić maksymalną efektywność i wydajność oraz zapobiec zmęczeniu operatora maszyny.

Sygnały analogowe z uchwytu są wczytywane do podstawy joysticka i konwertowane na komunikaty CAN. Joystick Sense+ można podłączyć do urządzenia do sterowania maszyną za pomocą pojedynczego wtyku CAN, co oznacza mniej okablowania w konsoli w podłokietniku. Podstawa obsługuje maks. 29 wejść i wyjść, dzięki czemu można podłączyć do niej nawet urządzenia zewnętrzne i umożliwić im w ten sposób korzystanie z podstawy w roli bramy CAN.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę