Dotacja na nowatorski system zarządzania energią
W ramach programu Sokół, stworzonego dla wspierania eko-innowacyjności, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dotację firmie Mielec Diesel Gaz na realizację projektu pt. „Inteligentny system zarządzania energią z wykorzystaniem własnej generacji i układu akumulacji energii elektrycznej i ciepła”. Dofinansowanie z NFOŚiGW pokryje ponad 70% kosztów całkowitych tego nowatorskiego przedsięwzięcia.
Umowę w sprawie dotacji podpisali w Warszawie dyrektor Departamentu Innowacji i Ekspertyz NFOŚiGW Magdalena Bodzenta, prezes zarządu Mielec Diesel Gaz, Piotr Andrusiewicz oraz wiceprezes zarządu tej spółki Krzysztof Kapinos. Kwota przyznanego wsparcia to ponad 820 tys. zł, przy całkowitym koszcie projektu wynoszącym niecałe 1,2 mln zł.
Przedsięwzięcie realizowane w ramach fazy B+R programu priorytetowego Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych, wpisuje się także w Krajową Inteligentną Specjalizację: KIS 4 – wysokosprawne, niskoemisyjne i zintegrowane układy wytwarzania, magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii. Termin zakończenia inwestycji przewidziano na koniec marca 2020 r.
W założeniach projektu przewidziano budowę instalacji wytwarzania i zarządzania mocą, która będzie reagować na rzeczywiste zapotrzebowanie użytkownika na energię elektryczną i cieplną. Jedną z funkcji pracy urządzenia ma być tworzenie indywidualnych profili zużycia mediów energetycznych przez odbiorców. Oprogramowanie własnego, wysokosprawnego źródła energii elektrycznej i ciepła pozwoli na optymalne wykorzystanie energii, zarówno od strony efektywności energetycznej, jak i kosztowej. Połączenie instalacji dostarczającej energię z innowacyjnym systemem zarządzania ograniczy zatem ryzyko nieefektywnego korzystania z energii w ciągu całej doby.
Warto nadmienić, że obecnie dostępne są na rynku różne instalacje kogeneracyjne, które pozwalają na akumulację energii. Dofinansowany projekt firmy Mielec Diesel Gaz umożliwi agregację tych urządzeń w jednej instalacji, która będzie nadzorowana przez system optymalizujący ich pracę pod kątem zużycia przez odbiorcę energii elektrycznej i ciepła. Jest to rozwiązanie nowatorskie nie tylko w polskich warunkach. Dzięki niemu odbiorcy w bardziej świadomy sposób będą mogli planować pracę własnego źródła, osiągając najwyższą efektywnością energetyczną bez konieczności zatrudniania specjalistycznych służb energetycznych.
Spółka Mielec Diesel Gaz zrealizowała wcześniej z powodzeniem komercjalizację wypracowanego przez siebie wynalazku objętego ochroną patentową, który nie tylko znalazł uznanie klientów, ale przyniósł jej szereg nagród, w tym prestiżową statuetkę GreenEvo – nagrodę Ministerstwa Środowiska mającą na celu wyróżnianie polskich innowacyjnych technologii środowiskowych oraz globalną promocję polskiej myśli technicznej.
Mieleckie przedsiębiorstwo zdobyło także złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich podczas Pol-Eco System 2014 za technologię Vapor Chp – wykorzystanie gazów odpadowych z odwiertów i przetwórstwa ropy naftowej do skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej.
Źródło: Spółka Mielec Diesel Gaz