Czy roboty AGV są bezpieczne?
Podczas automatyzacji procesów w zakładach produkcyjnych wdrażane są często także samojezdne roboty AGV. W tym przypadku szczególną uwagę należy zwrócić na aspekt bezpieczeństwa.
Każde przedsiębiorstwo czy zakład produkcyjny ma inne potrzeby i oczekiwania związane z automatyzacją i robotyzacją procesów, dlatego odpowiedzialny dostawca podchodzi do każdego projektu indywidualnie.
Czy roboty AGV są bezpieczne?
W przypadku dostosowywania funkcjonalności robota dla konkretnego klienta każdorazowo przeprowadza analizę ryzyka. Takie działanie pozwala wdrożyć najlepsze rozwiązania, zidentyfikować zagrożenia i zapewnić odpowiednie środki zaradcze. A dzięki wyposażeniu robotów w szereg systemów, które zapewniają bezkolizyjną współpracę z ludźmi oraz infrastrukturą zakładu, wszystko jest dostosowane tak, by zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa.
Większość mobilnych robotów będzie obsługiwana przez kompetentnych, przeszkolonych profesjonalistów. Istnieje jednak bardzo duża szansa, że także inni ludzie będą w pewnym momencie wchodzić z nimi w interakcję. Może to być nowy pracownik, dostawca lub klient. Laserowy skaner przestrzeni, sygnalizacja świetlna i dźwiękowa, czujniki oraz wyłączniki awaryjne – a to tylko wycinek tego, co sprawia, że roboty AGV są w pełni bezpieczne. Zadaniem laserowych skanerów przestrzeni, umieszczonych na robotach w taki sposób, aby w pełni kontrolować obszar wokoło, jest wykrywanie napotykanych przeszkód, a w efekcie zapobieganie kolizjom z innymi uczestnikami ruchu. Skanowany obszar ma dwie strefy detekcji; ochronną i ostrzegawczą.
– Pierwsza zmienia się w zależności od prędkości, kierunku jazdy i stanu, w jakim znajduje się robot. Im większa prędkość poruszania się robota, tym strefa ochronna w kierunku jazdy jest dłuższa. Strefa ostrzegawcza z kolei ma zawsze taką samą długość. Wykrycie obiektu w strefach detekcji powoduje zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie pojazdu – tłumaczy Magdalena Adamczak, specjalistka w zakresie przeprowadzania symulacji procesów intralogistycznych z wykorzystaniem robotów mobilnych w firmie Etisoft.
Roboty AGV mogą posiadać dwa rodzaje oświetlenia
Pierwszy, niebieskie światło, rzuca poświatę na posadzkę w kierunku ruchu robota. Tym samym ostrzega personel przed zbliżającym się pojazdem. Drugi rodzaj podświetlenia pełni funkcję informacyjną. W zależności od stanu robota światło może mieć np.: kolor zielony, żółty, czerwony, biały lub niebieski. Funkcje ostrzegawcze i informacyjne pełnią także klakson i głośnik.
– Pierwszy rozbrzmiewa wtedy, gdy robot wykonuje manewr, np. wjeżdża w sekcje załadowcze czy pobiera ładunek. Informuje wówczas pracownika, by zachował szczególną ostrożność. Roboty AGV mogą także emitować sygnały głosowe, np. w sytuacji, kiedy robot wykryje przeszkodę, może nam o tym „powiedzieć” – tłumaczy ekspertka z Etisoft.
Chociaż urządzenia są wyposażone w szereg zabezpieczeń, w zakładach korzystających z robotów AGV trzeba zadbać o odpowiednie oznakowanie obszarów, po których te będą się poruszać. Warto także przekazać pracownikom, w jaki sposób roboty działają, i jak odczytują środowisko. Wówczas ich współpraca z autonomicznymi pojazdami będzie efektywna i jednocześnie w pełni bezpieczna.
Źródło: Etisoft