Drukarki przemysłowe i domowe – oto różnice

Drukarki przemysłowe i domowe – oto różnice Etisoft

Posiadanie dobrej drukarki uniezależnia nas od konieczności korzystania z usług firm zewnętrznych, a dzięki temu zapewnia wygodę i oszczędności. Co jednak rozumieć pod pojęciem „dobrej drukarki” i dlaczego nie może być nią zwykła, domowa drukarka?

Różnice pomiędzy zwykłą drukarką domową a przemysłową widać na każdym kroku. Podczas gdy pierwsza z nich przeznaczona jest do sporadycznych wydruków na własne potrzeby, druga doskonale przygotowana jest na intensywną pracę, nawet 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie musimy obawiać się o przegrzanie sprzętu i o konieczność częstej wymiany zużywalnych elementów.

W logistyce firmy produkcyjnej liczy się każda sekunda. Dużo większa szybkość wydruków to kolejna cecha, która odróżnia drukarki przemysłowe od domowych. Urządzenia przeznaczone dla przemysłu posiadają też funkcje, których nie uświadczymy w zwykłych drukarkach. Mowa tutaj na przykład o zintegrowanym z drukarką weryfikatorze kodów kreskowych, który eliminuje ryzyko naklejenia etykiety z uszkodzonym lub nieczytelnym kodem. Używając profesjonalnego sprzętu gwarantujemy sobie także najwyższą jakość druku, która – jak podkreśla Marek Gaweł, produkt manager w zakresie urządzeń automatycznej identyfikacji w Dziale Rozwoju Produktu w firmie Etisoft – ma ogromne znaczenie:

– Kod kreskowy wykorzystywany w procesach produkcyjnych i logistyczno-magazynowych musi być bardzo dobrze czytelny. W przeciwnym razie uczestnicy łańcucha dostaw będą narażeni na opóźnienia w realizacji procesów z udziałem danego produktu, a to przekłada się na jakość obsługi klienta końcowego. Owszem, na jakość druku duży wpływ ma właściwy dobór etykiet czy taśmy termotransferowej i wiedza osoby, która obsługuje wydruki, ale wciąż kluczową rolę odgrywa w tym wszystkim sprzęt, czyli profesjonalna drukarka przemysłowa – wyjaśnia.

Grafika

Jak tłumaczy ekspert z Etisoftu, nie ma jednego, uniwersalnego sprzętu, który można by wskazać każdemu klientowi zgłaszającemu się do naszej firmy. Za każdym razem rozmowa zaczyna się od szczegółowego poznania specyfiki działalności klienta, jego potrzeb i preferencji. Dopiero na tej podstawie jesteśmy w stanie zaproponować model, który najlepiej zaspokoi te potrzeby.

Przeglądając katalog drukarek przemysłowych, możemy natknąć się na szczegółowe dane techniczne poszczególnych modeli, takie jak technologia druku, rozdzielczość, maksymalna szybkość druku czy maksymalna szerokość druku. Każdy z nich trzeba szczegółowo przeanalizować. Przykładowo, firma potrzebująca etykiet użytkowanych przez krótki czas, np. na przesyłki kurierskie czy owoce, prawdopodobnie będzie skłaniać się ku drukarkom termicznym, a nie termotransferowym, gdyż nie zależy jej na dużej trwałości wydruku, a na rozwiązaniu ekonomicznym. Wpływ na wybór drukarki ma również rodzaj podłoża, na jakim zamierzamy robić wydruki czy też możliwości zastosowania komunikacji sieciowej w połączeniu drukarki z komputerem.

Grafika

Dokonując przeglądu aktualnie dostępnych na rynku drukarek, możemy wyróżnić modele, które plasują się w czołówce najlepszych rozwiązań dla różnego typu potrzeb. Przykładowo Printronix T8000 ODV-2D oferuje zintegrowany weryfikator kodów kreskowych, zgodny ze standardem ISO. Firma, której zależy na szybkiej prędkości druku i integracji z systemem automatycznej aplikacji etykiet, może postawić na moduł drukujący TSC z serii PEX-1001. Użytkownicy stosujący etykiety RFID powinni zaś skierować swoją uwagę na model Printronix T6000e. Ci, którzy cenią możliwość zintegrowania drukarki z systemami produkcyjnymi na model Zebra ZT610.

Źródło: Etisoft

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę