elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Autonomiczne roboty transportowe Versabot w wałbrzyskiej fabryce

VersaBox
Reklama
Reklama

FaureciaFrames w Wałbrzychu inwestuje w autonomiczne roboty transportowe VersaBox. Maszyny pozwolą w jeszcze większym stopniu wesprzeć personel w realizacji uciążliwych zadań transportowych w magazynie i przy liniach produkcyjnych. Obecnie inteligentne, pracujące bez operatora roboty Versabot, odpowiadają za 80% zadań transportowych w fabryce foteli samochodowych.

Inwestycja w autonomiczne roboty transportowe, które w wałbrzyskich zakładach FaureciaFrames pracują już od 3 lat, nie była przypadkowa. O wdrożeniu robotów w postaci autonomicznych platform transportowych zadecydowała chęć usprawnienia przepływu ładunków. Osiągnięte efekty znacznie przewyższyły założenia. Przejście z intralogistyki tradycyjnej na intralogistykę autonomiczną, opartą na robotach Versabot, przyniosło firmie bowiem wymierne korzyści.

Reklama

Versaboty działają jak zgrany zespół cyfrowych pracowników – wyjaśnia Bartłomiej Magiera, kierownik produkcji FaureciaFrames .– Inteligentne maszyny, pod kontrolą automatycznego systemu zarządzania flotą, są terminowe, niezawodne i całkowicie przewidywalne. Doskonale adaptują się we wspólnych przestrzeniach pracy z ludźmi, przejmując powtarzalne i najbardziej uciążliwe fizycznie zadania. Obecnie trudno nam sobie wyobrazić realizację procesów produkcyjnych bez pomocy versabotów - dodaje.

Nawigacja oparta na sztucznej inteligencji

Faurecia ma silnie zdywersyfikowane portfolio produktów powstających na wielu liniach montażowych. W takich warunkach wyzwaniem staje się dostarczanie różnorodnych komponentów do wielu różnych lokalizacji. Versaboty doskonale radzą sobie jednak z samodzielnym planowaniem tras i omijaniem przeszkód – zarówno statycznych, jak i dynamicznych. Dzięki temu dobrze układa się współpraca między nimi a ludźmi i innymi maszynami transportu wewnętrznego.

Autonomiczne roboty mobilne poruszają się samodzielnie dzięki innowacyjnemu systemowi nawigacji True Autonomy. Jest to zaawansowany algorytm sztucznej inteligencji, który umożliwia przemieszczanie się i adaptowanie do zmiennych warunków środowiska pracy. Dzięki temu roboty te można wdrożyć w każdym magazynie i w każdym zakładzie przemysłowym – niezależnie od branży i typu zadań transportowych. Potwierdzają to dotychczasowe działania VersaBox, który dostarcza roboty transportowe m.in. dla przemysłu spożywczego czy mechanicznego.

Praca ludzi połączona z pracą inteligentnych maszyn

Reklama

- Robotyzacja intralogistyki pozwala zmniejszyć uciążliwość zadań realizowanych na stanowiskach produkcyjnych, zapewnić lepsze warunki i stworzyć pracownikom szanse rozwoju zawodowego. Dzięki wykorzystaniu synergii współdziałania inteligentnych maszyn i ludzi rosną wydajność i bezpieczeństwo pracypodkreśla Tomasz Biel, PC&L coordinator w FaureciaFrames. W efekcie Faurecia, korzystając z nowoczesnych rozwiązań, realizuje ważne z punktu widzenia firmy zadanie, jakim jest podnoszenie atrakcyjności tworzonych miejsc pracy.

– Początkowo wdrożone roboty realizowały dostawy na 5 trasach. Obecnie wykonują 200 kursów dziennie, przewożąc 60-70 ton towaru. W najbliższych miesiącach i latach te liczby będą systematycznie rosły – zapowiada Bartosz Sikora, kierownik magazynu w zakładzie FaureciaFrames.

Źródło: VersaBox

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama