Baterie przyszłości mogą być cienkie jak papier i biodegradowalne

Baterie przyszłości mogą być cienkie jak papier Nanyang Technological University

Naukowcy z NTU Singapore opracowali cienkie jak papier i biodegradowalne baterie cynkowe, które pewnego dnia mogą stać się przyjazną dla środowiska opcją zasilania elastycznych i nadających się do noszenia systemów elektronicznych.

Opracowane przez naukowców baterie cynkowe składają się z elektrod (przez które prąd elektryczny wychodzi lub wchodzi do baterii) nadrukowanych sitodrukiem po obu stronach kawałka papieru celulozowego wzmocnionego hydrożelem. „Materiał” wytworzony za sprawą zespołu z uniwersytetu jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, przynajmniej w jednej jego wersji, i podobno obecnie jest w stanie zasilać mały wentylator nawet przez 45 minut. Po wyczerpaniu baterię można zakopać w ziemi, gdzie w ciągu miesiąca całkowicie się zepsuje.

Kiedy następuje rozkład, materiały elektrod są uwalniane do środowiska – mówi prof. Fan Hongjin. – Nikiel lub mangan użyte w katodach pozostaną w postaci tlenku lub wodorotlenku i będą zbliżone do postaci naturalnych minerałów. Cynk znajdujący się w anodzie zostanie naturalnie utleniony, tworząc nietoksyczny wodorotlenek. Potencjał tych baterii można traktować jako bardziej zrównoważoną alternatywę dla baterii stosowanych obecnie.

Naukowcy sądzą, że ich wydrukowany produkt można by zintegrować z elastyczną elektroniką, taką jak np. składane smartfony, które już są na rynku, lub czujniki biomedyczne służące do monitorowania stanu zdrowia.

Źródło: Nanyang Technological University

 

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę