elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Baterie przyszłości mogą być cienkie jak papier i biodegradowalne

Nanyang Technological University
Reklama
Reklama

Naukowcy z NTU Singapore opracowali cienkie jak papier i biodegradowalne baterie cynkowe, które pewnego dnia mogą stać się przyjazną dla środowiska opcją zasilania elastycznych i nadających się do noszenia systemów elektronicznych.

Opracowane przez naukowców baterie cynkowe składają się z elektrod (przez które prąd elektryczny wychodzi lub wchodzi do baterii) nadrukowanych sitodrukiem po obu stronach kawałka papieru celulozowego wzmocnionego hydrożelem. „Materiał” wytworzony za sprawą zespołu z uniwersytetu jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, przynajmniej w jednej jego wersji, i podobno obecnie jest w stanie zasilać mały wentylator nawet przez 45 minut. Po wyczerpaniu baterię można zakopać w ziemi, gdzie w ciągu miesiąca całkowicie się zepsuje.

Reklama

Kiedy następuje rozkład, materiały elektrod są uwalniane do środowiska – mówi prof. Fan Hongjin. – Nikiel lub mangan użyte w katodach pozostaną w postaci tlenku lub wodorotlenku i będą zbliżone do postaci naturalnych minerałów. Cynk znajdujący się w anodzie zostanie naturalnie utleniony, tworząc nietoksyczny wodorotlenek. Potencjał tych baterii można traktować jako bardziej zrównoważoną alternatywę dla baterii stosowanych obecnie.

Naukowcy sądzą, że ich wydrukowany produkt można by zintegrować z elastyczną elektroniką, taką jak np. składane smartfony, które już są na rynku, lub czujniki biomedyczne służące do monitorowania stanu zdrowia.

Reklama

 

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama