Aplikator etykiet logistycznych od Etisoft

Aplikator etykiet logistycznych od Etisoft Etisoft

Znakowanie palet i innych opakowań zbiorczych etykietami logistycznymi (wydrukowanymi na nabiurkowej drukarce termotransferowej lub laserowej) i następnie ich ręczne naklejanie to czasochłonny proces. Można go jednak w łatwy sposób zautomatyzować – dzięki wsparciu systemów aplikujących.

Często etykiety logistyczne umieszcza się na boku palety skierowanym bezpośrednio na operatora wózka, który ją odbiera. Taka aplikacja pomaga mu w przeprowadzeniu inspekcji obecności oznakowania lub dokonania odczytu kodów z etykiety przy użyciu terminala danych. Jak zrobić to najsprawniej? Dzięki aplikatorowi etykiet logistycznych.

To, ile urządzeń aplikujących jest koniecznych do użycia, zależy od liczby boków palety, które należy oznakować oraz od sposobu i systemu transportu palet. Dzięki transporterom z zaimplementowanym systemem obracania palety (obrotnice) lub posiadającym sterowane rozwiązania (owijarki) do nakładania folii stretch zabezpieczającej oznakowanie palety z każdej strony jest możliwe za pomocą jednego aplikatora etykiet logistycznych.

Aplikator etykiet logistycznych Label-Aire 3138 N-DAT

W przypadku aplikatora istotny jest zwłaszcza system obracania – bez niego aplikowanie etykiet na dwóch przeciwległych lub sąsiednich bokach palety może wymagać użycia dwóch urządzeń. Oferowany przez firmę Etisoft aplikator Label-Aire 3138 N-DAT pozwala na montaż dowolnego modułu drukującego (np. Zebra ZE500, SATO, Cab, Avery) w wersji 4 lub 6 cali. Umożliwia to drukowanie etykiet w jednym ze standardów GS-1 etykiety logistycznej (105×148 mm lub 148×210 mm), a także drukowanie i aplikację etykiet RFID. Maszyna etykietująca jest dostępna w dwóch wersjach - 3138 N-DAT (Dual Action Tamp) oraz 3138 N-Swing Arm. 3138 N-DAT i umożliwia aplikację dwóch etykiet bok/front lub bok/tył w jednym cyklu.

Pierwszą etykietę można naklejać poprzez proste wysunięcie się siłownika. Drugą - za pomocą przesuwającego się o 900-wahadłowego ramienia. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza przy etykietowaniu palet i większych kartonów. Ponadto systemy etykietujące pozwalają zmniejszyć koszty inwestycji oraz minimalizują obsługę i czynności eksploatacyjne. Sekwencyjne działanie siłowników wysuwających ramię aplikujące nie wymusza zatrzymywania produktu w czasie znakowania etykietą logistyczną, więc paleta może się poruszać podczas całego cyklu znakowania.

Model 3138 N-Swing Arm służy do aplikacji jednej etykiety na przód lub tył produktu. Urządzenie wykorzystuje w tym celu tylko wahadłowe ramię. Rozmiary etykiet oraz prędkość pracy zależą od parametrów zastosowanego modułu drukującego. Aplikator posiada wiele zaawansowanych rozwiązań. To m.in. silnik krokowy, który gwarantuje niezakłóconą pracę i charakteryzuje się dużą żywotnością.

Aplikator etykiet logistycznych się opłaca

Maszyny etykietujące, oprócz zaawansowanych technologii, wyposażone są również w wielofunkcyjny, a jednocześnie przyjazny dla użytkownika panel operatora. Intuicyjny w obsłudze, pozwala szybko i sprawnie ustawić parametry aplikatora. Przejrzysty, dwuwierszowy wyświetlacz, daje pełną informację o błędach i bieżącym stanie urządzenia. Ponadto aplikator etykiet posiada również funkcję autokonfiguracji. Można na nim zapisać kilkadziesiąt różnych ustawień, co z pewnością skraca czas postojów potrzebnych do przekonfigurowania maszyny, a tym samym redukuje koszty produkcji.

LA3138 N-Swing Arm i DAT można opcjonalnie wyposażyć w system kompensacji prędkości, który poprawia dokładność aplikacji etykiety. Dodatkową opcją jest także zainstalowanie sygnalizatora świetlnego, który poinformuje operatora o błędzie urządzenia lub niskim stanie materiałów eksploatacyjnych. Korzystanie z aplikatorów 3138 N-Swing Arm i DAT niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim optymalizuje proces znakowania i identyfikacji palet i opakowań zbiorczych, co przekłada się wprost na obniżenie kosztów i poprawę wydajności całego procesu produkcyjnego.

Źródło: Etisoft

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę