Dolny Śląsk światową stolicą innowacji?

Dolny Śląsk światową stolicą innowacji? KGHM

Światowe trendy i unikatowe rozwiązania, cyfryzacja służąca rozwojowi przemysłu, innowacje wspierające podejście proekologiczne – te i inne zagadnienia zajmowały uznanych ekspertów podczas Masters & Robots Industry Edition. Prestiżowe wydarzenie odbyło się we wrześniu w Auli Forum w Polkowicach.

Wybór miejsca nie był przypadkowy. KGHM z okazji 60-lecia spółki zaprosił liderów innowacji właśnie do centrum Zagłębia Miedziowego. Miedziowy gigant podkreśla znaczenie innowacji dla polskiego przemysłu, a także znaczenie polskiego przemysłu dla kreowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych. KGHM Polska Miedź SA od lat analizuje i wprowadza w swojej działalności innowacyjne rozwiązania, zarówno w zakresie wydobycia miedzi, jak i całej organizacji. Przemysł 4.0 i jego rozwój to jeden z celów strategicznych firmy.

Cykl spotkań Masters & Robots jest realizowany od kilku lat i stanowi okazję do spotkania przedstawicieli biznesu i nauki. Cztery dotychczasowe edycje konferencji zgromadziły łącznie ponad 45 tys. uczestników, ponad 200 prelegentów z 4 kontynentów. Podejmowano m.in. takie tematy jak: przyszłość medycyny czy rolnictwa, nanotechnologie czy Smart Cities. Masters & Robots Industry Edition to jednak edycja unikatowa – skoncentrowana na wykorzystaniu innowacji w służbie przemysłu, a także odznaczająca się bezprecedensową skalą. Łącznie w formie stacjonarnej oraz online w polkowickim spotkaniu wzięło udział kilkaset osób. To pierwsza tego rodzaju konferencja w historii regionu i zarazem niepowtarzalna szansa na promocję Zagłębia Miedziowego – regionu, w którym od sześciu dekad wydobywana jest miedź. Metal przyszłości, bez którego nie byłoby dziś mowy o transformacji cyfrowej, smartfonach czy odnawialnych źródłach energii.

Silny impuls proinnowacyjny

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Ramez Naam – autorytet z zakresu transformacji energetycznej, czy Arash Aazami, ekspert w dziedzinie innowacji energetycznych i wykorzystania AI w energetyce. Pojawił się także Carlo van de Weijer, dyrektor zarządzający Instytutu Systemów AI na Politechnice w Eindhoven. Z prezentacją wystąpił także David Hanson, określany często mianem współczesnego geniusza robotyki, twórca humanoidalnego robota Sophia. Na konferencji pojawili się również David Gram – partner w LEGO Ventures i ekspert w dziedzinie innowacyjnych metod lean start-up, czy Noa Segre – światowej sławy strateg z zakresu wdrażania kultury innowacyjności w firmach. W konferencji uczestniczyła też pomysłodawczyni cyklu Masters & Robots w Polsce Jowita Michalska, ekspertka w tematyce automatyzacji i sztucznej inteligencji.

Uczestników konferencji przywitał premier Mateusz Morawiecki w specjalnie przygotowanym nagraniu.Cieszę się, że ta wyjątkowa konferencja gromadząca najwybitniejszych ekspertów z dziedziny robotyki, sztucznej inteligencji, a także transformacji energetycznej, odbywa się w Polkowicach. Dolny Śląsk to od dziesięcioleci jeden z tych regionów Polski, w których dojrzewają innowacyjne projekty przemysłowe. Kieruję słowa wdzięczności pod adresem KGHM-u. Opracowanie unikatowego formatu dyskusji, jakim jest Masters & Robots Industry Edition, to silny impuls proinnowacyjny dla całego polskiego przemysłu. Premier podkreślał także znaczenie państwowych spółek w budowaniu kultury innowacji w Polsce:Nie zaskakuje, że liderem innowacyjnych przedsięwzięć są także spółki Skarbu Państwa. A KGHM to prawdziwy lider wśród liderów. Innowacyjność jest przecież nieodłącznym składnikiem reindustrializacji będącej dla nas wielkim wyzwaniem, ale przede wszystkim ogromną szansą. Właśnie roboty, sztuczna inteligencja, automatyzacja to skuteczne narzędzia realizacji procesów produkcji w sposób efektywny, a jednocześnie bezpieczny dla środowiska.

Konferencję rozpoczęło krótkie wystąpienie wiceprezesa ds. rozwoju w KGHM Adama Bugajczuka.Będziemy rozmawiać o wielu innowacyjnych rozwiązaniach, tych, które już w KGHM funkcjonują, a także tych, do których implementacji dopiero się przygotowujemy. Cały czas się rozwijamy i dostrzegamy potrzebę zmian, wprowadzania innowacji.

Czy auto elektryczne pokona spalinowe?

Ramez Naam, przewodniczący ds. energii i środowiska w Singularity University, mówił o transformacji energetycznej i inwestowaniu w rozwiązania z tego zakresu. Jednym z istotnych aspektów współczesnego przemysłu, na które zwracał uwagę Naam, była rosnąca przewaga aut elektrycznych nad tradycyjnymi, spalinowymi.

Pojazdy elektryczne to prostsze urządzenia, mniej skomplikowane technologicznie. Mniejsze są przy tego typu pojazdach koszty pracy, a tym samym potencjalnie mniejsze ceny. Za jakiś czas cena samochodu elektrycznego powinna być mniejsza od ceny pojazdu spalinowego. Według przewidywań wielu ekspertów, w tym z Tesli, powinno się to wydarzyć już w 2025 r. – stwierdził ekspert.

W kontekście rozwoju elektromobilności nie mogło zabraknąć tematu perspektyw dla rynku miedzi, surowca istotnego przy budowie silników w autach elektrycznych. Naam wskazywał na przyszłość miedzi oraz to, jak wielkie firmy miedziowe mogą efektywnie wykorzystać sprzyjający klimat biznesowy.

Popyt na miedź ma znacznie wzrosnąć. Ze względu na rozwój pojazdów elektrycznych, energetyki wiatrowej i innych branż wykorzystujących miedź. Jest to wielka szansa dla firm takich jak KGHM. Co robić, by ją wykorzystać? Należy być przygotowanym. Jednym ze sposobów na to przygotowanie są inwestycje we własne źródła energii, w tym w energię odnawialną – mówił ekspert.

Nowa perspektywa energii

Arash Aazami, założyciel Unify Energy i prezes Universal Right, ekspert ds. energii, mówił o nowoczesnym podejściu do gospodarki i energii.

W tym momencie w ciągu 500 lat spalamy zasoby, które kształtowały się przez 500 milionów lat. Jako ludzkość musimy zmniejszyć aż milion razy zużycie paliw kopalnych, aby doprowadzić do równowagi. Wszystko po to, by zniwelować negatywny wpływ człowieka na środowisko. To ogromne wyzwanie, które wymaga od nas zupełnie nowego podejścia do kwestii energii i jej wykorzystania. Dlatego zgadzam się ze sloganem mówiącym, że przyszłość jest z miedzi. Tak, dziś musimy szukać alternatyw energetycznych, a miedź wspomaga wiele z nich. Energia w istocie jest nową walutą w naszej gospodarce. Jest to w istocie naturalny pieniądz, z którego wszyscy korzystamy. Co ciekawe, ta „waluta” jest tożsama dla wszystkich krajów świata. Jedna kilowatogodzina jest warta przecież tyle samo w Polsce i w Malezji. To stanowi o tym, że nowoczesna gospodarka w coraz większym stopniu jest de facto oparta o energię.

Dialog i transformacja

Uczestnicy konferencji wymieniali się opiniami w tematycznych panelach. W debacie poświęconej globalnej transformacji energetycznej wzięli udział: Naam, Aazami, a także Radosław Żydok, dyrektor Departamentu Analiz Regulacyjnych i Strategicznych w KGHM Polska Miedź SA.

Rynek surowców reaguje dziś na zmiany regulacyjne związane z proekologicznym podejściem do energetyki. Miedź będzie wykorzystywana w energetyce odnawialnej czy elektromobilności. Jednak warto pamiętać, że to będzie inna miedź niż ta, którą wydobywaliśmy do tej pory. Dlaczego? Bo ta miedź będzie odznaczała się o wiele mniejszym śladem węglowym. Sami w KGHM wykorzystujemy coraz mocniej odnawialne źródła energii, inwestujemy w recykling. Miedź bierze udział w transformacji świata, ale sama także podlega transformacji – mówił dyrektor Departamentu Analiz Regulacyjnych i Strategicznych w KGHM.

Eksperci, oprócz kwestii energetycznych, prezentowali także przykłady zastosowania sztucznej inteligencji w rozwiązywaniu problemów współczesnych organizacji. Zastanawiali się, jak – w obliczu obecnych wyzwań cyfrowych – budować innowacyjne organizacje.

W dzisiejszych czasach pozyskiwanie informacji powinno być głównym celem organizacji. Dane są potrzebne nie tylko do tworzenia nowych rozwiązań technologicznych, ale są także podstawą innowacji. W postcovidowej rzeczywistości wciąż pojawiają się nowe wyzwania. Aby przystosować się do dynamicznej sytuacji, organizacje powinny przede wszystkim skoncentrować się na implementowaniu nowoczesnych rozwiązań. Konferencja Masters & Robots stwarza unikatową szansę na poszerzenie perspektywy i zdobycie wartościowego know-how. Poruszana tematyka obejmuje wiele aktualnych i ważnych wątków, poczynając od środowiska naturalnego i zmian klimatycznych, aż po automatyzację i sztuczną inteligencję – komentowała Jowita Michalska, CEO Digital University, organizatorka konferencji Masters & Robots.

Uczestników konferencji poruszyło wystąpienie, które zaprezentował Carlo van de Weijer, w którym omówiono nie tylko przykłady wykorzystania robotów w przemyśle, ale również relacji na linii ludzie – roboty. Fragmentowi filmu, na którym człowiek znęca się nad robotem, towarzyszyło westchnienie współczucia. Ten ciekawy eksperyment pozostawił uczestników konferencji z otwartym pytaniem, jak będą się kształtowały nasze przyszłe relacje z robotami.

Program Dolina Miedziowa

Konferencja wpisuje się w uruchomiony z okazji 60-lecia KGHM program Dolina Miedziowa. W ramach tej inicjatywy już wcześniej zrealizowano hackathon programistyczny oraz rozwijana jest współpraca ze start-upami. W przyszłości należy spodziewać się kolejnych konferencji technologicznych na najwyższym poziomie, hackathonów oraz inicjatyw wspierających rozwój innowacyjnego systemu wokół KGHM. Inicjatywy są realizowane przy współpracy z jedną ze spółek z grupy kapitałowej – KGHM Centrum Analityki.

Źródło: KGHM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę